Hogyan készüljünk a terhességre?
- Dátum: 2012.04.15., 17:26
- Vaskó Gábor
A terhesség első három hónapja sorsdöntő a kisbaba egészsége szempontjából. Ekkor alakulnak ki a magzat szervei, ilyenkor a legérzékenyebb a külső hatásokra. Éppen ezért fontos, hogy a leendő szülők, főleg a kismama kellő időben felkészüljön az új családtag érkezésére.
Fogamzásgátlók
Szinte minden fiatal pár védekezik a nem kívánt terhesség (és a különböző nemi betegségek) ellen. A spirált 3-6 hónappal a fogamzás előtt ajánlott levetetni, a fogamzásgátló tabletták szedését 3 hónappal a fogamzás előtt kell felfüggeszteni. A következő hónapokban érdemes kondom, vagy hüvelyi pesszárium használatával védekezni. Természetesen, ha ebben az időpontban történik meg a fogamzás, akkor sem kell kétségbe esni, azonban érdemes nőgyógyász tanácsát kérni.
Vitaminok
A szervezet felkészítésének egyik legfontosabb állomása, a megfelelő tápanyagok bevitele, már a tervezett terhességet megelőző időszakban is. Ügyeljünk arra, hogy egészségesen táplálkozzunk. Fogyasszunk vitaminokban gazdag ételeket, de ne változtassunk túlzottan táplálkozási szokásainkon. (pl. ne most döntsük el, hogy vegetáriánusok leszünk). Javasolt, hogy ne csak a leendő kismama, hanem a jövendőbeli apuka is fogyasszon multivitamint. Kismamaként ajánlott olyan készítményt választani, ami kifejezetten várandós kismamák számára készült.
Ajánlott a folsav fogyasztása is, hiszen a fogamzás során rendkívül fontos szerepe van a magzat DNS-ének előállításában. Ez a vitamin főleg a leveles zöldségekben (pl. paraj) és a maájban fordulnak elő. Fontos azonban tudni, hogy a folsav jobban szívódik fel a mesterséges készítményekből, mint a természetes forrásaiból, ezért érdemes rendszeresen tablettás formában szedni. Czeizel Endre professzor kutatásai szerint kb. 0,4 mg folát biztosításához napi 15 tányér spenótot, sóskát, vagy zöld salátát kellene elfogyasztania a kismamáknak.
A folsav mellett fontos a D-vitamin fogyasztása, hiszen ez a vitamin elengedhetetlen a kálcium megfelelő mértékű felszívódásához, így a csontok képződéséhez, és pozitív hatással van az immunrendszerre is.
Dohányzás, alkohol, kábítószerek
A terhességre való felkészülés nem más, mint az egészséges életmód követése, így ezeket a szereket - ha eddig nem is tettük - mindenképpen mellőzni kell. A dohányzást a magzat védelme érdekében már 9 hónappal a tervezett terhesség előtt abba kell hagyni, sőt nem árt, ha a leendő apa is leteszi a cigarettát, mivel a nikotin akadályozza a hímivarsejtek képződését.
Az alkohol és a kábítószerek káros hatásáról, és fogyasztásuk következtéről talán kár is említést tenni. Ezek a készítmények különösen ártalmasak nem csak a leendő szülőknek, de a magzat számára is. Ezek különböző idegrendszeri elváltozásokat okozhatnak már magzati állapotban is. Egy születendő életet nem szabad elrontani drog-, vagy alkoholfogyasztással, hiszen ez hatással lesz leendő gyermekünkre, és saját magunkra is.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.