Menü

Fontos a nyelvtudás

  • Dátum: 2013.04.02., 16:43

Manapság egyre többen szembesülnek azzal, hogy a munkahelyen, baráti társaságban egyre többen beszélnek valamilyen idegen nyelven.

A mai világban már nem elég, ha valamihez értünk és papírunk van róla, de az idegen nyelv ismerete és használata is egyre nagyobb területen válik nélkülözhetetlenné. A minap egy ismerősöm fakadt ki, hogy miért kell angolul írni már az álláshirdetést is, már azt sem érti meg. Próbáltam felvilágosítani, hogy már ez is egy szűrés a vállalkozások részéről, hiszen ha valaki már az álláshirdetést sem érti meg, akkor ott valószínűleg nem elég a szimpla nyelvtudás, szakszavakat is kell tudni és mindennapi szinten használni az idegen nyelvet.

Nem véletlenül szükséges a diplomához nyelvvizsga. A felsőfokú oklevéllel betölthető állások többsége olyan nemzetközi cégek felajánlásaiból érkeznek, akik nem csak a hazai piacon vannak jelen, így joggal várható el egy ilyen pozícióban az idegen nyelv magabiztos ismerete és a szakszókincs.
Ha már valaki megtanulta az alapokat és rendelkezik egy középfokú nyelvvizsgával, annak a gyakorláson túl nem akad sok teendője a szaknyelvvizsgával, ott a lényeg már a szókincsen és a kifejezések ismeretén van hangsúly. Érdemes folyamatosan gyakorolni, idegen nyelven olvasni, televíziót nézni, akár interneten sorozatokat nézni magyar felirattal, így egyből halljuk is a kifejezést és a jelentést is látjuk. Nem kell, hogy minden egyes szót ismerjük, elég, ha arra törekedünk, hogy a szöveg lényegét megértsük.

Sokat segítenek a nyelvvizsgára való felkészülésben a kiadványok, amiket általában maga a nyelvvizsga központ adat ki gyakoroló feladatokkal, szituációkkal, amik a vizsga során is felmerülhetnek.

Fotó:
sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.