Menü

A baba üzletág! Mit vegyünk és mit ne!

Minden, amire a babának és a mamának szüksége van! Általában így hangzik egy bababolt szlogenje. Ez manapság jellemző is, hiszen szeretnénk mindent egy helyen megvásárolni, szeretünk hipermarketekbe és plázákba is járni, hiszen ott egy helyen sok mindent megkaphatunk. Fogyasztói társadalomban élünk, ez éltet minket, a gazdaságot és azt a rengeteg üzletet, amibe minden utcasarkon belebotlunk.

A baba üzletág azonban még több valamivel. Egyértelmű, hogy az ember a legjobbat, a legtöbbet meg szeretné adni gyermekének. És már rá is startoltak a lelkiismeretünkre. A lelkiismeret és a szándék, hogy a gyermekünk ne szenvedjen semmiben sem hiányt. Ez az egyetlen egy törekvés, amire alapozva bármit képesek ránk sózni.
No de lássuk csak, valóban mire volna szüksége egy babának ahhoz, hogy amikor anyukájával végre hazaérkezik, komfortosan érezze magát, és az otthon töltött – jó esetben – 3 éve alatt tényleg ne kelljen nélkülöznie.

Fontos lehet: ágy, pelenkázó asztal és feltét,pelenka és popsitörlő, kis kád, törölköző, ruha, babakocsi (néha ez is felesleges, mert csak üvölt benne szegény kicsi lélek), gyerekülés, stb. Néhány higiéniai termék és ennyi. Ehhez képest képesek vagyunk – mert a legjobbat akarjuk – kisétálni 100 000 Ft értékű cuccal a boltból, amire a babának nincs is valójában szüksége.

Az első és legfontosabb, hogy a babának csak anyára van szüksége és a tejcire. Ennyi. Nincs több igénye. Nem kell neki baldachin, kispárna, zenélő forgó, ágyra szerelhető képességfejlesztő, igény szerinti szoptatás esetén felesleges a mellszívó, és ha szoptatni szeretnénk, akkor felesleges a cumisüveg készlet, a melegítő, a sterilizáló, a termosz, a bimbóvédő és a cumi(ami még cumizavarhoz, esetleg szopási sztrájkhoz is vezethet). Egy hordozókendőnek viszont bőven van helye.


Pici babánk cseperedik. Érdeklődik a világ iránt, és egyre aktívabb is. Ingerekre van szüksége, ami igaz is. Ha biztosítjuk számára a szabad és BIZTONSÁGOS mozgásteret, akkor rengeteg felfedezni valót fog találni otthon. A babatévét inkább mellőzzük. Rengeteg játék kerül elő és ez fontos is, hisz a gyermekek a játékok segítségével tanulják meg a világot. De neki játék egy rizzsel töltött ásványvizes flakon, egy fakanál, vagy egy 300 Ft-os kisebb labda is. Nem kell egy egyéves gyereknek felismernie a színeket és formákat. Ha játékokat válogatunk gyermekünknek, értelmes, izgalmas játékokat válasszunk, ne a legdrágábbakat.

Teljesen felesleges a bébikomp, mely rontja a baba mozgásfejlődését. Hacsak szemünk fénye nem az az „igazán ölelgetős, állatkerttel alszom” baba, akkor nem kell plüssfigurákba sem fektetnünk. Nagyon aranyosak, édesek, puhák, de sok anyuka tapasztalata szerint inkább csak porfogónak jó, és a gyerekek nem igazán vonzódnak hozzájuk.

Nagyon hasznosak és a gyerekek által is értékelt játékok a következők: fa kockák, egyéb építő kockák, kisautók nem csak fiúknak, kirakó, mesekönyv, labda, hinta, kismotor, egymásba/-ra rakható formák. Szeretik még a szituációs játékokhoz sorolható eszközöket is: kicsi konyha, fűrész, kalapács, vasaló, seprű, babakocsi, hangszerek.

A gyerekek nagyon szeretnek alkotni is, ezért nélkülözhetetlen a színes ceruza, zsírkréta, nagyobb gyermekeknek az olló, gyurma, ragasztó. Egészségük megőrzése szempontjából tartózkodjunk nagyon sokat friss levegőn, járjunk játszótérre, ahol jól jöhet egy homokozó szett és valami járgány is.

Véleményem szerint a gyerekeknek leginkább szerető és támogató szülőkre van szüksége, és rengeteg lehetőségre ahhoz, hogy kreativitásukat kiéljék. Hogy kuckót építhessenek, hogy fakanállal és üveggolyókkal biliárdozhassanak, stb. A legtöbbet mégis akkor tesszük értük, ha időt szánunk rájuk és játszunk velük. Minket, szülőket is igazán fel fog tölteni a velük töltött tartalmas, ún. minőségi idő. Csak merjünk újra gyerekek lenni!

Írta: Tóthné Takács Diána
Fotó: sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.