Menü

Stressz: Ismerd fel!

A mindennapi stressz igen rossz hatással van szervezetünkre. Nehéz elkerülni és kezelni, de még nehezebb a stressz okozta betegségek kezelése.

Több kiváltó okai is lehetnek, például traumatikus események, ilyenek természeti katasztrófák, háborúk, katonáknál előfordul, miután hazatértek a csatatérről, posztraumás stressz, aminek következtében depresszióba esnek, súlyosabb esetben életük végéig szoronganak vagy akár öngyilkosok is lesznek.

Kiváltó ok lehet még befolyásolhatóság, egy személy halála, az elbocsátás vagy súlyos betegség. Annak észlelése, hogy egy esemény mennyire befolyásolható-e a személy által, és ezt hogyan éli meg.

Sokszor halljuk, hogy az ember akarva-akaratlanul bevonz magához dolgokat, valami jósol a jövőjével kapcsolatban és az előbb-utóbb be is válik. Ez is lehet egy stresszkeltő élmény, ha valaki ettől a bejósolt eseménytől fél.

Okozhatnak még stresszt különféle próbatételek, az iskolában vagy munkahelyen illetve belső konfliktusok, amit elfojtott érzelmek, vágyak, párkapcsolati problémák vagy közösségből való kitűnés idézhetnek elő.

Hirtelen stresszhelyzetben az alábbi reakció közül legalább kettő figyelhető meg: ijedtség, rémület, szomorúság, étvágytalanság, fokozott anyagcsere.

Tartós, hosszabb ideig fennálló stressz esetén kialakulhat: tartósan rossz közérzet, szorongás, pánikrohamok, depresszió, soványság/elhízás, hajhullás vagy akár a menstruáció megszűnése.

Fontos tehát a mihamarabbi felismerés és gyógyítás, jó orvos lehet egy barát, aki meghallgatja aggályainkat, a testmozgás is kitűnő stressz oldó. A természetgyógyászat körébe tartozó kineziológia segíthet, súlyosabb esetben érdemes szakemberhez fordulni. A mindennapi megelőzésre pedig ott van kád jó forró fürdő, egy érdekes könyv, vagy akár egy kis csoki is.

Írta: Horváth Barbara
Fotó: sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.