Így tisztítsd a májad természetes úton
- Dátum: 2024.11.02., 03:32
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- alma, cékla, citrom, fokhagyma, máj, méregtelenítés
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.
A máj egy mirigy, mely az anyagcsere-folyamatokért és a méregtelenítésért felel. Sőt, neki köszönhetjük az epe kiválasztását, amiben található epesavak segítik a zsírsejtek lebontását. A vérben található koleszterin majdhogynem felét a máj állítja elő, ami az epe előállításához szükséges. Pár vitamint is raktároz, például az A-, a B12-, D- és K-vitaminokat, illetve vasat és rezet. Mégis az egyik legfontosabb feladata a méregtelenítés, a bevitt káros anyagok kiválasztása, hogy ne kerüljenek be a bélrendszerbe. Gondolhatunk itt az alkoholra, a vegyi anyagokra, a drogokra és ne felejtsük el a gyógyszereket sem, amik jó része a májban aktiválódik és bomlik le. Ahhoz, hogy májuk megfelelően tudjon működni, érdemes odafigyelni táplálkozásunkra, mert bizonyos ételekkel segíthetjük egészégét.
A májat tisztító ételek elősegítik ennek a szervnek a tisztulását, vagyis méregtelenítését, illetve újrafeltöltését. Az első ilyen a fokhagyma, ami olyan enzimeket tartalmaz, amik serkentik az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet, amivel pedig levesz a máj válláról némi terhet. Másfelől pedig olyan anyagokat is megtalálunk benne, amik megóvják májunkat a mérgező anyagoktól. Fűszerként is és nyersen is bármikor fogyaszthatjuk. Ha már a fűszereknél tartunk, akkor említsük meg a kurkumát. A benne található kurkumin segíti a máj egyik legfontosabb méregtelenítő enzimjének termelődését.
Szinte bármikor kapható zöldségek is segíthetnek, ilyen a cékla és a brokkoli. A céklában nagyon sok flavonoid és bétakarotin lakozik, emellett remek vértisztító is. Nyersen salátában sütve köretként, és céklalé formájában is fogyaszthatjuk. A brokkoliban glükozinolátok vannak, amik elősegítik a mérgező anyagok eltávolítását a testből, és pompás élelmi rost is, sőt tele van E-vitaminnal, ami pedig szuper antioxidáns. Levesként, főzelékként, köretként is nagyon finom. Gyümölcsöket is vegyünk a listára, az egyik az alma, a másik a citrom, a harmadik pedig a grapefruit. Az alma fontos pektinforrás, ami arra jó többek között, hogy segítse kiszűrni a májból a koleszterint és az emésztőrendszerből a méreganyagokat.
A citromról tudjuk, hogy nagyon sok C-vitamint tartalmaz, de emellett egy kevésbé ismert antioxidáns hatású anyagot is, a D-limonét, ami pedig aktiválja a máj méregtelenítő funkcióit. A grapefruit hasonlóan tartalmaz pektint és rostot, mint az alma, de van egy titkos összetevője, a glutathion, ami a szervezetből segít eltávolítani a nehézfémeket. Végül tegyünk említést a zöldteáról, ami nem csak méregtelenítő hatású, de bombázza a felhalmozódott zsírszöveteket is és még hidratálja is testünket. Fordítsunk figyelmet arra, hogy ne vigyük túlzásba fogyasztását, mert ellenkező hatást válthat ki.
A máj méregtelenítésével segítjük szervezetünk és eme szervünk helyes működését, ezzel hozzájárulunk egészségünk fenntartásához.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.