A retró zene mindig trendi
- Dátum: 2024.12.04., 05:58
- Szabó Máté
- képek: pexels
- dallam, előadó, hangulat, koncert, remix, retro, sláger, szabadidő, zene
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Legyünk őszinték: a mai zeneiparban egyáltalán nincs könnyű dolga annak, aki újat akar alkotni. Hisz már szinte mindent megénekeltek, amit csak lehet, így a mostani előadóknak igencsak fel van adva a lecke. Ilyenkor pedig gyakran felmerül az ötlet: kapjunk elő egy régi örökzöldet, poroljuk le, írjunk a dallamra egy jó szöveget, hangszereljük át a mai trendeknek megfelelően és már kész is az „új sláger”. A közönség ifjabb tagjainak minden bizonnyal újszerű élményben lesz része, ám az idősebb korosztály valószínűleg csak sokat sejtető mosollyal bólogat majd, amikor felismeri a modern ütemek mögött az eredeti dal morzsáit.
Olyan nagy nevű, kreatív zenészek és együttesek is dolgoznak fel régi dalokat, mint például Majka és Curtis, a Halott Pénz, Madonna, Ava Max vagy Dua Lipa. Hogyha viszont megtudjuk egy slágerről, hogy valójában „nincs új a nap alatt”, hanem csak újraértelmezték egy talán rég elfeledett dalt, akkor természetes, ha feléled bennünk a kíváncsiság, hogy vajon mi is lehetett az eredeti szerzemény. Ilyenkor adja magát, hogy az ember a régi dalt is meghallgatja. Egy-egy fiatal számára meglepetést tud okozni, amikor a kedvenc zenéi hallgatása közben egyszer csak közlik vele a szülei vagy a nagyszülei, hogy ők ismerik ám ennek a dalnak az eredeti verzióját, az ő fiatalkorukban nagy sláger volt, mindenki erre bulizott.
A retró menő
A régi stílusú slágerek igazi vonzereje a régi arculatban, előadásmódban rejlik. Egyszerűen sok fiatal szeretné megismerni a régi szerzeményeket, eredeti verzióban. Néha pedig az a megdöbbentő felismerés éri őket, hogy az eredeti változat még jobb is, mint a felújított. Véletlen lenne, hogy az old school bulikra és fesztiválokra is rengeteg 30 év alatti jár? Nem hinném, hiszen valahol a fesztivál és a zene a fiatalokat is érdekli. Napjainkban szinte minden ultramenő, amire ráaggatják a „retró” címkét.
Ahogy mondani szokás, az eltelt idő mindent megszépít. Egy középkorú, családos embernek már igen nagy felelősség nyomja a vállát, a mindennapjait átszövik a munkahellyel, családdal, megélhetéssel kapcsolatos gondok. Régen fiatalként nem számított, mi lesz holnap, csupán az volt a lényeg, hogy minél többet szórakozzanak, és amennyi időt csak lehet, a barátaikkal töltsenek. Évtizedek múltán pedig jólesik visszagondolni ezekre a felhőtlen évekre, amely az idősebb generáció számára megszépül. A fiatalabbak pedig inkább kíváncsiak a régi zenékre. Még 10-15 évvel ezelőtt úgy gondoltuk, hogy: ki hallgat az öregeken kívül például Korda Györgyöt, Neoton Famíliát vagy Szikora Robit? Azóta nagyot fordult a világ, és jelenleg, 2024-ben ott tartunk, hogy a retró értékek hamvaikból feltámadva újfent sikerszériájukat élik!
Merítsünk ihletet a régmúlt időkből!
Bár egy mai tizenéves talán kevésbé élvezi például az ATC együttes Around the World című dalát, ám annál szívesebben hallgatja Ava Max My head & My heart című slágerét! Holott az énekesnő a kilencvenes évek végén népszerű német együttes leghíresebb szerzeményét értelmezte újra a mai trendeknek megfelelően. A dallamban egész jól tetten érhető ez a hasonlóság. Ez csak egyetlen példa a rengeteg olyan esetből, amikor egy régi zene újra hatalmas sláger lett, hiszen egy napjainkban népszerű előadó meglátta a fantáziát benne.
Ha manapság egy-egy eseményre olyan fellépőket hívnak, mint például Thomas Anders a Modern Talkingból, vagy a Boney M, az Alphaville, a Dschinghis Khan vagy a hazai előadók közül Soltész Rezső, Szűcs Judith esetleg Dévényi Tibi bácsi, akkor borítékolható, hogy ott nézőközönség is lesz. Ékes példa Korda György ikonikus Reptér című slágere, ami anno az 1980-as évek elején is nagyot szólt, azonban most, több mint 40 év után legalább annyira felkapott lett, mint a debütálása idején.
A tinédzserek és a huszonévesek egyszerűen megőrülnek az idős énekes házaspárért, akiknek a fellépései tömegeket vonzanak, az említett dal szövegét pedig teli torokból üvölti a közönség. A hozzájuk hasonló zenészek már nem nagyon készítenek új dalokat, nem is ismeri őket név szerint a modern generáció, a régi nótákkal azonban most is hihetetlenül sikeresek. A legnagyobb slágereket viszont nemcsak azok ismerik, akik rajtuk nőttek fel, hanem sok olyan fiatal is, aki még meg sem született, amikor például a “Daddy Cool” vagy a “Cheri Cheri Lady” szólt minden diszkóban. Egyszerűen a régi stílus köztudatban van és ez vonzza az embereket.
A retró muzsikák népszerűek, és a modern technika vívmányainak köszönhetően a régi tartalmakat szerencsére közel sem a klasszikus módszerekkel kell élveznünk! Hiszen bakelit lemez és magnókazetta helyett hallgathatunk zenét az interneten és a rádiócsatornák közvetítése is elérhető online.
Hiába nincsenek a régi előadóknak új slágerei, mindez nem befolyásolja azt, hogy a retró dallamok ismét fénykorukat élik, mivel az emberek szeretik a régi dolgokat. Aki annak idején tinédzser volt, annak mostanra már felnőttek a gyermekei, így kissé berozsdásodva, de újra el tud menni szórakozni. Aki pedig most éli ifjúságát, az ezeken a koncerteken egy olyan letűnt kor hangulatából kap egy kis ízelítőt, amit nem volt lehetősége a maga valóságában megtapasztalni, ami mai szemmel nézve már furcsa.
Bármi is áll a jelenség hátterében, örömteli az, hogy a mai sablonos tucatzenék és tehetségkutatók által kreált „sztárok” mellett van még igény a legendás előadókra, akik örökzöld dalaikkal ma is menőnek számítanak. A retró stílus tehát nem merült a feledés homályába, hanem épp ellenkezőleg: a nosztalgia csillaga fényesebben ragyog, mint valaha. A múlt, a jelen és a jövő értékei egyszerre vannak jelen egymás mellett és szórakoztatják a közönséget.
Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Futás, csapatépítés, jótékonyság – Ultrabalaton

Az immáron hat éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból, a Tolna megyei Tamásiból idén is nekivágott 9 fő, hogy körbefussa a tavat, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 19. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon! A korábbi évek
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.