Menü

Karácsony betegen

Betegségekről, kórházban töltött karácsonyról nem szívesen ír az ember, de aki már volt kórházban ilyenkor, vagy betegeskedett ünnepek alatt, talán átérzi ezeket a sorokat.

Betegnek lenni mikor lenne jó? Soha, de ünnepkor, pláne karácsonykor különösen borzasztó érzés. Sajnos vannak olyan gyerekek, akik ezt a néhány napot is a kórházban töltik szüleikkel, vagy olyanok is, akik 1-1 baleset miatt ekkor kerülnek be, vagy otthon töltik az ünnepeket, de betegeskednek. A szomorú és olykor kilátástalan helyzetet, hogy tudják a szülők elviselhetőbbé tenni?

Egy kórházban enyhíteni az otthon hiányát, pláne karácsonykor szinte teljesíthetetlen, még szerencse, hogy az anyukák ebben sem ismernek lehetetlent.

Ha ilyen helyzetbe kerülünk, fontos, hogy próbáljunk meg kis ünnepi fényt vinni a kórházban eltöltött napokhoz. Ha az orvosok engedik, akkor akár ünnepi menüt is behozathatunk a családtagokkal, némi édesség, ajándék és játék kíséretében, esetleg ünnepi mesefilmeket vetíthetünk egy laptopon, vagy karácsonyi zenéket játszhatunk le a telefonkészüléken.

Sajnos, ha vírushelyzet miatt a látogatások is tilosak, akkor nincs rokon vagy nagymama, aki meglátogathatna minket, ám a mai modern eszközökkel bármikor lehet videóhívást indítani és beszélgetni a családdal, barátokkal.

A gyerekeknek a kórházi lét elviselhetőbb, ha le vannak kötve, a szülőnek pedig bár nagyon nehéz, de az a legjobb, ha a gyerek mindig foglalkoztatva, szórakoztatva van. A kórházba nagyon jól jön egy új játék, egy új könyv, egy színező és színesceruza készlet, kirakó, építő, kisautók, vagy egy új baba, mely szintén örömmel tölti el a kis betegeket.

Voltam a fiammal hosszú hetekig kórházban, nem pont karácsonykor, de ünnepek előtt, mi ekkor a laptopon karácsonyra hangoló filmeket nézegettünk, igaz azóta a „Jégvarázs” című mesét már csak összerándult gyomorral tudom végig nézni, nekem ezek mindig a kórházi élményekhez kapcsolódnak. Akkor viszont nagyon „életmentőek” voltak az unalmas kórházi napokon.

Szerencsére léteznek ma már a kórházakban bohócdoktorok, mesedoktorok, önkéntesek, akik felvidítják, meséket olvasnak a beteg gyerekeknek. Nem a reklám helye, de tudjanak róla, hogy lehet őket támogatni, erről pedig minden részletet megtalálnak a weboldalaikon.

https://bohocdoktor.hu/

https://www.pirosorr.hu/

A Mosolykommandó Alapítványt (alapításkori nevén: Gyógyító Bohócdoktorok Alapítványt) 2015-ben szegedi fiatalok alapították, abból a célból, hogy társadalmi felelősségvállalással betegek, és rászorulók élethelyzetének a javítása céljából önkéntes munkát végezzenek. Legfőbb céljuk a rászorulók, elsősorban a gyermekek részére történő mentális gondozás, segítségnyújtás a szakszerű, és megfelelő orvosi és szociális ellátás érdekében, a szociálisan rászoruló családok és gyermekek támogatása, érdekvédelme, részükre programok szervezése. Ennek érdekében az alapítvány adományokat gyűjt, és támogatja, segíti a szociálisan rászorulókat. Kórházakban, intézményekben és otthoni gondozás alatt levő gyermekeket keres fel, és gyógyulásuk elősegítése érdekében szórakoztató, terápiás programokat szervez.

Bohócdoktor csapatuk évek óta segíti a beteg gyerekek gyógyulását.

A Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány küldetése, hogy bohócdoktoraival humort és nevetést vigyen az arra rászorulók életébe. Színészi és pszichológiai háttértudással rendelkező, speciálisan képzett bohócdoktoraik országszerte 15 kórház gyermekosztályait látogatják heti rendszerességgel, emellett speciális programokkal jelen vannak idősotthonokban, a Pető Intézetben, valamint halmozottan sérült gyerekekkel foglalkozó intézményekben. Küldetésüket 1997 óta folytatják nagylelkű támogatóik, adományozóik jóvoltából.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.