Menü

Úszni tanulunk felnőttfejjel…

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy tiszteletem és megbecsülésem fejezzem ki azon anyukatársaimnak, akik a gyerekeink úszásoktatása alatt a medence szabadon hagyott szélső sávjában mozgással töltik ki a várakozással eltöltött időt - a kocsiba való mobilozás helyett.

Tudom, mélyen átérzem a bizonytalan első mozdulatokat, az először kellemetlenül hideg vizet, a gyerekeket, akik sebesen és szabályosan úsznak el mellettünk gyorsúszással…hatévesek, akik szelik a vizet háton, miközben mi „jaj én csak mellúszásban tudok” mentegetőzéssel igazítjuk az úszósapkát és merülünk egyet az először mellig érő hullámokba.

Úgy három hónapja kapálózgattam a gyerekek oktatása alatt a medence szélén, mikor Gabi az oktató hozzám fordult és szánakozó ábrázattal megjegyezte:

” - ha már itt vagy…nem akarsz megtanulni úszni?

– de hát nem azt csinálom?

– ne haragudj, de ez minden csak nem úszás!”

Innen indult a történetem. Hogy miként és hogyan tanított meg viszonylag rövid időn belül a szabályos gyorsúszásra, a hármas levegőre, a helyes karhasználatra, hogy ezalatt mennyi vizet köptem-nyeltem, milyen versenyt és cél tűztem ki idén magam elé és miként csatlakoztak hozzám más anyukák is a medencében vasárnaponként, először egy aztán kettő, három és négy, akik szintén nem menekültek a helyes úszás tanulása alól…nos ezzel majd egy másik cikkben fogom untatni a nagyérdeműt, ebben tényleg nincs semmi másnak érdekes, inkább arról beszéljünk, miért érdemes felnőtt korban is elkezdeni az úszás?

Első dolog leküzdeni a félelmet és azt a rengeteg gátlást, ami miatt nem járt eddig uszodába az ember, ahol ugye csomó zavaró tényező van már a medencébe lépés (ugrás) előtt: fürdőruhára kell vetkőzni. Aztán amikor meglátja az ember, mások, milyen jól úsznak, milyen könnyedén.

Pedig ők sem 2 hét alatt sajátították el mindezt, hosszú, kitartó munkára van szükség ahhoz, hogy valaki magabiztosan tudjon úszni a mélyvízben is.

Egyáltalán miért kell úszni?

Számos egészségügyi probléma esetén még az orvosok is ajánlani szokták azt, hogy a páciens kezdjen el úszni.

A futáshoz hasonlóan az úszás is az állóképességi sportokhoz sorolható, rendkívül jól lehet vele növelni a kitartást és az állóképességet egyaránt. Ez a mozgás átmozgatja az egész testünket, szinte minden izmot megdolgoztat.

Az úszás egy olyan mozgásforma, amely még ízületi problémák esetén is alkalmazható, ugyanis a vízben való mozgás alig terheli az ízületeinket. Emellett nagyban hozzájárul a szív-és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Mivel az úszás légzésszabályozásra késztet bennünket, úszás közben még a légzőrendszerünket is tudjuk fejleszteni, így pozitív befolyással van azanyagcsere-folyamatokra is.

Az úszás nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is jó hatást gyakorol, hiszen a medencében teljesen kikapcsolhatunk, kizárhatjuk a külvilágot, s nem utolsó sorban az úszás sok kalóriát eléget, ezt a mozgást szokták ajánlani fogyókúrázóknak, túlsúlyos emberek számára is.

Amennyiben valaki felnőtt korban szeretne megtanulni úszni, annak mindenképpen érdemes lehet edzővel kezdeni, hiszen ő fogja tudni megtanítani az alapokat. Ne fosszák meg magukat ettől a fantasztikus élménytől, próbálják ki az úszást! Ne halogassanak belevágni!

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!

Az agyag, mint az érzelemkifejezés eszköze

A szobrászatban az agyag az egyik leggyakrabban használt anyag, amely lehetővé teszi a művészek számára, hogy megmutassák kreativitásukat és megformálják elképzeléseiket. Ez egy természetes nyersanyag, amely könnyen alakítható és száradás után megkeményedik. Kifejezhetünk ezáltal szeretetet, haragot vagy éppen valamilyen komolyabb szobor létrehozására is alkalmas.

Vilnius nevezetességei, látnivalói

Az egykori szovjet tagköztársaság Litvánia a másik két balti állammal, Észtországgal és Lettországgal egyaránt 2004-ben, hazánkkal együtt lett az Európai Unió tagja. A 65.200 km²-es területén 2,9 millióan élnek. Vilnius, Litvánia fővárosa, gazdag történelemmel, lenyűgöző építészeti örökséggel és egyedi hangulattal várja a látogatókat. A település különleges atmoszféráját a középkori óváros, a barokk templomok és a modern, pezsgő kulturális élet együttese adja.