Elalvás előtti rángatózás okai
- Dátum: 2024.12.08., 08:03
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- fájdalom, fény, hipnikus rándulás, nyugtalan lábszindróma, pihenés, pihentető alvás, regenerálódás, stressz, szorongás
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Az elalváskor tapasztalt rándulások előfordulásának mértékét megnöveli az alkohol és a koffeinfogyasztás, illetve a dohányzás. Sokat javíthatunk alvásunk minőségén, ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmilyen koffein-tartalmú ételt és italt, valamint elalvás előtt ráhangolódunk a pihenésre. Lefekvés előtt fél órával kapcsoljuk ki a tévét, a számítógép képernyőjét és a telefont, mert rontják az alváshoz és regenerálódáshoz szükség hormon, a melatonin termelődését. Ugyanígy nem tanácsolt az esti órákban alkoholos italt fogyasztani vagy munkahelyi levelezést olvasni.
Bár ezek a hipnikus rándulások alapvetően ártalmatlanok, ha nagyon rendszeresen előfordulnak, azzal romolhat az éjszakai alvás minősége, és értékes időt rabolhatnak el a pihenéstől. A rángatózás hátterében ugyanakkor RDB, vagyis gyors szemmozgásos alvászavar is állhat. Ez a jelenség a világ lakosságának csupán 0,5 százalékát érinti. A betegség ugyan nem súlyos, ám olyan komoly neurodegeneratív betegségek előfutára lehet, mint a Parkinson-kór vagy az időskori demencia.
Az elalvás előtti rángatózás önmagában általában ártalmatlan, ezért nem igényel orvosi beavatkozást. Ha azonban a rángások problémákat okoznak és akadályozzák a pihenést, érdemes alvásszakértőhöz fordulni. A háttérben pszichológiai probléma vagy úgynevezett nyugtalan láb szindróma is állhat, ám a legtöbb ilyen esetben a kezelés pozitív szövődményhez vezet további komplikációk nélkül.
A stressz és a szorongás sem gyakorol jó hatást a pihenő szervezetre, sőt a szabálytalan alvási minták és az alváshiány is növelik a hipnikus rándulás előfordulását.
Segíthet a szervezet lelassulásában, ha kialakítunk egy lefekvés előtti rutint. A tea vagy langyos tej fogyasztása, egy jó könyv olvasása, esetleg nyugtató zene hallgatása mind hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez és a feszültség oldásához. Több kutatás bebizonyította már, hogy a fény egyfajta figyelmeztetés az agy számára, ezért ugyan felébredni segít, de a nyugodt alvást megnehezíti.
Ha aggódunk az előfordulásuk miatt, mindenképp érdemes orvossal is konzultálni, hiszen a megfelelő pihenés kulcsfontosságú az egészségünk érdekében.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.