Menü

Felvételizik a gyerek!

Aki benne van, azért, aki azt gondolja, még messze van ez, annak pedig azért ajánlom a most következő felvételivel kapcsolatos tudnivalók áttanulmányozását. Középiskolai felvételik 2025.

Nyolcadikos gyerek anyukájaként első és legfontosabb kérdés: meddig kell jelentkezni az iskolákba?

A középiskolai felvételi jelentkezésekről február 20-ig kell dönteniük a kilencedik osztályba készülő nyolcadikosoknak, valamint a négy- és hatosztályos gimnáziumba felvételiző negyedikeseknek és hatodikosoknak. Eddig kell eldönteni, pontosan mely középiskolákba szeretnék leadni a jelentkezésüket.

A jelentkezés a nyolcadik osztályos diákok esetében az általános iskola segítségével történik meg, míg a négy- és hatosztályos gimnáziumokba felvételizők szülei önállóan is intézhetik a KIFIR elektronikus adatlapkitöltő rendszerében.

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írta a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. A diákok többsége már délben elhagyta a tantermeket, állításuk szerint túl sok meglepetés nem érte őket, de volt 1-2 trükkös feladat az idei felvételiben. Magyarból mondatelemzéssel, szövegértéssel, névalkotással és verselemzéssel is találkoztak a diákok a központi írásbeli felvételin, matematikából főként logikai feladatokat kaptak.

Mikor kapunk eredményt?

A sikeres felvételről vagy elutasításról szóló határozatokat 2025. május 5-én kapják meg a felvételizők.

Hogyan számolják a pontokat a középiskolai felvételin?

A középiskolai felvételi pontszámításának módját az intézmények a felvételi tájékoztatóikban maguk határozzák meg. A pontszámítás történhet csak az általános iskolai jegyek alapján, az általános iskolai jegyek és a központi írásbeli felvételi vizsga eredménye szerint az általános iskolai eredmények, a központi írásbeli és az intézmény saját szóbelijén szerzett pontszámok alapján.

A középfokú beiskolázás 2024/2025. tanévi központi írásbeli felvételi vizsgáinak feladatsorai és javítási-értékelési útmutatóik 2025. január 18-án 13:00 órától már letölthetők.

Mely fontos dátumokra és teendőkre kell még figyelni a következő hónapokban? Ezt az www.eduline.hu gyűjtötte csokorba:

Ha valamilyen alapos indoknál fogva (például betegség miatt) lemaradt valaki a központi felvételi vizsga időpontjáról, akkor 2025. január 28. 14:00 órakor szervezik a pótló központi írásbeli vizsgát.

2025. február 7.-én értesítenek mindenkit az Oktatási Hivatal által meghatározott módon a központi írásbeli vizsga eredményeiről.

2025. február 20-ig továbbítják az általános iskolák a diákok tanulói és jelentkezési lapjait, ekkor történik meg tehát a hivatalos jelentkezés a kiválasztott középfokú iskolákba. A hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumokba jelentkezők szülei az űrlapok kitöltését és benyújtását egyénileg is intézhetik.

2025. március 3-20. között tartják a középiskolák a szóbeli felvételi vizsgáikat, ahol sor kerül ilyenre.

2025. március 21.: a középfokú intézmények eddig az időpontig hozzák nyilvánosságra a jelentkezők felvételi jegyzékét.

2025. március 25-27. között módosíthatják a tanulók az adatlapjaikat az általános iskolákban.

2025. április 15.: A középiskolák ezen a napon továbbítják az ideiglenes felvételi jegyzékeiket az Oktatási Hivatalnak, s végül 2025. május 5.-én kapják meg na tanulók a sikeres felvételről vagy az elutasításról szóló határozatokat a kiválasztott középiskoláktól.

2025. május 12. - augusztus 31. között azokban az iskolákban, ahol a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel, ebben az időszakban rendkívüli felvételit tartanak.

Nagyon fontos dátum, hogy 2025. június 25-26. között lesznek a beiratkozások a középfokú iskolákba.

Mi történik, ha valakit sehová sem vesznek fel?

Mivel 16 éves koráig mindenki tankötelezett, erre mindenképp lesz megoldás. Az egyik ilyen a rendkívüli felvételi eljárás azokban az iskolákban, ahol a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?