Menü

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Nem azért, mert a rendőrök megbüntetnek érte, hanem azért, mert a gyerek biztonsága így kívánja meg és ez a legfontosabb! Szánjunk rá plusz pár percet! Mert ez az életmentő művelet nem több.

Ovi előtt várakozom. Kisgyerek - olyan négyévesforma, mint az enyém, - beugrik a kocsiba, anyuka rácsukja az ajtót, majd ő is bepattan az ülésre, indít és már kanyarodik is… Gyakori eset. Anyuka talán sietett, lehet ő is a többi gyerekéért rohan edzésre, mint én, vagy lehet a munkahelyre kell visszamenjen pár dolgot elitnézni, netán a boltba siet, esetleg vendégek jönnek este, vagy csak szimplán ezer az ügy otthon…de azért azt a két percet miért sajnálta a gyermeke biztonságára? Sajnos még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban.

Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg, ha ezt minden egyes utazáskor megtesszük, még akkor is, ha csak a sarki zöldségeshez indulunk is velük, hiszen balesetek a legrövidebb utakon is előfordulhatnak.

Hogyan utazhatnak a babák és a gyerekek a KRESZ szerint?

Az talán nem kérdés, hogy a gyermeknek autózás során gyerekülésben kell ülnie. Minden szülőnek kutya kötelessége tudni, hogy ha a tízévesnél idősebb gyermek elérte a 150 cm-t, a hárompontos biztonsági övvel rögzítve már szállítható az anyósülésen. Hároméves korig csak gyermekbiztonsági rendszerben, azaz gyerekülésben utazhat. A 130-150 cm magasságúaknak megengedett az első ülésen való utazás, de természetesen csak gyermekbiztonsági rendszer használata mellett.

Hol helyezkedjen el a gyerekülés? Az ülésmagasító mikortól használható a gyerekülés helyett? És az mikor hagyható el?

Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet kimondja, hogy:

„a gépkocsiban vagy a mopedautóban 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”

A rendeletben megfogalmazott gyermekbiztonsági rendszer az autóba beköthető babahordozót, a gyerekülést és az ülésmagasítót jelenti, tehát 150 cm alatti gyermek autóban történő szállításához mindenképp szükség van autóba köthető babahordozóra, gyerekülésre, vagy ülésmagasítóra. Csecsemők utaztatása babahordozóban történik, az ő esetükben a babahordozót és a gyerekülést az autóban menetiránynak ellentétesen kell elhelyezni.

Utazhat a gyermek az első ülésen és ha igen, mikortól?

A magyarországi jogszabályok szerint a gyermek a vezető ülésen kívül az autó bármely ülésén utazhat, így tehát elől, a vezető ülés melletti anyósülésen is.

Az anyósülésen menetirányban ellentétesen azonban (jellemzően a babahordozó helyezkedik el így) biztonsági okokból kizárólag akkor szállítható a gyermek, ha az ülés előtt nincs légzsák vagy az kikapcsolt állapotú. Bár a gyerekülés az autóban elől és hátul is elhelyezhető a legbiztonságosabb helye a hátsó üléseken van.

A gyerekülés használatának kötelezettségét a gyermek magassága szabja meg. (Egészen addig, míg el nem éri a 18 éves kort, 18 éves kor felett a gyerekülés magasságtól függetlenül elhagyható.) A gyerekülést a hátsó üléseken addig kell használni, amíg a gyermek el nem éri a 135 cm-es magasságot, az elülső ülésekre a határ a 150 cm-es magasság.

Az ülésmagasító használata már némileg idősebb gyermekek számára szükséges, de nem az életkor szabja meg. Akkor kell ülésmagasító, ha a gyerek már 135 cm-nél magasabb, tehát kinőtte a gyerekülést, de az autó biztonsági öve magasító nélkül még nem rögzíti őt megfelelően.

A gyerek bekötése az autóban életmentő lehet. Itt van néhány ok, amiért ez annyira lényeges:

1. Biztonság mindenek felett

A gyerekek teste sokkal sérülékenyebb, mint a felnőtteké. Egy baleset során a biztonsági öv vagy a gyerekülés megakadályozza, hogy kirepüljenek az ülésből – vagy akár az autóból. Egy kisebb ütközés is súlyos következményekkel járhat, ha nincs bekötve.

2. Törvény írja elő

A legtöbb országban, így Magyarországon is, törvény kötelezi a szülőket arra, hogy a gyerekeket megfelelő módon, életkoruknak és testméretüknek megfelelő ülésben és biztonsági övvel szállítsák.

3. Megfelelő gyerekülés – életkortól függően. Akkor még egyszer:

0–1 éves korig: babaülés, menetiránynak háttal

1–4 éves korig: gyerekülés, előre néző

4–12 éves korig: ülésmagasító + biztonsági öv (Ez persze függ a súlytól és magasságtól is.)

4. Példaértékű viselkedés

Ha a gyerek azt látja, hogy őt mindig bekötik, és a szülő is mindig beköti magát, megtanulja, hogy ez természetes és fontos – és felnőttként is így fog viselkedni.

5. Nemcsak baleset, hanem hirtelen fékezés esetén is

Egy hirtelen fékezésnél is előre zuhanhat a gyerek, ha nincs biztonságosan bekötve – ez komoly sérüléseket okozhat.

A biztonsági öv viselése azért is fontos, mert segít megakadályozni, hogy az utasok a járműből kirepüljenek a baleset során, ami súlyos sérüléseket vagy akár halált is okozhat. A biztonsági öv használata nem csupán az utasok védelmére szolgál, hanem hozzájárul a közlekedési biztonság növeléséhez is.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.