Tippek a téli autózáshoz
- Dátum: 2024.11.25., 20:16
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- fékrendszer, hólapát, téligumi, vezetéstechnikai tréning
Ahogy minden időszaknak, a télnek is megvannak a maga sajátosságai, főleg, ha az útviszonyokat nézzük. Vannak fontos lépések, amiket be kell tartani ahhoz, hogy mindenki biztonságban legyen.
Amikor elérkezi az az idő, hogy nem lehetünk biztosak abban, hogy „csak” esővel találkozhatunk, ha autóba ülünk, hanem már csapadékkal is, legyen az havaseső, ónoseső, vagy havazás, akkor nem elég csak körültekintőnek lenni a kormány mögött. Egyrészt fel kell készíteni az autónkat erre az időszakra, másrész fel kell készíteni magunkat a téli vezetésre.
Autónk felszereltsége és felkészítése igen fontos a csúszós, havas utak akadálymentes használatához. Az első és legfontosabb, hogy beszerezzünk megfelelő téligumikat, de ha már régebb óta használjuk, akkor kérjük ki gumiszerelő véleményét a gumik állapotáról. A keveset használt, ám régebben vásárolt téligumi anyaga elkeményedhet, ami veszélyes, mivel a tapadási felület változik. Itt fontos megemlíteni, hogy a guminyomás sem mindegy, ezt töbször is ellenőrizni kell a szezon alatt.
A következő a fékek ellenőrzése. A havas, sózott utak nem csak az alvázban tehetnek kárt, hanem az autó többi alkatrészének sem túl jók, érdemem többször leöblíteni, vagy lemosatni hazaérkezés után az alvázat, kerekeket. Azokon az autókon, ahol kapcsolható a blokkolásgátló, célszerű bekapcsolni, hiszen ez a rendszer nem engedi a kerekek állóra fékezését, így kisebb az esélye egy veszélyes megcsúszásnak, vagy kifarolásnak. Minden alkalommal takarítsuk le a havat a kocsi tetejéről, mert egy fékezésnél az egész a szélvédőn landolhat, amitől nem igen fogunk kilátni. Ellenőrizzük gyakran a téli szélvédőmosó folyadék mennyiségét.
A csomagtartó tartalmáról se feledkezzünk meg, egy táskába pakoljunk takarót, hosszú lejáratú harapnivalót (müzli, keksz), vizet, hólapátot, és, ha belefér, tartsunk egy kisebb hólapátot is. Ezek nagyon hasznosak lesznek egy esetleges baleset mentési ideje alatt. Éppen ezért dugjunk el a kesztyűtartóban egy telefontöltőt is, jól jöhet. Egy hólánc is jól jöhet, főleg, ha hegyvidéki utakra indulunk.
Végül pedig vegyük figyelembe az emberi tényezőt. Próbáljunk meg a megfelelő sebességgel hajtani, kerüljük a hirtelen kormány- és pedálmozdulatokat, mivel a kerekek tapadása nem olyan, mint nyáron, a kerék könnyen kipörög. A nagyobb fékezés se szerencsés, mert ilyen esetben olyan érzés lesz, mintha egy jégpályán korcsolyáznánk. Tartsunk nagyobb követési távolságot, mert a latyakban való fékezésnél megnő a féktáv. Kerüljük a lejtőkön való parkolást, nehéz lesz elindulni, legfőképp felfelé, ha csúszik az út. Azok számára, akik nem biztosak vezetési tudásukban, az ország több pontján elérhető vezetési tréninget tartanak, amikre jelentkezve egy oktató elmondja gyakorlat közben, hogy hogyan is kell ezt jól csinálni.
A téli autózás különösen veszélyes, főleg azoknak, akik nincsenek jól felkészülve, de nem csak magunkat, hanem autónkat is érdemes jól felszerelni a latyakos időjárás beköszöntével.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!