Menü

Úszni tanulunk felnőttfejjel…

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy tiszteletem és megbecsülésem fejezzem ki azon anyukatársaimnak, akik a gyerekeink úszásoktatása alatt a medence szabadon hagyott szélső sávjában mozgással töltik ki a várakozással eltöltött időt - a kocsiba való mobilozás helyett.

Tudom, mélyen átérzem a bizonytalan első mozdulatokat, az először kellemetlenül hideg vizet, a gyerekeket, akik sebesen és szabályosan úsznak el mellettünk gyorsúszással…hatévesek, akik szelik a vizet háton, miközben mi „jaj én csak mellúszásban tudok” mentegetőzéssel igazítjuk az úszósapkát és merülünk egyet az először mellig érő hullámokba.

Úgy három hónapja kapálózgattam a gyerekek oktatása alatt a medence szélén, mikor Gabi az oktató hozzám fordult és szánakozó ábrázattal megjegyezte:

” - ha már itt vagy…nem akarsz megtanulni úszni?

– de hát nem azt csinálom?

– ne haragudj, de ez minden csak nem úszás!”

Innen indult a történetem. Hogy miként és hogyan tanított meg viszonylag rövid időn belül a szabályos gyorsúszásra, a hármas levegőre, a helyes karhasználatra, hogy ezalatt mennyi vizet köptem-nyeltem, milyen versenyt és cél tűztem ki idén magam elé és miként csatlakoztak hozzám más anyukák is a medencében vasárnaponként, először egy aztán kettő, három és négy, akik szintén nem menekültek a helyes úszás tanulása alól…nos ezzel majd egy másik cikkben fogom untatni a nagyérdeműt, ebben tényleg nincs semmi másnak érdekes, inkább arról beszéljünk, miért érdemes felnőtt korban is elkezdeni az úszás?

Első dolog leküzdeni a félelmet és azt a rengeteg gátlást, ami miatt nem járt eddig uszodába az ember, ahol ugye csomó zavaró tényező van már a medencébe lépés (ugrás) előtt: fürdőruhára kell vetkőzni. Aztán amikor meglátja az ember, mások, milyen jól úsznak, milyen könnyedén.

Pedig ők sem 2 hét alatt sajátították el mindezt, hosszú, kitartó munkára van szükség ahhoz, hogy valaki magabiztosan tudjon úszni a mélyvízben is.

Egyáltalán miért kell úszni?

Számos egészségügyi probléma esetén még az orvosok is ajánlani szokták azt, hogy a páciens kezdjen el úszni.

A futáshoz hasonlóan az úszás is az állóképességi sportokhoz sorolható, rendkívül jól lehet vele növelni a kitartást és az állóképességet egyaránt. Ez a mozgás átmozgatja az egész testünket, szinte minden izmot megdolgoztat.

Az úszás egy olyan mozgásforma, amely még ízületi problémák esetén is alkalmazható, ugyanis a vízben való mozgás alig terheli az ízületeinket. Emellett nagyban hozzájárul a szív-és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Mivel az úszás légzésszabályozásra késztet bennünket, úszás közben még a légzőrendszerünket is tudjuk fejleszteni, így pozitív befolyással van azanyagcsere-folyamatokra is.

Az úszás nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is jó hatást gyakorol, hiszen a medencében teljesen kikapcsolhatunk, kizárhatjuk a külvilágot, s nem utolsó sorban az úszás sok kalóriát eléget, ezt a mozgást szokták ajánlani fogyókúrázóknak, túlsúlyos emberek számára is.

Amennyiben valaki felnőtt korban szeretne megtanulni úszni, annak mindenképpen érdemes lehet edzővel kezdeni, hiszen ő fogja tudni megtanítani az alapokat. Ne fosszák meg magukat ettől a fantasztikus élménytől, próbálják ki az úszást! Ne halogassanak belevágni!

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.