Menü

Tippek a téli autózáshoz

Ahogy minden időszaknak, a télnek is megvannak a maga sajátosságai, főleg, ha az útviszonyokat nézzük. Vannak fontos lépések, amiket be kell tartani ahhoz, hogy mindenki biztonságban legyen.

Amikor elérkezi az az idő, hogy nem lehetünk biztosak abban, hogy „csak” esővel találkozhatunk, ha autóba ülünk, hanem már csapadékkal is, legyen az havaseső, ónoseső, vagy havazás, akkor nem elég csak körültekintőnek lenni a kormány mögött. Egyrészt fel kell készíteni az autónkat erre az időszakra, másrész fel kell készíteni magunkat a téli vezetésre.

Autónk felszereltsége és felkészítése igen fontos a csúszós, havas utak akadálymentes használatához. Az első és legfontosabb, hogy beszerezzünk megfelelő téligumikat, de ha már régebb óta használjuk, akkor kérjük ki gumiszerelő véleményét a gumik állapotáról. A keveset használt, ám régebben vásárolt téligumi anyaga elkeményedhet, ami veszélyes, mivel a tapadási felület változik. Itt fontos megemlíteni, hogy a guminyomás sem mindegy, ezt töbször is ellenőrizni kell a szezon alatt.

A következő a fékek ellenőrzése. A havas, sózott utak nem csak az alvázban tehetnek kárt, hanem az autó többi alkatrészének sem túl jók, érdemem többször leöblíteni, vagy lemosatni hazaérkezés után az alvázat, kerekeket. Azokon az autókon, ahol kapcsolható a blokkolásgátló, célszerű bekapcsolni, hiszen ez a rendszer nem engedi a kerekek állóra fékezését, így kisebb az esélye egy veszélyes megcsúszásnak, vagy kifarolásnak. Minden alkalommal takarítsuk le a havat a kocsi tetejéről, mert egy fékezésnél az egész a szélvédőn landolhat, amitől nem igen fogunk kilátni. Ellenőrizzük gyakran a téli szélvédőmosó folyadék mennyiségét.

A csomagtartó tartalmáról se feledkezzünk meg, egy táskába pakoljunk takarót, hosszú lejáratú harapnivalót (müzli, keksz), vizet, hólapátot, és, ha belefér, tartsunk egy kisebb hólapátot is. Ezek nagyon hasznosak lesznek egy esetleges baleset mentési ideje alatt. Éppen ezért dugjunk el a kesztyűtartóban egy telefontöltőt is, jól jöhet. Egy hólánc is jól jöhet, főleg, ha hegyvidéki utakra indulunk.

Végül pedig vegyük figyelembe az emberi tényezőt. Próbáljunk meg a megfelelő sebességgel hajtani, kerüljük a hirtelen kormány- és pedálmozdulatokat, mivel a kerekek tapadása nem olyan, mint nyáron, a kerék könnyen kipörög. A nagyobb fékezés se szerencsés, mert ilyen esetben olyan érzés lesz, mintha egy jégpályán korcsolyáznánk. Tartsunk nagyobb követési távolságot, mert a latyakban való fékezésnél megnő a féktáv. Kerüljük a lejtőkön való parkolást, nehéz lesz elindulni, legfőképp felfelé, ha csúszik az út. Azok számára, akik nem biztosak vezetési tudásukban, az ország több pontján elérhető vezetési tréninget tartanak, amikre jelentkezve egy oktató elmondja gyakorlat közben, hogy hogyan is kell ezt jól csinálni.

A téli autózás különösen veszélyes, főleg azoknak, akik nincsenek jól felkészülve, de nem csak magunkat, hanem autónkat is érdemes jól felszerelni a latyakos időjárás beköszöntével.

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.

Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé

Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.

A boldogság nem minden. Mi kell még egy párkapcsolathoz?

A filmek, a reklámok és a közösségi média gyakran csap be minket azzal, hogy azt közvetíti, hogy a jó párkapcsolat egyetlen mutatója a boldogság. Azt látjuk, hogy emberek mosolyognak, ölelkeznek és szeretik egymást. Néha persze van nem kevés dráma is, de emögött nem látjuk azt a sok kompromisszumot, szervezést, energiát, lemondást, amitől ezek a percek létrejöhetnek. Valójában miről szól a párkapcsolati jólét, vagy más szóval elégedettség?