Miért olyan fontos az ölelés?!
- Dátum: 2025.05.23., 05:48
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- endorfin, immunrendszer, oxitocin, ölelés, pulzus, stressz
Az ölelést a világon mind táján ismerik, alkalmazzák, hiszen a szeretet kimutatásának egyik legősibb formája. Gyógyító céllal is lehet alkalmazni, tessék kipróbálni.
Azt régóta tudjuk, hogy ölelés nem csak kifejező eszköz, hanem a vele járó érintés is nagyon fontos. A csecsemőknél nagyon megfigyelhető, hogy a fejlődésük során, ha nem kapnak elég érintést, akkor mind testileg, mind lelkileg lassabban és nehezebben fejlődnek. Azt már régóta tudjuk, hogy az ölelés és érintés által egy oxitocin nevű hormon termelődik a szervezetünkben. Amikor oxitocin termelődik, csatlakozik hozzá az endorfin, ami azért is jó nekünk, mert fájdalmat csillapít és stresszt csökkent, vidámságot, boldogságot hoz.
Visszatérve az oxitocinhoz, ő pedig azért felelős többek között, hogy a szülés és a szoptatás rendben működjön. Sőt, abban is segít, hogy szociálisan érzékenyebbek legyünk, könnyebben alakítsunk ki társas kapcsolatokat, és a szülő és gyermeke közötti kötődést erősítse. Kutatások bizonyítják, hogy azon nők körében, akik már szültek gyermeket és megölelik őket, sok esetben egy kisebb méhösszehúzódás érezhető. Ez a hormonok játéka, de mi a helyzet a pszichével?
Azt szokták mondani, hogy napi 4 darab ölelés kell ahhoz, hogy életben maradjunk, 8 darab ölelés kell ahhoz, hogy szinten tartsuk a jó lelki állapotunkat, de 12 darab ölelés kell ahhoz, hogy fejlődjünk és előrébb jussunk. Az ölelést és a kézfogást a központi idegrendszer dolgozza fel, ezen belül is a jutalomért felelős központ. Azaz, ha ölelést kapunk, akkor jutalomként tekint rá a pszichénk, ami pedig okoz, ez pedig egy igen erős hatás. Amikor boldogok vagyunk, általában egy nyugalmi állapotba kerülünk, csökken a stressz is.
Ez az állapot segít megerősíteni az immunrendszert, szabályozza a szívverés ritmusát, ami együtt jár általában a vérnyomás optimalizálódásával. Abból a szempontból is fontos, hogy mit mutatunk ezzel a másik ember felé. Amikor tárt karokkal közeledünk, akkor a másik kap egy olyan jelzést tőlünk, hogy nem fogjuk megtámadni, biztonságban érezheti magát egy másik ember védelmező karjaiban. Ezzel kezelhető a szorongás is, ez főként kisgyerekeknél figyelhető meg. Ezért is nagyon fontos, hogy gyermekkorban a szülők, nagyszülők nagyon sokat öleljék a gyermekeket, így ezzel is hozzájárulnak ahhoz, hogy felnőttként kiegyensúlyozott, szorongásmentes életet élhessenek.
A dologhoz hozzá tartozik, hogy nem mindenki szereti a testi érintkezés e formáját, sőt, nem viseli el, ha csak úgy bárki hozzájuk ér, nemhogy megöleli. Ezt okozhatja korábbi trauma, érzékenység, igazából bármi. Minden esetben, amikor nem vagyunk biztosak abban, hogy az általunk ölelni kívánt személy hogyan fog erre reagálni, illik megkérdezni, hogy megölelhetjük e, jól esne e neki.
Az ölelés mind testi, mind lelki egészségünk elengedhetetlen tartozéka, csökkenthető vele a stressz, a szorongás, erősödik az immunrendszer és általa boldogabbak leszünk.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.