Elalvás előtti rángatózás okai
- Dátum: 2024.12.08., 08:03
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- fájdalom, fény, hipnikus rándulás, nyugtalan lábszindróma, pihenés, pihentető alvás, regenerálódás, stressz, szorongás
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Az elalváskor tapasztalt rándulások előfordulásának mértékét megnöveli az alkohol és a koffeinfogyasztás, illetve a dohányzás. Sokat javíthatunk alvásunk minőségén, ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmilyen koffein-tartalmú ételt és italt, valamint elalvás előtt ráhangolódunk a pihenésre. Lefekvés előtt fél órával kapcsoljuk ki a tévét, a számítógép képernyőjét és a telefont, mert rontják az alváshoz és regenerálódáshoz szükség hormon, a melatonin termelődését. Ugyanígy nem tanácsolt az esti órákban alkoholos italt fogyasztani vagy munkahelyi levelezést olvasni.
Bár ezek a hipnikus rándulások alapvetően ártalmatlanok, ha nagyon rendszeresen előfordulnak, azzal romolhat az éjszakai alvás minősége, és értékes időt rabolhatnak el a pihenéstől. A rángatózás hátterében ugyanakkor RDB, vagyis gyors szemmozgásos alvászavar is állhat. Ez a jelenség a világ lakosságának csupán 0,5 százalékát érinti. A betegség ugyan nem súlyos, ám olyan komoly neurodegeneratív betegségek előfutára lehet, mint a Parkinson-kór vagy az időskori demencia.
Az elalvás előtti rángatózás önmagában általában ártalmatlan, ezért nem igényel orvosi beavatkozást. Ha azonban a rángások problémákat okoznak és akadályozzák a pihenést, érdemes alvásszakértőhöz fordulni. A háttérben pszichológiai probléma vagy úgynevezett nyugtalan láb szindróma is állhat, ám a legtöbb ilyen esetben a kezelés pozitív szövődményhez vezet további komplikációk nélkül.
A stressz és a szorongás sem gyakorol jó hatást a pihenő szervezetre, sőt a szabálytalan alvási minták és az alváshiány is növelik a hipnikus rándulás előfordulását.
Segíthet a szervezet lelassulásában, ha kialakítunk egy lefekvés előtti rutint. A tea vagy langyos tej fogyasztása, egy jó könyv olvasása, esetleg nyugtató zene hallgatása mind hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez és a feszültség oldásához. Több kutatás bebizonyította már, hogy a fény egyfajta figyelmeztetés az agy számára, ezért ugyan felébredni segít, de a nyugodt alvást megnehezíti.
Ha aggódunk az előfordulásuk miatt, mindenképp érdemes orvossal is konzultálni, hiszen a megfelelő pihenés kulcsfontosságú az egészségünk érdekében.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?