Menü

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

Télen jólesik az ágyban maradni, de nyáron megváltozik a helyzet. A világos és a hűvösebb reggelek tökéletesek arra, hogy előre dolgozzunk egy kicsit – ha már a munka kezdete előtt letudunk pár háztartási vagy személyes teendőt, délután szabadabban mozoghatunk. Így jut idő egy laza edzésre, egy kávéra egy régen látott baráttal, vagy a kedvenc sorozatunk új epizódjára. A reggelünk indulása meghatározza az egész napos ritmust, emiatt is érdemes kapkodás nélkül indítani.

Nyáron különösen fontos, hogy folyamatosan pótoljuk a folyadékot. Egy kulacs vagy egy üveg víz mindig legyen velünk, így apró kortyokban, egyenletesen hidratálhatjuk a testünket. Ez az odafigyelés segít ébernek és koncentráltnak maradni, legyen szó munkáról vagy kikapcsolódásról. A kánikulában csökken az étvágyunk, ezért érdemes olyan fogásokat választanunk, amelyek egyszerre könnyedek és laktatóak. A friss, szezonális zöldségek és gyümölcsök igazi kincsek ilyenkor. Emellett a saláták, a hideg levesek és a könnyű tészták remek vacsoraalapot jelentenek a júliusi időszakban. Ne feledkezzünk meg a fehérjéről sem: a tojás, a joghurt és a sovány húsok segítenek abban, hogy hosszabb ideig jóllakottnak érezzük magunkat, miközben megőrizhetjük az energiánkat is.

Edzeni csak reggel vagy este

A hőségben sokszor nincs kedvünk mozogni, pedig ilyenkor sem érdemes lemondani róla. A titok a megfelelő időzítés: a reggeli vagy a kora esti órák a legideálisabbak. A házon kívül végzett mozgás, legyen az egy laza kocogás, egy másfél órás biciklizés vagy úszás, segít felfrissülni testben és lélekben. A kánikulában nem kell túlvállalni magunkat, bőven elég másfél-két óra aktivitás. A frissesség kulcsa a rendszeres edzés mellett a ritmusban is rejlik. Ha minden nap dolgozunk, nyilván nem variálhatjuk a munkaidőt, de ha épp szabadságon vagyunk, akkor használjuk tudatosan a rendelkezésünkre álló órákat. A legmelegebb időszakban – dél és kora délután között – próbáljunk meg pihenni, hűvösben maradni, így estére is marad lendületünk. Egy rövid szieszta sokkal többet adhat, mint gondolnánk, ugyanis így garantáltan több energiánk marad az esti órákra.

Forróságban aludni is nehéz

A jó alvás elengedhetetlen a kipihentséghez, ám a tikkasztó nyári éjszakák gyakran megnehezítik ezt. Érdemes még sötétedés előtt lehűteni a szobát – szellőztessünk, használjunk ventilátort vagy klímát (ha van). Lefekvés előtt kerüljük a képernyőket, inkább olvassunk valamit fény mellett és teremtsünk nyugodt hangulatot. Ha kialakítunk egy fix esti rutint, sokkal regenerálóbb lesz az alvás, és erősebben indul majd a másnap. Ne feledjük: az este nemcsak a testünk regenerálódásának ideje, hanem a lelkünké is. Egy kiegyensúlyozott és nyugodt éjszaka alapozza meg a következő nap minőségét is.
A július és az augusztus a szabadság, a felfrissülés ideje, de a jelenleg is tomboló meleg bizony megkeserítheti a Magyarországon lévő emberek mindennapjait. Rendszeres hidratálással, tápláló ételekkel, tudatos fizikai tevékenységgel és minőségi pihenéssel könnyebben átvészelhetjük a hőséget, és jobban kiélvezhetjük a jó idő minden percét. Merjünk jelen lenni, töltekezni, és a forróságot ne csak elviselni próbáljuk, hanem próbáljuk megélni a nyári időszakot.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.