Menü

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

A gyaloglás hatására a test mozog, az agy energiát kap és a mikroséta tulajdonképpen arra szolgál, hogy kiszakadjunk egy adott tevékenységből. Ezáltal javul a hangulat és a koncentráció is. Egy rövid „körözés” házon belül vagy az udvaron segíthet felfrissülni ha például már órák óta a számítógép előtt ülünk és nem tudunk befejezni egy feladatot.

Ilyenkor a séta azt szolgálja, hogy kiszakadjunk egy rövid időre a monoton elfoglaltságokból, majd újból visszatérjünk ugyanahhoz. Zárt térben sokkal inkább gondolkodhatunk önmagunkról és jobban érzékeljük saját jelenlétünket is. Ezzel szemben egy kocogás az utcán növelheti az agy oxigénellátását, csökkentheti a szorongást és támogat a kreatívabb gondolkodásban. Viszont ez inkább egy különálló tevékenység a nap folyamán, amelyet akár reggel, akár kora este be lehet illeszteni a napirendünkbe. Ilyenkor nem kell, hogy a mikroséta csak negyed óra legyen, lehet akár hosszabb is, ami már felér egy rendes gyaloglással.

Miért hasznos?

A sétálás és a kocogás a szív- és érrendszer működésére is jótékony hatással van. A hivatásból való rövid kiszakadás mérsékli a vérnyomást, fokozza a vérkeringést és hosszú távon csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. Ha napközben órákon át ülünk (otthon, munkahelyen vagy iskolában), a test mozgáshiányos állapotba kerül. A mikroséta egyfajta újraindítás, hiszen felfrissíti az izmokat, javítja a testtartást és még a szemet is pihenteti, ha nem képernyőt bámulunk közben.

Ez a néhány percnyi elszakadás a feladatoktól segíthet a gondolkodás újrarendezésében, a kreatívabb megoldások megtalálásában és hozzájárulhat az énhatékonyságunk növeléséhez is. Amikor úgy érezzük, hogy egy probléma megoldhatatlan vagy a figyelmünk szétszóródik, egy rövid mászkálás az utcán segít abban, hogy visszanyerjük az irányítást önmagunk felett. Az apró szünetek legtöbbször nem időpazarlásnak számítanak, hanem a hatékonyság és a jóllét fenntartható eszközeinek.

Szabad levegőn kiszellőzik a fejünk, és különösen a tavaszi fáradtság idején jól jön az új energia. Ha mindig ugyanúgy dolgozunk, akkor érdemes valamilyen rendszert is vinni a napi sétákba, mint például, hogy mindig délután három óra körül császkálunk egyet a munkahely épülete körül vagy mindig este megyünk el kocogni. Próbálni kell egyfajta napirendet kialakítani, ami által a hétköznapok kevésbé tűnnek kaotikusnak.

A rövid gyaloglás, kocogás hatékony módja annak, hogy kizökkentsen a monoton, ülő munkából, felfrissítse az elmét és javítsa a koncentrációt. Akár a beltérben, akár a szabad levegőn végzett séta segíthet a kreatív gondolkodásban, a stressz csökkentésében és hozzájárulhat a jobb mindennapokhoz is. A gyaloglás nemcsak a testet mozgatja át, hanem mentálisan is újraindít, támogatva a hatékonyabb munkavégzést és a jobb közérzetet. Rendszeres beiktatásával strukturáltabbá és kiegyensúlyozottabbá tehetjük mindennapjainkat.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.

Nem vehetnek energiaitalt a gyerekek

Április végén döntés született: megtiltották a 18 év alattiaknak az energiaitalok vásárlását. Tilos lesz 18 év alattiaknak energiaitalt értékesíteni, illetve kiszolgálni. A parlament 174 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot.