A masszázs hat a testünkre, lelkünkre
- Dátum: 2025.04.26., 09:35
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- feltöltődés, görög, jótékony hatásai, masszázs, mentális erőnlét, nyirokkeringés, regenerálódás, svédmasszázs
Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A masszázs kifejezés a görög massó szóból származik, ami azt jelenti, hogy összenyomni. Már az őskori ember is tudta, hogy az izmok és a bőr dörzsölésével enyhíteni lehet a fájdalmat.
A masszázs legkorábbi bizonyítékai Mezopotámiából, Kínából és Egyiptomból származnak, ahol megtalálták az úgynevezett Ebers-papiruszt. Ebben többek között a masszázsról is szó esik. Miért olyan népszerű a masszázs a mai napig?
Azontúl, hogy kellemes – feltételezzük, hogy nem fájdalom miatt mentünk szakemberhez - a masszázs számos előnnyel és hatással jár az egészségre. A legfőbb előnyök a következők:
Csökkenti a stressz káros hatásait, erősíti az immunrendszerünket, javítja a vér- és nyirokkeringést, megszépíti a bőrt.
Segíti az izmok egészségét, javítja az általános egészséget.
Elősegíti a méreganyagok kiürülését, fokozza az endorfin termelést, hatására csökken a fájdalom, javítja a közérzetet, a szövetek állapotát, fellazul az izom összetapadás és helyreállítja a szívritmust.
A masszázs során a test lágy szöveteit terápiásan manipulálják. A masszázst egy masszázsterapeuta, egy erre szakosodott terapeuta végzi. A legtöbb masszázst kézzel végzik. A masszázs aromaterápiával is kombinálható, és közvetlenül a masszázs során illatos olajokat lehet használni. Megállapították, hogy javítja a páciens általános ellazulását.
Milyen fajtái vannak?
Klasszikus masszázs - Másik neve "svédmasszázs".
A svédmasszázs növelheti az általános tónust, fokozhatja a véráramlást és a nyirokkeringést, javíthatja az ízületek és az izmok működését, és hozzájárul a mentális erőnlét javításához is.
Reflexmasszázs - A gerinc és a végtagok pontszerű masszírozása, amelyet általános relaxációra használnak. Jótékonyan hat a vegetatív (szervi) idegrendszerre.
Víz alatti masszázs (szubakut) - Itt a masszázs hő- és mechanikai hatását veszik figyelembe. A masszázshoz fúvókát használnak.
Lávaköves masszázs - Ez a masszázs serkenti a vérkeringést és a nyirokrendszert, ezáltal fokozza a belső szervek vérkeringését. Segít a szervezet méregtelenítésében.
Hawaii masszázs hosszú, lágy mozdulatokat használ. A masszázs oldja a feszültséget és általános ellazuláshoz vezet.
Japán shiatsu masszázs - Energetikus masszázs, amely a keleti filozófia szerint figyelembe veszi az energia áramlását a testben. A masszőr a test különböző területeit masszírozza, és ujjaival akupresszúrás pontokat nyomogat.
Kínai masszázs - A keleti filozófián és a klasszikus masszázson alapul, akupresszúrás simításokat tartalmaz. A mozdulatok egyszerre lehetnek aktiválóak és nyugtatóak.
Thai masszázs - Ez egy passzív nyújtást és nyomást alkalmazó testmanipuláció. A thai emberek hisznek abban, hogy a test általános egyensúlya és egészsége az energia akadálytalan áramlásával függ össze.
Mézes masszázs - A méz használata ebben a masszázsban méregtelenítő funkcióval bír. Ez a masszázs jelentős nyugtató hatással van a központi idegrendszerre.
Vákuummasszázs (banki) - A bőr, a bőr alatti szövetek és különösen a felszíni izomcsoportok helyi vérkeringését eredményezi.
Sportmasszázs - Gyakran végzik sportolókon. Néha hasznos lehet sérülések után a rehabilitációs terv részeként.
Triggerpontmasszázs - A triggerpontmasszázst a betegek sérülések után, hosszan tartó fájdalom esetén tűrik a legjobban. Célja a fájdalmak csökkentése a fájdalompontok összenyomásával-
A masszázsnak rengeteg jótékony hatása van – fizikai, mentális és érzelmi szinten is. Az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy feltöltődjünk, regenerálódjunk és jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.