Hideg terápiával az egészség megőrzéséért
- Dátum: 2025.01.25., 09:36
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- életmód, gyulladásgátló, hideg terápia, izomlazító, jégfürdő, krioterápia, stresszkezelés, szauna, vérkeringés
Az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak az olyan hideg terápiás módszerek, mely során lényegében szándékosan tesszük ki a testünket szélsőséges hidegnek. Ezek közé a módszerek közé tartoznak többek között a hidegzuhany, a jégfürdő és a krioterápia is, amelyeknek segítségével nem csak a fizikai regenerációnkat segíthetjük elő, hanem kiváló az immunrendszer erősítésére és a stressz kezelésére is.
Az már régóta ismert tény, hogy a hideg zuhany, vagy a jeges vízben való fürdés fokozza a fehérvérsejtek termelődését, amely elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, és a gyors immunválasz egyik alapkövei. Ezen kívül mindenki ismeri az érzést, amikor hirtelen hidegzuhany éri, és felébred tőle. Ha a testünket extrém hidegnek tesszük ki egy rövid időre, akkor serkentjük ezzel a vérkeringést, amelynek segítségével az oxigén és a tápanyagok is könnyebben eljutnak a sejtekhez. Nem véletlen, hogy a szauna után is ajánlott a kontrasztterápia, hiszen ez is segíthet normalizálni a vérnyomást, és csökkenteni a szív terhelését, nem beszélve arról, hogy az izmaink is ellazulnak, amelynek segítségével az általános közérzetünk is javulhat.
A krioterápia egy újkeletű kezelési módszer, amelyet kevesebben ismernek, azonban ugyanúgy az extrém alacsony hőmérséklet jótékony hatásait használja fel széleskörű egészségügyi problémák kezelésére. Ennek során a testet, vagy annak egyes részeit néhány percig rendkívül alacsony hőmérsékletnek teszik ki. Ez történhet erre külön kialakított krioszaunákban, vagy lokálisan egy adott testrészre alkalmazva is. A hirtelen hideghatás elkezdi stimulálni a szervezetünket, ezzel számos pozitív folyamatot elindítva.
Ezzel a módszerrel is el lehet érni az immunrendszer védekezőképességének erősítését, ezen kívül pedig a gyulladáscsökkentést és a fájdalomcsillapítást is. Sportolók körében is népszerű, mivel gyorsítja a sérülések utáni felépülést, illetve teljesítménynövelő hatásai is vannak. Mindenképp konzultálnunk kell egy krioterápia előtt az orvosunkkal, mivel sajnos vannak kizáró okok, ilyen lehet például egy súlyos szív – és érrendszeri betegség, de akár a terhesség is.
A felsorolt terápiás módszerek aktívan segíthetnek a stresszkezelésben is, hiszen az ilyen extrém szélsőséges hőmérséklet aktiválhatja a „harc vagy menekülés” reakciót, ami rövid távon stresszes érzéseket okozhat ugyan, de utána hozzájárul hosszútávon a stresszkezelési képességeink javulásához. A hideg víz stimulálja az endorfinok termelését, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a szorongás szintjét.
A hideg vízhez hozzászokni mentális kihívást jelenthet, ami azonban egy kiváló gyakorlat arra, hogy megtanuljunk megbirkózni a kényelmetlenséggel és erősítsük vele az akaraterőnket. Fontos, hogy ne azonnal akarjunk hideg vízben fürdeni, hanem eleinte csak a tusolás végén maximum fél perc erejéig állítsuk hűvösebbre a vizet. Ennek segítségével fokozatosan tudjuk magunkat hozzászoktatni, és reggelente egy hideg zuhany akár jobban is tud esni, mint egy kávé, hiszen serkenti a vérkeringést és ennek segítségével könnyebben felébreszthet minket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.