A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
- Dátum: 2025.01.11., 10:27
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- aktívabb élet., boldogabbak, életmód, fizikális állapot, hangulat, házi kedvenc, kutyatartás, kutyatulajdonos, mentális egyensúly, stresszkezelés
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Különleges kutatást végzett egy kutatócsoport, akik a négylábú kedvencek társaságának hatását vizsgálták gazdájuk lelki állapotára nézve.
Természetesen, ha megkérdezném a gazdikat, boldogabbá teszi-e az életüket kedvencük, alighanem azonnal egy magabiztos igennel válaszolnának, hiszen mentálisan is, fizikálisan is jobb az állapotuk, gondoljunk csak arra, mennyit sétálnak kedvenceikkel a friss levegőn.
Egy kutya társasága képes lehet csökkenteni a stresszt a mindennapokban, több tanulmány alátámasztja, hogy a kutya képes megérezni, ha gazdája stresszes, sőt, maga is nyugtalanabbá válik tőle.
Arra a kérdésre nem ad választ egy kutatás sem, hogy boldogabbak vagy kevésbé magányosak-e a kutyatulajdonosok, az viszont kiolvasható az eredményekből, hogy rövid távon pozitív hatással van az emberre, ha házikedvencet tart.
„Egy kutya átlagosan 9 alkalommal javít gazdája kedvén egy nap” -olvasom a neten.
„A kutyám a terapeutám”, hallhatjuk sokszor a gazdik szájából. Egy friss amerikai felmérés 2000 kutyatartó napjait, életmódját vizsgálta meg, ezek alapján pedig azt állapítottak meg, hogy a házi kedvencként tartott kutyáknak is lehet terápiás hatása, és segíthetik gazdájuk mentális egészségét.
Miért számít ennyit a mentális egészségünk? Ez valóban ennyire fontos?
A mentális egészség kérdése a mai napig gyakran háttérbe szorul. Pedig a jóllét szempontjából legalább olyan fontos, mint a fizikai egészség. A mentális állapotunk pedig kihat a fizikális egészségünkre, gondoljunk csak a pszichoszomatikára.
A globális helyzet és a mindennapokban átélt stresszes kihívásaink (akár munkahelyi, akár családi problémák) mind kihat az egészségi állapotunkra, mellyel könnyebb megküzdeni, ha van egy hűséges négylábú társunk a mindennapokban.
Nem szükséges terápiás kutyának lennie az állatnak, felmérés során hétköznapi kutyatulajdonosokat kérdeztek meg, akiknek kutyája nem vett részt terápiáskutya-kiképzésben, hanem teljesen átlagos házikedvencek, A megkérdezettek 61%-a azt mondta, hogy a kutyájával töltött időt tartja a napja legjobb részének, sokaknál javít az érzelmi egészségén a házikedvenccel való foglalkozás. A felmérés szerint a kutyák átlagosan naponta 9 alkalommal javítottak gazdájuk hangulatán csupán azzal, hogy a kanapén pihentek, hogy játszottak velük, megnevettették őket, vagy éppen hozzájuk bújtak.
Az is megemlítendő, hogy az állattartók közel 90%-a úgy nyilatkozott, hogy kedvence miatt aktívabb életet él, többet mozog, gyakrabban van friss levegőn, így nemcsak na mentális állapotukon keresztül javítják gazdáik életminőségét, hanem közvetlenül is segítik fizikai állapotuk javulását.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!