Mindenszentek – temetőjárás, gyertyagyújtás gyerekekkel
- Dátum: 2024.11.01., 07:25
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- az üdvözült lelkek emléknapja, egyetemes ünnep, emlékezés., gyertyagyújtás, halál utáni élet, halottak napja, katolikus, keresztények ünnepe, kisgyerekkel, mindenszentek, őszinteség, szokások, temetőjárás
„Halottak napja azért is különleges, mert ilyenkor nemcsak a saját halottainkra emlékezünk, hanem mindazokra, akik előttünk jártak, és az életük, örökségük fontos mindnyájunk számára. Akkor is, ha név szerint nem tudjuk, hogy ki készítette az első kenyeret, ki találta fel a betűt vagy az írást. Mindez hozzátartozik az életünkhöz, és nem a semmiből került elénk: ősi örökségeink ezek, amelyeket halottainktól, az egykori élőktől kaptunk.”
/Jelenits István/
A mindenszentek vagy mindenszentek napja a keresztények ünnepe, az üdvözült lelkek emléknapja, melyet a katolikus keresztény világ november 1-jén tart. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként. A hagyomány szerint egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette. Nem tévesztendő össze a halottak napjával.
Az angolszász országokban a Mindenszentek napját megelőző este, október 31. a halloween ünnep.
Milyen szokásokat rejt ez az ünnepkör?
Mindenszentek estéjén sok európai országban – köztük Magyarországon és valamennyi magyarlakta területen – szokás, hogy az emberek meglátogatják és rendbe teszik elhunyt hozzátartozóik sírját, virágot visznek és gyertyákat, mécseseket gyújtanak mindenszentek napján, illetve a halottak napján. A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi.
Halottakra emlékezés gyerekekkel. Hogy kommunikáljuk a gyerekek felé ezt az ünnepet?
Mindenszentek, illetve halottak napja idején minden családban előkerül az elmúlás, a halál témája. A temetőjárás és a Mindenszentek ünnepe egy különleges alkalom arra, hogy meséljünk a gyereknek elhunyt szeretteinkről. Akkor is, ha esetleg ők nem ismerték őket.
A fontos az őszinteség, s, hogy úgy beszéljünk a halálról, hogy az számukra egy elfogadható dolog legyen, az élet természetes velejárója.
Gyerekként mindig megkérdeztem a szüleimet, hogy „ugye Ti nem fogtok meghalni?” s emlékszem, erre anyukám a legtermészetesebb hangján azt szokta mondani, hogy „aki megszületik, az kislányom meg is hal. Ez az élet rendje.”
Úgy vélem, nem kell kegyes hazugságokat mondani, nem kell távol tartani a gyerekeket a halál témájától, de nagyon fontos, hogy mit mondunk nekik, és hogy mindig válaszoljunk, ha kérdeznek, természetesen az ő szintjüknek megfelelően.
A gyerek számára minden kitérő válasz, elhallgatás, titok egyfajta belső nyugtalanságot okoz, ezért nagyon is fontos, hogy beszéljünk róla, pláne, ha ő kéri, ha ő kérdez róla. A gyerekeket érdekli, hogy mi van a halál után. A vallásos családok esetében ez egy kicsit egyszerűbb, hiszen hitük szerint a halált követően lelkük a mennybe száll.
Ha valaki nem vallásos, ő is mesélhet a gyereknek az élet természetes körforgásáról, a természet rendjéről. Könnyebben elfogadja a gyermek a halál témát, ha beszélünk róla és nem próbálunk kitérni azzal, hogy „ehhez még kicsi vagy” vagy, hogy „majd később megérted”.
Segít az is, ha nem a halálról, hanem az elhunytról mesélünk, elhunyt nagyszülőkről, dédszülőkről, együtt gyújtva gyertyát. A középpontban ne a halál legyen, hanem az emlékezés.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.