Menü

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

A kutyás terápia lényege, hogy egy jól képzett, nyugodt és barátságos kutya – gazdájával együtt – részt vesz különféle terápiás foglalkozásokon. Ezeket a terápiás párosokat speciális képzésen készítik fel arra, hogy biztonságosan és hatékonyan működjenek együtt páciensekkel, legyen szó gyermekekről, idősekről vagy akár mentális problémákkal küzdő felnőttekről.
A kutyás terápiának több típusa is létezik:

Állatasszisztált terápia – szakember által irányított, célzott terápia, például gyógytornán vagy pszichoterápián belül.
Állatasszisztált aktivitás – nem célzott foglalkozások, például kutyalátogatások kórházban, idősek otthonában.
Oktatási célú programok – például olvasásterápia gyerekeknek, ahol a kutyának hangosan olvasnak, így oldva a szorongást.
Miben segítenek a terápiás kutyák?

A kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és a szorongást, emeli a hangulatot, sőt, még a vérnyomást is képes mérsékelni. A kutyás terápia során a páciens és az állat közötti kapcsolat olyan bizalmat és pozitív érzéseket ébreszt, ami kedvezően hat a mentális állapotra. A fizikai rehabilitációban is hasznosak lehetnek, például a kutyával való séta vagy játék mozgásra ösztönöz.

Hol lehet ezt a terápiát alkalmazni?
- autizmus spektrumzavarral élő gyermekek fejlesztése,
- időskori demencia lassítása,
- depresszió és szorongás kezelése,
- tanulási nehézségek támogatása.
Kik lehetnek terápiás kutyák?
Nem minden kutya alkalmas terápiás munkára, de a fajta önmagában nem kizáró tényező. A legfontosabb a kiegyensúlyozott, nyugodt viselkedés, a barátságos természet, valamint az, hogy jól viseljék az idegen emberekkel és szituációkkal való találkozásokat. A terápiás vizsgán ezekre a tulajdonságokra különösen odafigyelnek.

A terápiás kutyák nemcsak a pácienseknek segítenek: gazdáik számára is különleges élmény, hogy együtt segíthetnek másokon. A közös munka mélyíti az ember–állat kapcsolatot, és új értelmet adhat a mindennapoknak. A kutyás terápia bizonyítja, hogy a szeretet és a figyelem sokszor hatékonyabb gyógyír, mint gondolnánk – főleg, ha egy puha, meleg mancs is társul hozzá

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?