Menü

Mosolygós depresszió – így ismered fel

Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.

Biztosan mindenkinek vannak olyan ismerősei, akikről azt gondolják, hogy nála minden rendben van, hiszen általában jókedvű, vidám, pozitív életszemlélettel éli az életét. Nem mindig van így. Ezernyi boldog képet látni a közösségi oldalakon, kívülről minden szép, és bár nem minden esetben, de sokszor ezek a képek csak a látszatot tükrözik. A belső hang, az érzések ez mögött nem mindig a boldogsáról tesznek tanúbizonyságot.

A mosolygós depresszió egy nagyon ellentmondásos szókapcsolat, ami nagyon jól mutatja azt, hogy a benne szenvedő egyén milyen a külvilág felé és milyen valójában belül. Ezek az emberek boldognak tűnnek, mosolyognak, de közben zavartak, kiúttalannak érzik az életüket, a háttérben súlyos depresszív állapot állhat. Megannyi híres humorista, színész tragikus halálát olvashatjuk a sajtóban, akik minket könnyen meg tudnak nevettetni, ők maguk pedig mély szomorúságban élik a saját életüket.

Ilyen volt a méltán híres, zseniális színész, Robin Williams is. Azt mondják, hogy a legviccesebb emberek a legszomorúbbak, mivel ezzel próbálják elhessegetni a „rosszat”. Ezeknél az embereknél a tényleges környezet, legyen az családtag, vagy nagyon közeli barát sem tudja, hogy mekkora a baj. Sőt, maga az egyén sem tudja mindig, hogy mi is a helyzet, ezáltal nem kér segítséget.

A betegség e fajtájánál az egyik legveszélyesebb az, hogy nagyon sokszor társul mellé öngyilkossági gondolat. Nagyon nehéz felismerni a tüneteket, hiszen egy állandóan energikus, kedves, vidám embert látunk, de azért vannak árulkodó jelek, amikre érdemes odafigyelni. Azoknál, akiknél egy állandósuló, két hétnél tovább tartó fáradtság figyelhető meg, már nem feltétlenül csak a pihenés van szükségük. Jelentkezhet félelem érzet, főleg a jövő reménytelenségét illetően. Alvászavarok, libidó elvesztése, az étvágy elvesztése, érdektelenség, koncentrációs képesség hanyatlása, hangulatingadozások, szorongás, vagy éppen egy mániákus viselkedés is jelentheti, hogy valami nincs rendben.

Azzal tudunk segíteni ebben az esetben, hogy biztosítjuk támogatásunkról és arról, hogy attól, hogy gondjai vannak, még szereti a környezete. Mindenképp javasoljuk, hogy keressen fel szakembert, aki segít megküzdeni a negatív érzésekkel. Soha, semmilyen körülmények között ne becsüljük le a másik gondjait, hiszen neki lehet, hogy az a legnagyobb problémája. Ösztönözzük, hogy kezdjen el sportolni, vagy keressen egy olyan hobbit, amiben alkothat, ezzel új célt adhat önmagának. Javasolhatunk hang vagy illatterápiát, stresszkezelő technikákat.

A mosolygós depresszió egy veszélyes mentális probléma, melyet nagyon nehéz felismerni küldő szemlélőként. Mindig nézzünk a dolgok mögé és figyeljünk a jelekre, ez akár életet is menthet.

Az igaz szerelem jelei

A szerelem jelei tudományos szempontból jól meghatározottak, és az agyi aktivitás vizsgálata révén a kutatók pontosan megfigyelték, hogyan hat a szerelem a biológiai folyamatokra. A következőkben bemutatott 11 jel segíthet felismerni, hogy valóban szerelmesek vagyunk.

A boldogság nem minden. Mi kell még egy párkapcsolathoz?

A filmek, a reklámok és a közösségi média gyakran csap be minket azzal, hogy azt közvetíti, hogy a jó párkapcsolat egyetlen mutatója a boldogság. Azt látjuk, hogy emberek mosolyognak, ölelkeznek és szeretik egymást. Néha persze van nem kevés dráma is, de emögött nem látjuk azt a sok kompromisszumot, szervezést, energiát, lemondást, amitől ezek a percek létrejöhetnek. Valójában miről szól a párkapcsolati jólét, vagy más szóval elégedettség?

A fogproblémák lelki okai

A fogak és általában a száj egészsége szorosan összefonódik a lelki és érzelmi állapotunkkal. Az írásban bemutatott nézőpont szerint a fogaink nem csupán fizikai struktúrák, hanem személyiségünk kifejeződései is, amelyek a belső világunkat tükrözik. Az érzelmi stressz, a feldolgozatlan érzések és a „rágódás” hatással van a száj pH-értékére, ami a fogszuvasodás kialakulásában is szerepet játszik.

Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?

A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?

Az emberi kötődés évtizedeken át ível

Vajon a gyerekkorban kialakult kötődés mennyire marad fenn felnőttkorunkra? Ezek a korai élményeink valóban olyan erővel bírnak, hogy később megjelennek a jeleik párkapcsolatainkban, saját szülői viselkedésünkben, sőt mi több, generációs módon utódainkban is? Most amikor a karácsony csak néhány napra van, adódik a kérdés, hogy az emberek hogyan és milyen módon próbálnak kötődni egymáshoz a nagyvilágban.