Elment a hangod? – Így kezeld
- Dátum: 2024.12.02., 05:16
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- folyadékpótlás, fűszerek, gargalizálás, gyömbér, hangképzés, hangszál, méz
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Ahhoz, hogy meg tudjunk szólalni, azaz hangot adjunk ki, hangszálaink helyes működése elengedhetetlen. Főleg a téli időszakban tapasztalhatjuk, hogy a többször, szájon át belélegzett, hideg levegő miatt torkunk fáj, krákogunk, köhécselünk, és végül elmegy a hangunk. Amikor reggel arra ébredünk, hogy hiába kérnénk ágyba a kávét például, nem tudjuk megtenni, mert egy icipici hang sem hagyja el a szánkat, akkor bizony meg kell fontolni, hogy mit csinálhatunk, és mit nem csinálhatunk, hogy gyorsabban gyógyuljunk.
Nem minden esetben igényel gyógyszeres kezelést a dolog, de azért érdemes felkeresni a házi orvost, hogy nem áll-e egy csúnyább bakteriális vagy vírusos fertőzés a háttérben. Abban az esetben, amikor fertőzés miatt felső légúti panaszaink vannak, a köhögés, a garat-, vagy éppen gégegyulladás miatt sokat köhöghetünk. Ilyenkor a köhögés miatt a hangszálainkat megerőltethetjük, ettől ezek megduzzadnak, amitől pedig nem záródnak rendesen, azaz nem tudunk hangot kiadni.
Amikor megtörténik a baj, a hang sehol, egy dologra biztosan oda kell figyelnünk, mégpedig, hogy nem szabad erőltetnünk a hangképzést, mivel mnél jobban erőltetjük, annál rosszabb lesz a helyzet. Tessék pihentetni a hangszálakat, ami nem jelenti azt, hogy csak suttogni kell, de próbáljunk halkabban beszélni. A folyamatos folyadékpótlás elengedhetetlen, viszont az ne legyen se forró, se nagyon hideg, és az se baj, ha nem szénsavas.
Párásítsuk a lakást, hogy ne száradjunk ki, használjunk nyugtató hatású illóolajokat is, de érdemes valamilyen sós oldattal inhalálni is. Ugyanezt alkalmazhatjuk gargalizálással is, sokat fog segíteni a torkunk gyulladásánál. Étkezésnél kerüljük a túl sós, fűszeres ételeket, de iktassuk be a méz, a gyömbér és a fokhagyma fogyasztását. A méz és a fokhagyma antibakteriális hatású, tele vannak vitaminokkal, a gyömbér pedig természetes köhögéscsillapító is.
Amennyiben megoldható, ne nyúljunk a dohánytermékek után és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük. A gyógyszertárakban remek készítményeket lehet kapni, amelyek enyhítik a kínzó köhögést, esetleg nyákoldó hatásúak, vagy gyulladást csökkentenek, vagy éppen mindezt egyszerre.
Amennyiben a tünetek napokon belül nem múlnak, mindenképpen keressük fel orvosunkat, mert lehet, hogy valamilyen komolyabb gond áll a háttérben. Akár egy reflux betegség is okozhatja a fent említett tüneteket, ezt viszont már gasztroenterológián kell tovább kezeltetni.
Amikor elmegy a hangunk, kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, de ne ijedjünk meg, néhány házi praktikával segíthetjük a gyógyulást.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?
Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.
Bekuckózós tippek
A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?