Menü

Amit az orrvérzésről tudni érdemes

Az orrvérzés egy igen gyakori jelenség, szinte mindenkivel előfordul az élete során. Ijesztő, de nem mindig jelent nagyobb gondot.

Mint testünk minden részében, az orrunkban is nagyon sok sérülékeny, apró kis ér található. Amikor ezek az erek sérülnek, elered az orrunk vére, ami nagyon ijesztően tud kinézni, hiszen az orrunk az arcunkon van. Többségében semmilyen komolyabb probléma nem áll a háttérben, de van olyan is, amikor súlyosabb betegségekre utal.

Két típusát szokás megkülönböztetni, az egyik, amikor az orr alsó részén, az orrcimpák területén jelentkezik vérzés, a másik, amikor az orr felsőbb szakaszából indul ki a vérzés. Nagyon gyakori jelenség, amikor valaki helytelenül fújja az orrát, mondjuk túl nagy vehemenciával és ezt a nyomást nem tudják az erek falai elviselni. Az is lehetséges, hogy túl erősen szorítja valaki a zsebkendőt az orrához, vagy az is, hogy amikor megtöröli az orrát, sebet ejt az orr belső felületén. Ekkor beszélünk az orr alsó szakaszát érintő vérzésről.

Az idősebb korosztálynál, akiknek köztudottan lassabban alvad a vérük, vagy azoknál, akik olyan készítményeket szednek, melynek ver hígító hatásuk van, gyakrabban előfordul ez a gond. Ezekben az esetek nagyon nehéz elállítani a vérzést. Akkor is találkozhatunk vérrel a zsebkendőben, amikor heveny arcüreggyulladásunk van, esetleg allergiások vagyunk, sőt egy nehezebb súly megemelésénél is elkaphat minket. Nagyon jellegzetes tünet ez még azoknál, akik olyan kábítószereket használnak, melyeket orrba kell felszívni. A felső szakaszból eredő vérzések hátterében már komolyabb egészségügyi problémák is meghúzódhatnak.

Gondot okozhat a magas vérnyomás, váralvadást érintő rendellenességek, daganatok, de a homloküregben meghúzódó erős gyulladások is. Itt érdemes megjegyezni azt is, hogy orrspray szárítja a nyálkahártyát, ami szintén vezethet orrvérzéshez. Jelentkezhet hiánybetegségeknél, például kalcium hiányra is figyelmeztethet.

Amikor helyi sérülés okozza, túlzott vérzés, légzési nehézség, gyengeség érzése, túl sokáig (15 percnél tovább) tartó vérzés, esetleg szédülés jelentkezik, minden esetben keressünk fel orvost. Addig is ne dőljünk, vagy döntsük a fejünket hátra, hanem előre, hogy az orrjáraton kifelé távozzon a vér. Ne tamponáljuk semmivel, azaz eszünkbe se jusson zsebkendőt, vagy vattát az orrjáratokba tuszkolni. Hideg vizes textillel érdemes az orr felső részét kívülről hűteni, hiszen ez összehúzza kissé az ereket. A fej mindig legyen magasabban a szívnél, azaz ülő, vagy álló helyzetbe próbáljunk helyezkedni.

Próbálkozhatunk az orrszárnyak összenyomásával, ezzel az alsó szakaszban elszoríthatjuk az ereket. Lélegezzünk lassan és lehetőleg a szájon át. Amikor a vér elkezd megalvadni, ajánlott óvatosan kifújni az orrunkat, hogy ne zárja el a légutakat. Ne alkalmazzunk semmilyen orrmosást, ezt hagyjuk a szakemberekre.

Az orrvérzés egy ijesztő és kellemetlen tünet, melynek hátterében az esetek döntő többségében nem áll semmilyen komolyabb egészségügyi gond, de ha többször is előfordul, vagy túl sokáig tart, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.