A feltöltődés időszaka
- Dátum: 2013.01.07., 18:35
- Németh Attila
A nyirkos, szürke téli hónapok alatt eluralkodhat rajtunk a melankólia. A bezártságot azonban ügyesen felhasználhatjuk arra is, hogy töltekezzünk, erőt gyűjtsünk, magunkba nézzünk, lezárjunk, hátra hagyjunk egy életszakaszt.
A téli depresszió természetes jelenség, ám nem feltétlenül muszáj, hogy eluralkodjon rajtunk a melankólia. A bezártságnak is lehetnek előnyös oldalai. A nyári nyüzsgés, jövés-menés után végre időt szakíthatunk egy jó könyvre, vagy filmre. A hideg, hűsítő italok után újra kortyolgathatunk forralt bort, ízletes, illatos teát, forró puncsot. Bár már mögöttünk hagytuk a karácsonyt, ez az időszak továbbra is a fahéjas, gesztenyés, csokis, diós sütiké – ne legyen lelkiismeret furdalásunk, ha ebben a satnya időben megkívánunk egy kis csokit, vagy elmajszolunk egy mézes kekszet.
Az otthon töltött estéket egy illatos füstölővel vagy aromagyertyával is sokkal meghittebbé tehetjük – mert egyes illatanyagok kifejezetten hangulatjavító hatásúak. A levendula oldja a feszültséget és csökkenti a szorongást. Használjuk párologtatáskor, vagy tegyünk pár cseppet egy kád fürdővízhez. Remek stresszoldó és nyugtató hatású az eukaliptusz, a bergamott és a citromfű is.
Persze nem tanácsos a négy fal között tölteni minden percet, amikor csak lehetséges sétáljunk nagyokat, kiránduljunk, túrázzunk, és ha az idő megengedi, kerékpározzunk. Bizonyított, hogy a mozgás egyértelműen feszültségcsökkentő, hiszen a sportolás közben endorfin, vagyis boldogsághormon szabadul fel. Ráadásul a sportolás remek immunerősítő hatású, vagyis két legyet ütünk egy csapással.
Ha tudományosan akarjuk megközelíteni a téli melankólia kérdését, akkor először is a finnekről kell példát venni. Északi rokonaink ugyanis már régen felismerték, hogy a hideg egyik legjobb ellenszere a néhány órányi izzadás. A szaunázás javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, az izzadás pedig rengeteg méreganyagtól szabadítja meg a szervezetedet. Heti egy-két izzadás a melegben megnyugtat. Ha álmatlansággal küzdünk, érdemes a szaunázást a késő délutánra vagy az esti órákra időzíteni – a forróságtól ellazulva ugyanis biztos, hogy hamar álomba szenderülünk.
Időt kell szánnunk arra, hogy feltöltődjünk, és olyan dolgokkal foglalkozzunk, amelyek egyrészt kedvesek számunkra, másrészt stresszoldó hatásúak. Ebben a modern és ősi önfejlesztő, belső erőkhöz kapcsoló technikák is segíteni tudnak, úgy mint az agykontroll, a különböző meditatív, koncentrációs gyakorlatok, valamint a relaxáció és az autogén tréning.
A téli hónapokban a táplálkozásra is oda kell figyelni. A tejtermékekben, a tojásban, a hal- és húsfélékben sok a B-vitamin, ami elűzi a fáradságot, a rosszkedvet és fejfájás ellen is hatásos. A hangulatot a kálciumban, vasban, magnéziumban gazdag ételekkel is javíthatjuk, ne hagyjuk az étrendünkből a diót, a mandulát, a banánt, vagy a céklát. Töltsük fel a C-vitamin raktárainkat is, fogyasszunk sok narancsot, grapfruitot.
Fotó: sxc.hu
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.