Mosolygós depresszió – így ismered fel
- Dátum: 2024.12.05., 06:54
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- alvászavar, étvágytalanság, fáradtság, mániákus viselkedés, mosoly
Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.
Biztosan mindenkinek vannak olyan ismerősei, akikről azt gondolják, hogy nála minden rendben van, hiszen általában jókedvű, vidám, pozitív életszemlélettel éli az életét. Nem mindig van így. Ezernyi boldog képet látni a közösségi oldalakon, kívülről minden szép, és bár nem minden esetben, de sokszor ezek a képek csak a látszatot tükrözik. A belső hang, az érzések ez mögött nem mindig a boldogsáról tesznek tanúbizonyságot.
A mosolygós depresszió egy nagyon ellentmondásos szókapcsolat, ami nagyon jól mutatja azt, hogy a benne szenvedő egyén milyen a külvilág felé és milyen valójában belül. Ezek az emberek boldognak tűnnek, mosolyognak, de közben zavartak, kiúttalannak érzik az életüket, a háttérben súlyos depresszív állapot állhat. Megannyi híres humorista, színész tragikus halálát olvashatjuk a sajtóban, akik minket könnyen meg tudnak nevettetni, ők maguk pedig mély szomorúságban élik a saját életüket.
Ilyen volt a méltán híres, zseniális színész, Robin Williams is. Azt mondják, hogy a legviccesebb emberek a legszomorúbbak, mivel ezzel próbálják elhessegetni a „rosszat”. Ezeknél az embereknél a tényleges környezet, legyen az családtag, vagy nagyon közeli barát sem tudja, hogy mekkora a baj. Sőt, maga az egyén sem tudja mindig, hogy mi is a helyzet, ezáltal nem kér segítséget.
A betegség e fajtájánál az egyik legveszélyesebb az, hogy nagyon sokszor társul mellé öngyilkossági gondolat. Nagyon nehéz felismerni a tüneteket, hiszen egy állandóan energikus, kedves, vidám embert látunk, de azért vannak árulkodó jelek, amikre érdemes odafigyelni. Azoknál, akiknél egy állandósuló, két hétnél tovább tartó fáradtság figyelhető meg, már nem feltétlenül csak a pihenés van szükségük. Jelentkezhet félelem érzet, főleg a jövő reménytelenségét illetően. Alvászavarok, libidó elvesztése, az étvágy elvesztése, érdektelenség, koncentrációs képesség hanyatlása, hangulatingadozások, szorongás, vagy éppen egy mániákus viselkedés is jelentheti, hogy valami nincs rendben.
Azzal tudunk segíteni ebben az esetben, hogy biztosítjuk támogatásunkról és arról, hogy attól, hogy gondjai vannak, még szereti a környezete. Mindenképp javasoljuk, hogy keressen fel szakembert, aki segít megküzdeni a negatív érzésekkel. Soha, semmilyen körülmények között ne becsüljük le a másik gondjait, hiszen neki lehet, hogy az a legnagyobb problémája. Ösztönözzük, hogy kezdjen el sportolni, vagy keressen egy olyan hobbit, amiben alkothat, ezzel új célt adhat önmagának. Javasolhatunk hang vagy illatterápiát, stresszkezelő technikákat.
A mosolygós depresszió egy veszélyes mentális probléma, melyet nagyon nehéz felismerni küldő szemlélőként. Mindig nézzünk a dolgok mögé és figyeljünk a jelekre, ez akár életet is menthet.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.