A reggeli rutin fontossága
- Dátum: 2024.11.08., 10:59
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- egészség, életmód, fontosság, kiegyensúlyozottság, meditáció, olvasás, reggeli, rutin, stressz, szorongás
A rohanó világban egyre inkább úgy érezzük, hogy a mindennapjaink tele vannak tömve teendőkkel, mindenhová rohannunk kell és egy szusszanásnyi időnk sincsen pihenni. Elég arra gondolnunk milyen nehéz összehangolni a magánéletünket a munkával, esetleg iskolával, erre jönnek még a mindennapi teendők nehézségei is. Érthető tehát, hogy az emberek egy része mindenféle rutint, ami extra teendőkkel jár, szívesebben hanyagolna, ilyen például egy reggeli rutin kialakítása is. Pedig egy jó napkezdés akár megalapozhatja a kellemesebb hangulatot, és felkészíthet minket a mentális és fizikai nehézségekre.
Természetesen mindenkinek más ad komfortérzetet reggel, és akinek korán el kell indulnia annak kevesebb dolog fér bele az idejébe. Nincs egy univerzális reggeli rutin, azonban vannak elemek, amiket érdemes lehet kipróbálni, hiszen segít fókuszáltnak maradni a nap során, esetleg jobb közérzetünk lesz tőle. Egy tartalmas reggeli, aminek magas tápértéke van, és amit szépen lassan van időnk otthon elfogyasztani indulás előtt, aranyat ér. Esetleg a reggeli kávét lecserélhetjük egy smoothie-ra, amit egy turmixgép segítségével mi magunk is könnyen elkészíthetünk otthon található gyümölcsökből. Ezen kívül egy rövid meditáció, reggel torna, esetleg futás, néhány oldal elolvasása, akár tömegközlekedési eszközön, nők számára pedig a sminkelés mind olyan dolgok, amik részei lehetnek egy reggeli rutinnak és segíthetnek keretet és nyugalmat adni a napunknak.
Fejtsük ki kicsit jobban, miért is előnyös, ha van egy ismétlődő, vagy legalábbis nagyon hasonló napkezdésünk. Csökkenti a stresszt, hiszen azok, akik nem kapkodva kezdik a reggelt nem kezdenek el rögtön idegeskedni valamin, ezáltal nyugodtabban állnak neki a napi feladatoknak. Ha nincs bennünk egy alapvető szorongás, akkor sokkal könnyebben állunk optimistán a dolgokhoz, míg, ha egy sietős reggelen elrontunk valamit, hajlamosak vagyunk az egészet arra fogni, hogy bal lábbal keltünk fel. A produktivitásunk is fejlődhet, hogyha reggelente átgondoljuk, esetleg leírjuk lebontva a napi feladatokat, és a nap végén látjuk, hogy mennyi mindent megcsináltunk. Ezeket akár össze is gyűjthetjük, akár online vagy írott formában, és a hét végén ránézhetünk, garantáltan jó érzéssel fog eltölteni, hogy mennyi mindent megcsináltunk.
A reggel rutin, főleg, ha építünk bele meditációs és önreflexiós elemeket is, a lelki egyensúly megszerzésében és az önbizalom fenntartásában is fontos szerepet játszhat. Ezért fontos, hogy próbáljuk meg ezt a kevéske időt a napból csak magunkra szánni. Vannak élethelyzetek, ahol ez nehezebb, de még a családosoknak is érdemes lehet egy öt percet csendben, idegeskedés nélkül valami számukra kedves dologgal eltölteni.
Annak érdekében, hogy több időnk legyen reggel magunkra fókuszálni, érdemes lehet lefekvés előtt néhány dolgot előre megcsinálni. A következő napi ruha kikészítése nagyban képes csökkenteni a stresszfaktort, hiszen megspóroljuk magunknak a reggeli idegeskedést, hogy van – e a felsőnkhöz illő nadrágunk tisztán. Bőven marad időnk új outfit-et kitalálni, ha esetleg valami hiányzik a tiszta ruhák közül. A reggeli egy részét is meg lehet csinálni előző este, különböző pudingokat, salátákat, de akár szendvicseket is elkészíthetünk előre. A fontos, hogy ezt ne teherként, hanem énidőként fogjuk fel!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!