Menü

Hozzátáplálás lépésről lépésre II.

  • Dátum: 2013.02.27., 13:43

A hozzátáplálás első lépései közé tartozik a főzelékfélék bevezetése is.

A főzelékfélék bevezetését először a burgonyával, vagy sárgarépával kezdjük. Először is alaposan mossuk meg a kiválasztott zöldségfélét, aztán a felét daraboljuk fel és főzzük meg. Egy kevéske sót tehetünk a vízbe, bár a kicsik ízlelő bimbói még sokkal jobban kedvelik a natúr, semleges, vagy az édeskés ízeket, hiszen az anyatej, a tápszer is ilyen. Ha puhára főtt, alaposan törjük össze villával, vagy passzírozzuk össze krumplinyomóval, esetleg használjunk botturmixot. Főzés, párolás helyett választhatjuk a sütést is. Egyszerűen csomagoljuk be fóliába a kívánt adagot, süssük puhára és aztán törjük össze. A pépesítéskor használhatunk egy kis anyatejet, vagy babavizet is, ezzel hígabbá, lágyabbá tesszük az ételt. Az anyatej pedig azért is jó, mert a baba megérzi az illatát, az ízét és szívesebben megkóstolja a kínált ételt.

Kezdetben a kiválasztott étkezésnél (tízórai, ebéd, vagy uzsonna) egy kávéskanál péppel kínáljuk meg a bébit, másnap két kanállal, így emeljük lassan, fokozatosan az adagot. Bármilyen allergiás tünet esetén, továbbá, ha a csecsemő nem szívesen fogyasztja az új ételt, álljunk le. Ha semmi rendelleneset nem észlelünk, akkor nagyobb lépésekkel is növelhetjük az adagot úgy, hogy három-négy hét alatt váltsunk ki egy szoptatást.A krumpli és a sárgarépa után kipróbálhatjuk a fehérrépát, a céklát, a sütőtököt, a kelbimbót, vagy a brokkolit, karfiolt, karalábét is. A hüvelyesek közül a babot és a borsót csak akkor vezessük be, ha az úgynevezett k betűs zöldségeken már túl vagyunk és az emésztésük nem okozott nehézséget.
Lehet kapni hat hónapos babáknak spenót főzeléket, ezt lehetőleg hetente egyszer, maximum kétszer adjuk, mert a sóskával együtt túl sok oxalátot tartalmaz és a kicsik mája ezt nehezen bontja le.

Alapanyagként használhatunk gyorsfagyasztott zöldséget is, mert a fagyasztás önmagában nem akadály, de élelmiszerszínezéket, mesterséges ízanyagokat, édesítőszert, cukrot, olajat, vegetát tilos az ételekbe tenni.

Egyes szakemberek azt javasolják, nyolc hónapos kortól a főzelékhez adhatunk egy kávéskanál étolajat, azonban a legfrissebb kutatások szerint az étolja rendkívül káros és teljesen felesleges ezzel is terhelni a gyermek szervezetét. Ha mindenképpen szükségét érezzük valami zsiradék használatának, akkor kacsa-, vagy libazsír, esetleg sertészsír is megfelel, de csak mini adagban.
A főzelékek után bevezethetjük a gabonaféléket, de kerüljük a szervezet számára sokkal nehezebben emészthető fehér rizst, inkább használjunk helyette bulgurt, hajdinát, kölest, vagy barnarizst. Ezeket pépesítve ugyancsak összekeverhetjük zöldségfélékkel, vagy akár gyümölcsökkel is.

Elvileg a főzelékek után adható a tészta is, de a kisgyermek emésztését leginkább a durumtészták nem terhelik meg, így elsőként inkább azzal kínáljuk.

Sorozatunk első része:
Hozzátáplálás lépésről-lépésre I.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.