Menü

Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.

A rohanó világ sajnos egyre jobban magával hozza, hogy az emberek egyfajta folyamatos stresszben élnek. Az, hogy egy-egy pillanatban ránk tör az idegesség, teljesen érthető, hiszen ez is egy természetes érzelem, reakció. A nagyobb gond akkor kezdődik, amikor ez a stressz, idegesség, akár szorongás állandósul, végül pedig olyan szintre emelkedik, hogy egészségünkre lesz negatív hatással.

A folyamatos belső feszültség képes testi, azaz fizikai tüneteket okozni, vagyis kijelenthetjük, hogy képes megbetegíteni a testünket. Jellemző tünetei lehetnek a magas vérnyomás, a kialvatlanság és ezzel járó fáradtság, a fejfájás, különböző gyomorpanaszok, vagy akár az, hogy nem tudunk összpontosítani nagyjából semmire, feledékenyek leszünk és dekoncentráltak. Ez legtöbbször akkor következik be, amikor megpróbáljuk elnyomni magunkban ezt a kérdést, nem törődünk vele, majd szép lassan tönkremegy tőle az életünk. Pedig a megoldás a kezünkben van, ami pedig az, hogy szembe nézünk vele és megküzdünk vele, mint a félelmetes szörnyekkel a mesékben. Ehhez egy remek megoldás, ha mantrázunk.

A mantra egy szellemi, pozitív megerősítés, ami úgy működik, hogy tudatunkkal derülátó irányba tekintünk, és ezzel pedig felépítünk egy védelmi hálót a negatív gondolatok ellen. Azt kell mantráznunk, ami megküzd azzal a negatív dologgal, ami ránk telepedett, vagyis a szorongást okozó érzés ellentettjét. Az egyik legfontosabb mantra, amikor önmagunkra összpontosítunk, és arra gondolunk, hogy milyennek kéne lennünk, hogy elérjük a belső harmóniát. Így azt mondjuk például, hogy „én lelkileg erős vagyok”, de lehet bármilyen pozitív jelzőt használni, amire szükségünk van.

Ez azért fontos, hogy ne a negatív gondolatainkkal azonosuljunk. A következő, hogy higgyük el, hogy szeretetreméltóak vagyunk. Amikor valaki más miatt szorongunk, mert éppen ok nélkül csúnyán viselkedett velünk, akkor tudjuk, hogy az nem rólunk szól, hanem az ő belső feszültségének kezeletlen oldalát mutatja. Szóval mondjuk azt, hogy „megérdemlem a szeretetet”. Erősen szorongó helyzetekben csendesítsük magunkat a „nyugalom, minden rendben van” mondattal. Sokszor érezhetjük, hogy egy nehezebb, stresszel teli időszaknak sosem lesz vége, ilyenkor használjuk az „ez is el fog múlni” kis mondatot.

Sokan képesek vagyunk túlvállalni magunkat, az a fránya megfelelési kényszer sokszor ott ül a vállunkon. Ugyan ebben a helyzetben nemet kell mondanunk, ami sokunknak nehéz, de érdemes mérlegelni, hogy mi az, amit még elbírunk, és ha ez sikerült, akkor azt mantrázni, hogy a „kevesebb jobb”. Végül, de nem utolsó sorban pedig az a mondat, hogy „úgy vagyok jó, ahogy vagyok”. Bármikor bevethető, de főleg akkor jön jól, amikor önostorozásba kezdünk, mert elégedetlenek vagyunk önmagunkkal.

A mantra egy remek módszer, hogy kiutat találjunk azon negatív helyzetekből, amik szorongással töltik be a mindennapjainkat. A pozitív szellemi megerősítéssel megküzdhetünk a stresszes időszakokkal és optimista irányba fordíthatjuk a szemléletünket.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.