Edzés foghúzás után
- Dátum: 2024.11.09., 05:43
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- energikus, fogászati kezelés, foghúzás, futás, gyógyulás, hajolás, irányadó, jóga, mozgásfajta, pihenő, regenerálódás, seb, séta, sport, sporttevékenység, szájsebészet, szövődménymentes, túra, ugrálás, vérdugó, versenysport
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz, de vajon mit szabad és mit nem egy fogkőleszedés, egy fogtömés, foghúzás vagy implantáció után?
Mivel lehet edzeni és mi az, ami miatt pár napos pihenőt kell beiktatni a sportéletünkbe? Fogászati kezelések és sport a mai témánk.
Nyilván nem mindegy, hogy terepfutásról, talajtornáról vagy pilatesről beszélünk, természetesen a sport fajtája meghatározó. A kevésbé energikus mozgásfajták már korábban elkezdhetők, míg a hajolással, ugrálással, rázkódással járó sportok már kevésbé, ugyanis fogászati beavatkozás után ezek szövődményeket okozhatnak.
A foghúzások után nagyon fontos a pihenő, ez kulcsfontosságú a gyors és szövődménymentes gyógyuláshoz.
Miért nem szabad futni, aerobikozni foghúzás után?
Hajoláskor, ugráláskor vérezni kezdhet a sebünk, ezért foghúzás után kellő óvatossággal járjunk el és kerüljük a futást, ugrálást, konditermet, versenyeket és megerőltető fizikai tevékenységeket, jobb ezeket néhány napra felfüggesztenünk.
Mely beavatkozás után mennyi a várakozási idő?
Általánosságban elmondható, hogy fogkőleszedés, fogfehérítés, gyökérkezelés és kisebb fogpótlások esetén 1 nap pihenő elég, míg foghúzás, szájsebészeti műtétek, fogimplantáció esetében néhány napos szünet szükséges.
A sport világába ezután is csak fokozatos terheléssel térhetünk vissza, megerőltetőbb sportok esetén mindenképp ajánlott legalább három napot várni. Az edzéshez való visszatérés fokozatosan elkezdődhet, amennyiben megszűnt a vérzés, csökkent az íny duzzanata, nincs fájdalmunk és jó az általános közérzetünk.
Műtéti fogeltávolítás (például bölcsességfog eltávolítás) után több nap edzéskimaradás javasolt, ugyanis a sportolás, a fizikai munka csak a varratszedés után ajánlott, ez jelenthet egy-másfél hetet is.
Sporton kívül mi az, ami még nem ajánlott?
Például fúvós hangszeren játszani! Ugyan nem sport, nem futás, nem ugrálás, de a sporttevékenységen kívül olyan dolgokra is figyelni kell, mint például a fúvós hangszeren való zenélés, az éneklés, hiszen ez mind kihat a gyógyuló szájüreg állapotára.
Mire kell figyelnünk?
Ha szédülés, vagy egyéb kellemetlenség áll fent, akkor még további pár napig szüneteltessük az edzést, vagy végezzük alacsony intenzitású mozgással, mint például a gyaloglás, jóga, túra, séta vagy az elliptikus tréneren való mozgás. Ezekre mindenképp figyelnünk kell a szövődménymentes gyógyulás érdekében.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.