Zokniban aludjunk vagy ne?
- Dátum: 2025.01.22., 08:12
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- alsónadrág, alsónemű, alvás, boxer, egészséges, egészségtelen, éjszaka, fehérnemű, hőszabályozás, kényelmetlen, pizsama, szellőzik, szintetikus, szoros, zokni
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Zokniban így a téli hideg estéken nyilván kevésbé fogunk fázni, illetve átmenetileg vérkeringésünket is felélénkítheti, ezért alszanak most télen többen zokniban, ha az azonban egész éjszaka a lábunkon van, egy idő után éppen ellenkező hatást fejt ki, lassíthatja a vérkeringést, így szakértők szerint hosszú távon nem célszerű mindennap így aludnunk, arról nem is beszélve, hogy a zokni gumija túl szoros, ezért irritálhatja a bőrt, megdagadhat benne a lábunk.
Zokni és zokni között is van különbség!
A szintetikus ruhaanyagok, mint a poliészter, nem engedik lélegezni a bőrt, így a meleg takaró alatt műszálas zokniban aludni nem túl egészséges.
Zokni és a hőszabályozás
A legtöbben elsősorban azért vesznek fel zoknit éjszakára, hogy ne fázzanak. Az alvás közbeni zoknihordás ugyanakkor beleszólhat a test hőszabályozási folyamataiba is. Régóta köztudott, hogy pihentetőbben alszunk, ha a testhőmérséklet alacsonyabb, a fűtést is le szoktuk picit csavarni éjszakára a hálószobában, ezért, ha olyan zoknit viselünk, amelynek anyaga nem biztosít megfelelő szellőzést vagy túl vastag, akkor túlságosan megemelkedhet a testhőmérséklet, emiatt nem alszunk pihentetőn.
Mi a helyzet a fehérneművel?
Vannak, akik szeretnek hosszú pizsamában aludni, míg mások rövidnadrágot, pólót vagy épp hálóinget választanak. Olyanok is akadnak persze, akik meztelenül alszanak, de akik mégis a ruhás csoportba tartoznak, azoknál felmerül egy nagy kérdés: fehérneműben vagy a nélkül jobb nyugovóra térni?
Sok tudományos kutatás foglalkozott már a témával, általánosságban elmondható, hogy alvás közben egészségesebb, ha fehérnemű nélkül pihenünk.
Azok a nők, akik nőgyógyászati problémáktól szenvednek, csak tetézik a bajt, ha nem jut levegőhöz az intim testrész, nem biztosított a megfelelő szellőzés. (Nyilván menstruáció alatt fehérnemű viselése a természetes.)
Miért jobb normál esetben nélküle pihenni menni?
A fehérnemű elhagyása növeli a kényelmet, hagyja az intim területet lélegezni, ami pedig szükséges és fontos.
Akik mégis a fehérneműs alvásra voksolnak, válasszanak selyemágyneműt, selyemlepedőt a kényelemért, az intim viselet pedig ne legyen csipke, ne legyen tanga, és ne legyen műszálas! Fontold meg, hogy pamut alsóneműt választasz az alváshoz. A pamut a poliészterrel ellentétben légáteresztő anyag, ami azt jelenti, hogy ez áll a legközelebb a fehérnemű-nélküliséghez, vagyis az egészséges hüvelyhez, amely lélegzik. Természetesen, ha a fehérneműt választja valaki alváshoz, az ne az aznapi viselete legyen, hanem tiszta ruhadarab.
És mi a helyzet a férfiakkal?
A férfiak esetében nem olyan nagy probléma ez a kérdés, mivel a férfiak éjszakai viselete általában bokszer, alsónadrág, pizsama vagy semmi.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.