Menü

Gardróbrendezés: őszből a télbe

Az évszakváltásokkal általában együtt jár egy kisebb számvetés is, legyen az jelen helyzetben egy jól átgondolt gardróbrendezés. Mivel az időjárás egyelőre nincs összhangban a naptárral – és valószínűleg már sohasem lesz a régi ‒, így a nagy ősz végi szekrénypakolásra ott van számunkra az egész december és az ünnepi időszak.

A klímaváltozás okozta felmelegedés alapvetően változtatja meg az öltözködés kapcsán figyelembe vett legfőbb szempontjainkat és szokásainkat. Hogyan érdemes ezután kategorizálni a ruháinkat, ha nem évszakok szerint? Melyek azok a darabok, amiket ebben az újfajta őszben is jól lehet kombinálni? Valójában ma már egy farmer és felülre egy póló, pulóver, téli kabát elegendő lehet. Alapszabály, hogy az marad, amire szükségünk van és ami jó állapotban van. Mégis az évek alatt felhalmozódik rengeteg ruhánk, amelyeket aligha veszünk fel, vagy maximum egyszer van rajtunk. Ma már a legtöbben nem úgy mennek a ruhaboltba, hogy 15-20 ruhadarabbal távoznak, helyette csak néhány ruhát veszünk, amelyre valódi szükségünk van az adott pillanatban, aztán kiderül, hogy az mégsem volt annyira hasznos. Így pedig marad a gyűjtögetés, csak hosszú távon szerzünk be túl sok ruhát.

Hogyan vásároljunk? Létezik-e még szezon?

Bár a tél csak enyhe jeleit mutatja, a boltok polcain már megjelentek a hideg évszakra szóló kollekciók darabjai. Az évszakok különböző darabjait jól lehet variálni. Viszont egyáltalán van-e kollekció, hiszen például férfi ruházatban ugyanúgy kapni nyári ruhát is, mint télit. Úgymond a klasszikus időjáráshoz kötött öltözet már felbomlott. Ha az időjárás miatt a szekrényrendezést még nem kezdtük el, fontos, hogy csak akkor vegyünk bármi újat az őszi-téli szezonra, ha már átnéztük, mink van, és mi az, amire tényleg szükségünk lehet, mint például a melegebb zoknik, ami valahol fogyóeszköz is.

A lényeg, hogy ne impulzusból, kapásból vásároljunk ruhát, helyette próbáljuk fel és nézzük meg, hogy mi áll jól rajtunk. Lesznek ruhák, amik előnyösebben állnak rajtunk és lesz, ami kevésbé. Ha mindenképp vágyunk valamire a téli kínálatból, inkább kiegészítőkkel csempésszünk újdonságot vagy egyediséget az öltözködésünkbe. Egy kalap, egy sál, egy öv feldobja az öltözködésünket és hozzáad az emberhez, mégsem foglalja a helyet a sohasem használt ruhák között. Ha passzol valakihez egy adott fazon és van helye a polcokon, nem feltétlenül kell megválnia tőle, hiszen a divat ciklikussága még visszahozhatja az igényt rá, így néhány év múlva újra felveheti az adott ruhát. Ha pedig valamire egyáltalán nincs szükség, akkor marad az adományozás és az ajándékozás.

A sokszor hallott réteges öltözködés

Mostanában divat például a mellényszerű felső, amelyet ősszel egy póló, hosszú ujjú vagy később garbó fölé nyugodtan fel lehet venni. A nyári ruhákat sem kell mind eltenni: a 10-12 Celsius fokokban nyugodtan lehet őket hordani egy bakanccsal vagy zárt cipővel. Ősszel és télen a legfőbb feladat a réteges öltözködés. Az időjárás változása miatt az öltözködésben is új szakasz előtt állunk: lassan nem az évszakok szerint kell csoportosítani a ruháinkat, hanem amennyiben van rá helyünk, tanácsos egy szekrény a melegben hordott, egy pedig a hidegre való ruhákkal. Valamint a hideg időszakban is válthatunk a klasszikus télikabát és a bőrkabát, illetve a szövetkabát között. Egyre nagyobb hangsúlyt kap az anyagösszetétel is, a szín vagy a fazon – mivel a kánikulában sokkal kevésbé viselünk el bármit magunkon – kevésbé fontos.

Mi a tökéletes választás?

Egy előnyös és kényelmes farmer, illetve egy színben hozzánk passzoló póló, pulóver vagy kardigán és egy bőrkabát mindenkinek jó lehet az őszi mindennapokban. A hidegben pedig a felső réteget váltja egy télikabát. Ha nem vagyunk tisztában a színekkel, vagy nem tartunk ennek jelentőséget, akkor a sötétkékkel, feketével nem lőhetünk mellé, hiszen ez mindenkinek jól áll. A fazon, a szín, az esszencia mellett, az életmód is nagyban befolyásolja az öltözködésünket. Teljesen mást kell figyelembe vennie annak, aki autóval jár, mint aki tömegközlekedéssel vagy biciklivel megy a munkahelyére, vagy munka után még játszótérre is készül a gyerekkel. Például télen egy kerékpárosnak melegebb ruhára lesz szüksége, mint egy autósnak, de ez értelemszerűen az egyéntől is függ.

A jelenre koncentrálj!

A gardróbrendezésnél a rossz mérettől a leghasznosabb azonnal megválni, vagy lerangsorolni a gyűjtőhelyre. Lehet persze egy-két motivációs darab, de ne arra alapozzuk a ruhatárat, hogy majd sok idő múlva jó lesz. Ha változtunk, alakultunk az évek során, akkor a ruhák is ezzel módosultak. Rossz belátni, ha valakire feljött pár kiló plusz, de az öltözetek nyilván követik az ember testsúlyát, formáját.

Ne sajnáljuk az időt arra, hogy több típust felpróbáljunk, mert gondos mérlegeléssel, tényleg hosszú éveken át hordható darabot vásárolhatunk, különösen egy bakancs, télikabát esetén. Személyre szabott, hogy kihez mi passzol leginkább, a vásárlásban a tudatos döntéshozás nagyon fontos és rengeteg felesleges kiadástól mentheti meg az embert. Az öltözet valahol képvisel és kifejez bennünket, ez télen persze egységesebb, mert a legtöbb ember nagykabátban van az utcán. Viszont ilyenkor is fontos stílusosan öltözködni, hiszen beltérben már a póló és a pulóver is láthatóvá válik.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!