Törölköző kisokos – így használd
- Dátum: 2025.01.22., 08:13
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- baktérium, fertőtlenítő, mosás, penész, törölköző
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.
Az igazi értelemben vett törölköző az iszlám kultúrából származik, ahol is a már évszázadokkal ezelőtt a hívők forrásokban, kutakban, később pedig fürdőkben tisztították lelküket és testüket. Fontosnak tartották már a régebbi időkben is, hogy testük tisztántartásával megteremtsék a felfrissülést, ezáltal az újjászületést és isteni harmóniát. A fürdőhelyiségek elkülönítve egymástól, a megtisztulás különböző lépéseit volt hivatott szimbolizálni. Ezeken a helyeken a bejáratok közelében voltak az öltöző helyiségek, ahol lehetett tisztálkodási szereket és törölközőt venni.
A fürdőzés szabályai pontos leírást adtak arról, hogy a fürdőzésnek hogyan kell történnie és itt jött képbe a törölköző szerepe. A különböző helyiségekben vett fürdők között törölközni kellett, az sem volt mindegy, hogy mivel teszik. Ezek az akkori kendők pamutból készültek, hogy jó nedvszívó képességgel rendelkezzenek. Később kezdett kiforrottá válni a szövés technikája és a díszítő jellegű hímzés.
A törölközők többféle anyagból is készülhet, de minél magasabb a pamut tartalma, annál jobban fog minket szolgálni. Az elsődleges szempont az, hogy jól szívja magába a vizet, majd az, hogy megfeleljen a puhasága és a külleme. Alapvető szabály, hogy minél nagyobb egy törölköző súlya, annál jobb minőségű darabot tartunk a kezünkben. A luxustörölközők súlya elérheti a 600-900 grammot négyzetméterenként. Ahhoz, hogy egészségünket szolgálja, van néhány dolog, amit be kell tartanunk, különben egy fertőző, baktériumokkal teli, büdös holmi fog lógni a fürdőszobában.
Mikor megveszünk egy törölközőt, az első dolog legyen, hogy megfelelően kimossuk. Sokan gondolják, hogy 60 fokos mosáson a legjobb kipörgetni őket, de a tartósság szempontjából a 30-40 fokot ajánlják. Fontos, hogy a törölközőkkel semmi mást ne mossunk össze. Nem igényel több mosószert, vagy öblítőt a kimosásuk, ellenben hasznos lehet egy fertőtlenítő mosószer adalék. Az öblítő tulajdonképpen elhanyagolgató, hiszen minél több van a mosáshoz adagolva, annál jobban összeragadnak a szálak.
Amennyiben ez megtörténik, nem fog annyi nedvességet felszívni, mint kéne. Érdemes ecetet használni öblítőként (személy szerint ecet, víz és mosóparfüm keverékét használom), sőt, a törölközők közé szódabikarbónát is lehet szórni, az pedig segít puhává varázsolni a szálakat. A szakértők azt mondják, hogy 2-3 használat után mossuk ki őket, azaz háromnaponta mossuk ki a zuhanyzáshoz használt textilt. A kéztörlővel más a helyzet, egy többtagú családban naponta ildomos cserélni, mivel a nedvességben penészgombák is szeretnek tanyázni, ami pedig egyáltalán nem egészséges. Arról nem is beszélve, hogy hámsejtjeink is ottragadnak, nem túl jó, hogy egymásnak adogatjuk át törölközés közben.
A törölköző egy teljesen hétköznapi dolog, viszont fontos odafigyelni arra, hogy tartjuk épen és tisztán, hogy hasznos és egészséges maradjon.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.