Menü

Edzés foghúzás után

A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz, de vajon mit szabad és mit nem egy fogkőleszedés, egy fogtömés, foghúzás vagy implantáció után?

Mivel lehet edzeni és mi az, ami miatt pár napos pihenőt kell beiktatni a sportéletünkbe? Fogászati kezelések és sport a mai témánk.

Nyilván nem mindegy, hogy terepfutásról, talajtornáról vagy pilatesről beszélünk, természetesen a sport fajtája meghatározó. A kevésbé energikus mozgásfajták már korábban elkezdhetők, míg a hajolással, ugrálással, rázkódással járó sportok már kevésbé, ugyanis fogászati beavatkozás után ezek szövődményeket okozhatnak.

A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz.

Miért nem szabad futni, aerobikozni foghúzás után?

Hajoláskor, ugráláskor vérezni kezdhet a sebünk, ezért foghúzás után kellő óvatossággal járjunk el és kerüljük a futást, ugrálást, konditermet, versenyeket és megerőltető fizikai tevékenységeket, jobb ezeket néhány napra felfüggesztenünk.

Mely beavatkozás után mennyi a várakozási idő?

Általánosságban elmondható, hogy fogkőleszedés, fogfehérítés, gyökérkezelés és kisebb fogpótlások esetén 1 nap pihenő elég, míg foghúzás, szájsebészeti műtétek, fogimplantáció esetében néhány napos szünet szükséges.

A sport világába ezután is csak fokozatos terheléssel térhetünk vissza, megerőltetőbb sportok esetén mindenképp ajánlott legalább három napot várni. Az edzéshez való visszatérés fokozatosan elkezdődhet, amennyiben megszűnt a vérzés, csökkent az íny duzzanata, nincs fájdalmunk és jó az általános közérzetünk.

Műtéti fogeltávolítás (például bölcsességfog eltávolítás) után több nap edzéskimaradás javasolt, ugyanis a sportolás, a fizikai munka csak a varratszedés után ajánlott, ez jelenthet egy-másfél hetet is.

Sporton kívül mi az, ami még nem ajánlott?

Például fúvós hangszeren játszani! Ugyan nem sport, nem futás, nem ugrálás, de a sporttevékenységen kívül olyan dolgokra is figyelni kell, mint például a fúvós hangszeren való zenélés, az éneklés, hiszen ez mind kihat a gyógyuló szájüreg állapotára.

Mire kell figyelnünk?

Ha szédülés, vagy egyéb kellemetlenség áll fent, akkor még további pár napig szüneteltessük az edzést, vagy végezzük alacsony intenzitású mozgással, mint például a gyaloglás, jóga, túra, séta vagy az elliptikus tréneren való mozgás. Ezekre mindenképp figyelnünk kell a szövődménymentes gyógyulás érdekében.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.