Menü

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

A lehangoltságot főként a stressz, az időjárás miatti hangulat, s leginkább a természetes fény hiánya is okozhatja. A napos órák csökkenésének hatására az ember belső biológiai egyensúlya - a melatonin és a szerotonin egymáshoz viszonyított aránya - felborulhat. Régóta összefüggésbe hozzák a depressziót és a szorongást a szerotonin alacsony szintjével.

A sok csokoládé, édesség növeli képződését és fokozza az agy szerotoninforgalmát, ezért sem véletlen, hogy sokan a téli depresszió tüneteit azzal próbálják kompenzálni, hogy többet esznek, sokat nassolnak, főként édességet, csokoládét, ami persze az alaknak és egészségnek nem tesz jót.

A kellemetlen, esős, hideg időjárás miatt sokkal kevesebb időt töltünk sportolással, kirándulással a szabad levegőn, melyek szintén negatív irányban befolyásolják hangulatunkat. Természetesen, ha hajlamosak vagyunk a téli depresszióra, akkor mi is sokat tehetünk hangulatunk javítása érdekében.

Hogyan készülhetünk fel a téli depresszió megelőzésére?

A jó hír, hogy ez lehetséges, ugyanis a téli depresszió megelőzhető, súlyossága csökkenthető. A megoldásra nagyon népszerű a fényterápia. A szervezet kóros téli reakcióját fénykezeléssel lehet csökkenteni, ez segít a melatonin-szerotonin egyensúly helyreállásában. Sokat segít, ha a reggeli természetes szórt fényben sétálunk, testedzést végzünk a szabadban.

Télen fokozott a vitamin és az ásványi anyagok hiánya, ami gyengíti az immunrendszert, s ez szintén magyarázhatja a depresszió kialakulását.

A helyes táplálkozással azonban elősegíthetjük, hogy szervezetünk megfelelő vitamin- és ásványianyag-mennyiséget vegyen fel és tartalékolhasson az ínséges napokra. A helyes étrend és a fénykezelés mellett, szerepe lehet az aromaterápiának is. Az illóolajat párologtathatjuk a szobában, függönyre, vízbe cseppenthetjük.

Fogyasszunk több omega-3 zsírsavat. Az étkezés mellett figyeljünk a megfelelő mozgásra is, igyekezzünk minél több időt a szabadban tölteni. A téli depresszió egyik legjobb ellenszere az aktív szociális élet. Töltsünk minél több időt barátainkkal, szeretteinkkel, de egy-egy hosszabb séta a kutyánkkal is remek hangulatjavító. Otthonunkban is tehetünk a hangulatunk javításáért, gyújtsunk színes gyertyákat, párologtassunk illóolajat.

Melyek a hangulatjavító illóolajak?

A depresszió ellen igen hatásos a bazsalikom, bergamott, geránium, ilang-ilang, jázmin, narancsvirág, rózsa és a zsálya illata. Hangulatjavításra a narancs, fenyő, levendula, fahéj, szegfűszeg, ánizs, szantál, gyömbér, rozmaring és az eukaliptusz is alkalmas. Azonban nagyon fontos figyelni az illóolaj megválasztásakor arra, hogy egyesek allergiásak lehetnek néhányra.

A téli depresszió a legtöbb esetben csak ideiglenes tünet, mégis érdemes foglalkozni a jelenséggel. A téli évszak által kiváltott fényhiány-betegség és a következményként jelentkező hangulatingadozásaink nagyban befolyásolják teljesítményünket, életminőségünket, sőt súlyos esetben testi panaszokat is okozhat.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?

Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé

Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.

Bekuckózós tippek

A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?