Mi az a Hatha-jóga és miben segít?
- Dátum: 2025.01.18., 08:16
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- életenergia, fizikai, Hatha-jóga, India, jógapóz, jógastílus, kombináció, koncentráció, kultúra, mentális, viselkedési gyakorlatok
A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.
Bár Indiából származik, és az i. sz. tizenegyedik századra nyúlik vissza, a jóga testtartás-alapú formái azonban csak a 20. század elején alakultak ki. A hatha jóga az 1920-as és 1930-as években kezdett fejlődni Indiában, melynek indiai hagyományai összeolvadtak a nyugati társadalom fizikai kultúrájával.
Ma a Hatha jógát a világ minden táján rendszeresen gyakorolják az emberek. A szanszkrit Hatha szó szó szerint erőt jelent. A Hatha órákon megtanulhatják a résztvevők, hogyan alkalmazzák a pránát, vagyis az életenergiát a különböző jógapózokban.
Hogy kell elképzelni egy ilyen jóga órát? - kérdeztem a lakóhelyemen tevékenykedő jógaoktató ismerősömet.
A mai hatha jógaórák lassúak és szelídek, így kiválóan alkalmasak kezdők számára. Sok jógi azt ajánlja, hogy a Hatha-jógával kezdjünk, mielőtt más fizikai gyakorlatokkal próbálkoznánk. A hatha-t egykor minden jógastílus anyjának tekintették, mivel a nyugati társadalmakban gyakorolt összes többi stílus ebből a jógastílusból származik.
Mit jelent a jóga 8 végtagja?
A hatha jóga eredete még mindig a nyolc végtagot testesíti meg. A nyolc végtag a külsőtől a belső felé haladva alkot egy sorozatot. A nyolc végtag a következő nyolc lépésből áll.
Yama: Ez az etikai normákra és a feddhetetlenségre összpontosít, megtanítva a legjobb viselkedési gyakorlatokat.
Niyama: A második végtag a lelki megfigyeléssel és az önfegyelemmel kapcsolatos.
Ászana, mely a jógagyakorlat során végzett fizikai pózokat jelenti. Az ászanák gyakorlásával a koncentráció és a fegyelem mélyebb szintjét fejlesztjük ki.
Pránájáma, ez általában légzésszabályozást jelent.
Pratyahara: Az ötödik végtag a külső zavaró tényezőktől való visszavonulás és a figyelmünk befelé irányítása. A
Dhárana: Ezen a ponton megszabadulunk a külső zavaró tényezőktől, így a koncentrációnkat befelé irányíthatjuk.
Dhjána: A dhjána a koncentráció megszakítás nélküli áramlása - más néven meditáció.
S végül a Szamádhi, melyet az extázis állapotaként írnak le és megtapasztalják az univerzummal való eggyé válás boldogságát.
A hatha jóga gyakorlása számos egészségügyi előnnyel jár mind az elme, a test és a lélek számára, ilyenek például, hogy javítja az alvás minőségét. Rugalmasságot és erőt fejleszt, csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót, kezeli a krónikus fájdalmakat, segít fenntartani az egészséges ízületeket, serkenti az immunrendszert és csökkentheti a gyulladást és a gyulladásos betegségeket. Mentálisan segít a fegyelem és az önuralom fejlesztésében.
Általában a hatha jóga gyakorlása nem alkalmas fogyásra, bár sokan azt gondolják ezzel tudják elérni vágyott súlycsökkenésüket, igaz egy harminc perces Hatha-jóga-edzés körülbelül 120 kalóriát eléget.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?