Menü

Testedzés mellett agy-aerobic a fittségért

  • Dátum: 2013.03.22., 21:37

A mai leterhelt világban nem elegendő csak a testünk edzésére figyelni, éppen olyan fontos, hogy anyunkat is tornáztassuk, hogy szellemileg fiatalok maradjunk.

Nem is gondolnánk, hogy agyunk képességét is fenn tudjuk tartani egészen késő öregkorunkig. Ennek legegyszerűbb mondja, hogy agyunkat intenzíven minden nap használjuk, így megállíthatjuk agysejtjeink zsugorodását. Az egyszerű magyarázat abban rejlik, hogy a használatban lévő agysejtek magvastagodnak, mint az izmok, így okosabbak leszünk.

Tudósok megállapították, hogy nem csak a idegsejtek a felelősek az intelligenciáért, hanem a gliasejtek, vagyis a fehér agysejtek. Ennek tornáztatására találták ki az agy-aerobicot.

Ezzel a módszerrel emlékező képességünk bővül, mert a bal agyféltekét összeköti a jobb agyféltekével. A bal agyfélteke működése felelős a nyelv és a logika használatért, a jobb agyfélteke pedig a képek és az érzelmek megjegyzéséért.

Néhány hasznos tipp, amellyel tornáztathatjuk agyunkat:

- Olvass tudatosan olyan cikkeket, amelyeket egyébként nem olvasnál el. Így új adatvonalakat építhetsz ki az agyadban.

- Használd tudatosan a testbeszédet, és próbálj olvasni mások gesztusaiból.

- Fordítsd meg a dolgokat: ha balkezes vagy, végezz bizonyos feladatokat jobb kézzel (vagy fordítva, jobbkezesként bal kézzel). Próbálj hátrafelé menni, és végezz olyan tornagyakorlatokat, ahol a jobb és bal kezed, illetve a jobb és bal lábad teljesen ellentétes mozdulatsort végez. Az agysejtjeid így aktivizálódnak.

- Gyakorold a képbeszédet. A hallott (olvasott) szöveget saját emlékeid, élményeid vagy fantáziád alapján jelenítsd meg, gondold végig, és így memorizáld. Amit így megjegyzel, azt soha többé nem fogod elfelejteni.

Az agykutatók kedveskednek a kevésbé fitt embereknek is, ugyanis bebizonyították, hogy a délutáni alvás helyreállítja az agyműködést, és sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek alvás után, mint előtte.

Fotó: sxc.hu

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.