Menü

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A rendszeres testmozgás az egészséges életmód egyik legfontosabb része. Évszázadokon át a fizikai aktivitás a mindennapok szerves része volt, manapság azonban tudatosan kell beépítenünk a napi rutinunkba, hiszen legtöbben ülőmunkát végeznek, és a tanulók is hosszas órákat töltenek az iskolapadban ülve. A mozgás öröm, kikapcsolódás és stresszlevezetés is, amellett, hogy egészséges, mi történik azonban, hogyha nem azért sportolunk, mert szeretjük ezt csinálni, hanem mert úgy érezzük muszáj? Hol húzódik a határ a megszokás és a függőség között? A sportfüggőség, bár sokszor rejtve marad, komoly mentális és fizikális problémákhoz is vezethet, ráadásul igen nehéz felismerni, mivel a társadalom gyakran jutalmazza és elismeri a túlzásba vitt mozgást.

A sportfüggőség egy viselkedési addikció, amely esetében az egyén nem tud leállni az edzéssel, akkor sem, ha az már káros a szervezetére, az életvitelére és az emberi kapcsolataira is. Míg más függőségek könnyebben felismerhetőek és társadalmilag elítéltebbek, addig a sportfüggők esetében gyakran előfordul, hogy az őket körülvevő emberek, mit sem sejtve elkezdik dícsérni a teljesítményüket, kitartásukat, és úgy érzik ezek az emberek példamutató mód egészségesen élnek. A látszólag egészséges viselkedés mögött azonban gyakran mély szorongás, önértékelési problémák, vagy esetleg valamilyen feldolgozatlan lelki trauma húzódik meg.

A függőség kialakulása fokozatosan történik meg, és sokszor pont egy ártalmatlan életmódváltási szándékból indul ki. Amikor valaki egyre többet mozog, és érzi annak pozitív hatásait, gyakran javul a közérzete és ez válik a boldogságának forrásává, hiszen egyaránt indikálhat külső és belső pozitív visszacsatolást. Az edzés ennek köszönhetően könnyen beépül a napi rutinba.

A legtöbb ember esetében ez megáll itt, és ha éppen nincsenek olyan állapotban, vagy valami hirtelen jött program miatt nem tudnak elmenni edzőterembe nem dől össze számukra a világ. A probléma akkor kezdődik, amikor már nem örömről, hanem kényszerről szól, az egyén elkezd bűntudatot érezni, ha kihagy egy edzést és akár betegen, sérülten is elmegy mozogni, nem kevés esetben egy egészséges szervezetnek szánt edzést végig csinálva. Ezen kívül az is könnyedén kialakulhat a sportfüggők esetében, hogy a munkájukat, barátaikat és családjukat is a háttérbe szorítják az edzőterem érdekében.

A függőség tünetei több szinten is megjelenhetnek. Arról már beszéltünk, hogy ez fizikai síkon is tarthatatlan, olyan tünetek jelentkezhetnek a sérüléseken kívül, mint a kimerültség, alvászavar, vagy akár szélsőséges esetben hormonális problémák. Lelki szinten is jelentkezhet szorongás, ingerlékenység vagy depresszió abban az esetben, ha az illető nem sportolhat. Az ettől a függőségtől szenvedőknél gyakran kialakul egy erősen torzult önkép, melynek okán állandóan elégedetlenek önmagukkal. A sportfüggőség sok esetben étkezési zavarokkal is társul, kalóriaszámlálással, diétával próbálják meg tökéletesíteni a testüket, miközben egyre távolabb kerülnek a valódi jólléttől.

Fontos, hogy ismerjük fel magunkon a problémákat, és hallgassunk a környezetünkre. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a mozgás már nem öröm, hanem kényszer, és a pihenőnap szorongással jár, érdemes segítséget kérni. Pszichológus, vagy sportpszichológus segítségével feltárhatóak a háttérben húzódó lelki okok, és megtanulhatóak olyan módszerek, amelyek segítenek visszatalálni a testi és lelki egyensúlyhoz.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.