Mi az, ami tilos Luca – napján?
- Dátum: 2024.12.13., 07:05
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- babona, boszorkány, hagyományok, hiedelem, karácsonyi előkészület, Luca széke, Luca-nap, Szent Luca, tiltott tevékenységek lucázás
A Luca-nap a hagyományokban vannak dolgok, amit tilos elvégezni, ugyanis balszerencsét hoz. Melyek a Luca-napi babonák?
A Luca- nap elsősorban a karácsony közeledtét jelzi. Bár a régi korokra visszanyúló hagyományok között számos szenthez kötődő hiedelmet lehet találni, valószínűleg kevés olyan nap van, melyhez egyszerre annyi tiltás és jóslás kapcsolódik, mint Szent Luca napjához.
A monda úgy tartja, hogy december 13-án a sötétséggel Szent Luca boszorkánnyá alakul, és ez ellen kell védekeznünk. Jobban tesszük, ha ajtónk kulcslyukába fokhagymát dugunk, és seprűinket keresztbe tesszük. Ezen a napon nem szabad semmit sem kölcsönbe kérni, mert a végén még a boszorkány megkaparintja, de se varrni, se házimunkát nem szabad végezni, mert a házkörüli tyúkok nem fognak tojást adni. A Luca székéről se feledkezzünk meg, hiszen erre állva a templomban megláthatjuk a boszorkányt.
Változó, hogy az egyes népek hogyan tekintenek Lucára, és milyen jelentőséget tulajdonítanak neki, alapvetően mégis két arccal jelenik meg a hiedelemvilágban: a jóságos, segítő szent és a boszorkány képével.
Régen úgy tartották, hogy ekkor, december 13-én a lányoknak és az asszonyoknak szigorúan tilos volt bármiféle házimunkát elvégezni, így kötni vagy fonni, kenyeret sütni vagy éppen mosni sem volt szabad, ellenkező esetben Luca haragjára számíthattak, mely legtöbbször rosszat jelentett.
Mit tilos még ekkor tenni?
Ezen a napon tüzet gyújtani és varrni sem volt tanácsos az asszonyoknak. Kölcsönadni szintén nem volt tanácsos, mert a kölcsönkért tárgyak a boszorkányok kezére juthattak. Magyarország bővelkedik az olyan izgalmas hagyományokban, mint a lucázás, a Luca-búza ültetése vagy a Luca-szék készítése.
A népi hiedelmek szerint a varázserővel bíró háromlábú Luca-széket a régi fiatal legények készítették el hét darabból és többféle fából. A hagyományos darabnak 13 nap alatt kellett elkészülnie. Innen a mondás, hogy „lassan készül, mint a Luca széke”. A Luca-széknek érdekes funkciója volt. December 26-án, az éjféli misére csempészték be a legények, és felálltak rá, hogy megláthassák a tömegben a boszorkányokat.
Némely faluban még szokás, hogy Luca-napon a gyerekek házról házra járnak, szalmát hintenek, és vidám mondókákkal kívánnak bő termést és egészséges jószágokat.
A lányok ezen a napon 12 gombócot főztek. Mindegyikbe egy férfi nevét rejtették. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, megmondta ki lesz a férjük.
Ki volt Luca valójában?
Ő volt Szent Lúcia, akit a keresztény vallás vértanúként tart számon. Története szerint édesanyja csodával határos gyógyulása után álmában megjelent Szent Ágota, és ennek hatására Lúcia szüzességet fogadott, hozományát pedig felajánlotta a szegényeknek. Vőlegénye ezt nem vette jó néven, ezért, hogy bosszút álljon, kereszténység vádjával illette a lányt. Lúcia bíróság elé került, és elítélték: kínzás után halál várt rá.
December 13-a, vagyis Luca napja a karácsonyi ünnepkör egyik fontos napja. Általában az adventi időszak közepére esik, mely Szent András ünnepéhez legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tart és a keresztény kultúrkörben a karácsonyi előkészület ideje.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.