Menü

Miért olyan fontos az ölelés?!

Az ölelést a világon mind táján ismerik, alkalmazzák, hiszen a szeretet kimutatásának egyik legősibb formája. Gyógyító céllal is lehet alkalmazni, tessék kipróbálni.

Azt régóta tudjuk, hogy ölelés nem csak kifejező eszköz, hanem a vele járó érintés is nagyon fontos. A csecsemőknél nagyon megfigyelhető, hogy a fejlődésük során, ha nem kapnak elég érintést, akkor mind testileg, mind lelkileg lassabban és nehezebben fejlődnek. Azt már régóta tudjuk, hogy az ölelés és érintés által egy oxitocin nevű hormon termelődik a szervezetünkben. Amikor oxitocin termelődik, csatlakozik hozzá az endorfin, ami azért is jó nekünk, mert fájdalmat csillapít és stresszt csökkent, vidámságot, boldogságot hoz.

Visszatérve az oxitocinhoz, ő pedig azért felelős többek között, hogy a szülés és a szoptatás rendben működjön. Sőt, abban is segít, hogy szociálisan érzékenyebbek legyünk, könnyebben alakítsunk ki társas kapcsolatokat, és a szülő és gyermeke közötti kötődést erősítse. Kutatások bizonyítják, hogy azon nők körében, akik már szültek gyermeket és megölelik őket, sok esetben egy kisebb méhösszehúzódás érezhető. Ez a hormonok játéka, de mi a helyzet a pszichével?

Azt szokták mondani, hogy napi 4 darab ölelés kell ahhoz, hogy életben maradjunk, 8 darab ölelés kell ahhoz, hogy szinten tartsuk a jó lelki állapotunkat, de 12 darab ölelés kell ahhoz, hogy fejlődjünk és előrébb jussunk. Az ölelést és a kézfogást a központi idegrendszer dolgozza fel, ezen belül is a jutalomért felelős központ. Azaz, ha ölelést kapunk, akkor jutalomként tekint rá a pszichénk, ami pedig okoz, ez pedig egy igen erős hatás. Amikor boldogok vagyunk, általában egy nyugalmi állapotba kerülünk, csökken a stressz is.

Ez az állapot segít megerősíteni az immunrendszert, szabályozza a szívverés ritmusát, ami együtt jár általában a vérnyomás optimalizálódásával. Abból a szempontból is fontos, hogy mit mutatunk ezzel a másik ember felé. Amikor tárt karokkal közeledünk, akkor a másik kap egy olyan jelzést tőlünk, hogy nem fogjuk megtámadni, biztonságban érezheti magát egy másik ember védelmező karjaiban. Ezzel kezelhető a szorongás is, ez főként kisgyerekeknél figyelhető meg. Ezért is nagyon fontos, hogy gyermekkorban a szülők, nagyszülők nagyon sokat öleljék a gyermekeket, így ezzel is hozzájárulnak ahhoz, hogy felnőttként kiegyensúlyozott, szorongásmentes életet élhessenek.

A dologhoz hozzá tartozik, hogy nem mindenki szereti a testi érintkezés e formáját, sőt, nem viseli el, ha csak úgy bárki hozzájuk ér, nemhogy megöleli. Ezt okozhatja korábbi trauma, érzékenység, igazából bármi. Minden esetben, amikor nem vagyunk biztosak abban, hogy az általunk ölelni kívánt személy hogyan fog erre reagálni, illik megkérdezni, hogy megölelhetjük e, jól esne e neki.

Az ölelés mind testi, mind lelki egészségünk elengedhetetlen tartozéka, csökkenthető vele a stressz, a szorongás, erősödik az immunrendszer és általa boldogabbak leszünk.

Kütyüfüggőség: ma már a telefon használja az embert

Az okostelefonunk átvette az uralmat az életünk és a szabadidőnk felett. Az értelmes funkciók használata mellett vagy sokkal inkább helyett, haszontalan dolgokkal, végeláthatatlan rövid videók nézésével fárasztjuk magunkat, majd, teljesen jogosan, úgy érezzük, hogy nincs időnk semmire. Ha valamennyire is magadra ismertél, akkor ez a cikk neked szól. Ugyanis az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan alakul ki a telefonfüggőség és mit tehetünk ellene.

Próbálunk segíteni, mégsem sikerül – így alakul ki a téves empátia

Manapság egyre alaposabb tudást szerzünk a másokkal való együttműködés érzelmi hátteréről, emiatt furcsának tűnhet, hogy egy olyan alapkő, mint az empátia fogalma félreérthető lehet. Fontos tisztázni jelentését és megnyilvánulását önmagunkban és mások felé, mert könnyen meglehet, hogy amit együttérzésnek szántunk, az tulajdonképpen csak önsorsrontást hordoz magában.

A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.

Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk. Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.