Miért olyan fontos az ölelés?!
- Dátum: 2025.05.23., 05:48
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- endorfin, immunrendszer, oxitocin, ölelés, pulzus, stressz
Az ölelést a világon mind táján ismerik, alkalmazzák, hiszen a szeretet kimutatásának egyik legősibb formája. Gyógyító céllal is lehet alkalmazni, tessék kipróbálni.
Azt régóta tudjuk, hogy ölelés nem csak kifejező eszköz, hanem a vele járó érintés is nagyon fontos. A csecsemőknél nagyon megfigyelhető, hogy a fejlődésük során, ha nem kapnak elég érintést, akkor mind testileg, mind lelkileg lassabban és nehezebben fejlődnek. Azt már régóta tudjuk, hogy az ölelés és érintés által egy oxitocin nevű hormon termelődik a szervezetünkben. Amikor oxitocin termelődik, csatlakozik hozzá az endorfin, ami azért is jó nekünk, mert fájdalmat csillapít és stresszt csökkent, vidámságot, boldogságot hoz.

Visszatérve az oxitocinhoz, ő pedig azért felelős többek között, hogy a szülés és a szoptatás rendben működjön. Sőt, abban is segít, hogy szociálisan érzékenyebbek legyünk, könnyebben alakítsunk ki társas kapcsolatokat, és a szülő és gyermeke közötti kötődést erősítse. Kutatások bizonyítják, hogy azon nők körében, akik már szültek gyermeket és megölelik őket, sok esetben egy kisebb méhösszehúzódás érezhető. Ez a hormonok játéka, de mi a helyzet a pszichével?
Azt szokták mondani, hogy napi 4 darab ölelés kell ahhoz, hogy életben maradjunk, 8 darab ölelés kell ahhoz, hogy szinten tartsuk a jó lelki állapotunkat, de 12 darab ölelés kell ahhoz, hogy fejlődjünk és előrébb jussunk. Az ölelést és a kézfogást a központi idegrendszer dolgozza fel, ezen belül is a jutalomért felelős központ. Azaz, ha ölelést kapunk, akkor jutalomként tekint rá a pszichénk, ami pedig okoz, ez pedig egy igen erős hatás. Amikor boldogok vagyunk, általában egy nyugalmi állapotba kerülünk, csökken a stressz is.
Ez az állapot segít megerősíteni az immunrendszert, szabályozza a szívverés ritmusát, ami együtt jár általában a vérnyomás optimalizálódásával. Abból a szempontból is fontos, hogy mit mutatunk ezzel a másik ember felé. Amikor tárt karokkal közeledünk, akkor a másik kap egy olyan jelzést tőlünk, hogy nem fogjuk megtámadni, biztonságban érezheti magát egy másik ember védelmező karjaiban. Ezzel kezelhető a szorongás is, ez főként kisgyerekeknél figyelhető meg. Ezért is nagyon fontos, hogy gyermekkorban a szülők, nagyszülők nagyon sokat öleljék a gyermekeket, így ezzel is hozzájárulnak ahhoz, hogy felnőttként kiegyensúlyozott, szorongásmentes életet élhessenek.

A dologhoz hozzá tartozik, hogy nem mindenki szereti a testi érintkezés e formáját, sőt, nem viseli el, ha csak úgy bárki hozzájuk ér, nemhogy megöleli. Ezt okozhatja korábbi trauma, érzékenység, igazából bármi. Minden esetben, amikor nem vagyunk biztosak abban, hogy az általunk ölelni kívánt személy hogyan fog erre reagálni, illik megkérdezni, hogy megölelhetjük e, jól esne e neki.
Az ölelés mind testi, mind lelki egészségünk elengedhetetlen tartozéka, csökkenthető vele a stressz, a szorongás, erősödik az immunrendszer és általa boldogabbak leszünk.
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?
Befőzésből magok – ki ne dobd
Aki szeret befőzni, az tudja, hogy némi hulladék keletkezik menet közben, többek között a magok, amiket érdemes megtartani.
Nyári kellemetlenségek nyomában – mit tehetünk a lábszag ellen?
A kánikulában sokan tapasztalják, hogy a lábuk fokozottan izzad, ami zavaró szagok kialakulásához vezethet. A tünetek gyakran kényelmetlen helyzeteket teremtenek, ugyanakkor tudatos odafigyeléssel és néhány egyszerű napi szokással teljesen kézben tarthatjuk a problémát.
Testsúly és ismerkedés – számít-e a mérleg mutatója?
Az ismerkedés világában sokan úgy érzik, hogy a testsúlyuk meghatározza az esélyeiket. A közösségi média, a reklámok és a különböző szépségideálok azt sugallhatják, hogy csak bizonyos testalkattal lehetünk vonzóak. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb. Bár a külső megjelenés valóban szerepet játszik az első benyomás kialakulásában, hosszú távon számos más tényező fontosabbá válik egy kapcsolat kialakulásában.
Szokások, amelyek jelezhetik, ha valaki stresszfüggő
A stresszt általában negatív jelenségként tartjuk számon, amely kimeríti a szervezetet, rontja a koncentrációt és hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet. Mégis léteznek olyan emberek, akik szinte folyamatosan keresik a feszültséget, a sürgető helyzeteket és a kihívásokat. Őket gyakran „stresszfüggőnek” nevezik.