Menü

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.

Sokan azért nevelnek kaktuszt, mert rendkívül egyszerű a gondozásuk. Ennek ellenére a kaktuszok öntözése során gyakran előfordulnak hibák, amelyek a növények pusztulásához vezethetnek. Míg a legtöbb kertész tudja, hogy a kaktuszoknak kevés vízre van szükségük, azzal azonban nincsenek tisztában, hogy pontosan mennyire.

A kaktuszok pozsgás növények, ezért különösen jól tárolják a vizet, és hosszú ideig bírják víz nélkül. De nem minden kaktusz származik ugyanabból a környezetből. A klasszikus sivatagi kaktuszok mellett vannak olyan fajok is, amelyek száraz hegyvidéki területeken vagy akár az esőerdőben nőnek. Így az adott kaktuszfaj eredete megmutatja a vízigényét.

Aki gyakran öntözi a kaktuszt, nehézségekbe ütközhet a talaj nedvességtartalmának és a kaktusz vízszükségletének helyes megítélésekor. Ezért az orchideákhoz hasonlóan a kaktuszokat is jobb vízbe meríteni az öntözés helyett.

A bemerítéses módszerhez helyezzük a kaktuszt a cserepével vízzel teli magas vödörbe, és hagyjuk benne, amíg a föld teljesen át nem ázik. Ezután vegyük ki a kaktuszt, hagyjuk jól lecsepegni és tegyük vissza a kaspóba. A kaktusz a felszívott vízen él a következő hetekben, és nincs szüksége további gondozásra. Újabb bemerítés előtt a földnek száraznak kell lennie.

Mint már említettük, a mintegy 1800 kaktusz között számos különböző származású és eltérő igényű faj található. A mérsékelt éghajlati övezetből származó kaktuszoknak több vízre és tápanyagra van szükségük, mint például a szárazból származóknak. Ezen elvárások teljesítése érdekében a kaktusz vásárlásakor célszerű ügyelni a megfelelő talajszerkezetre.

Míg a vízre és tápanyagra éhes kaktuszok általában humuszban gazdag, meglehetősen alacsony ásványianyag-tartalmú virágföldben vannak, addig a sivatagi kaktuszokat homok és lávatörmelék keverékébe érdemes ültetni. Az egyes talajösszetevők eltérő áteresztőképességgel és víztároló képességgel rendelkeznek, amelyek a növények igényeihez igazodnak. A megfelelő talaj segít abban, hogy a kaktusz ne rohadjon el.

A kaktuszok nem csak a vízmennyiséget tekintve szegényesek, az öntözővízzel szemben sincsenek nagy igényeik. A kaktuszok öntözésére használható a normál csapvíz, amelynek pH értéke 5,5 és 7 közé esik. Bár a kaktuszok ritkán reagálnak érzékenyen a mészre, jó, ha a vizet állni hagyjuk az öntözőkannában, hogy a nagyon kemény vízben leülepedjen a mész, és az öntözővíz szobahőmérsékletű legyen. Ha van rá lehetőség, akkor a kaktuszokat öntözzük esővízzel vagy vízkőmentesített csapvízzel.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.

A sarki fény születése és színei

Hazánkban csak rendkívül ritkán láthatunk sarki fényt, mégis szinte mindenki ismeri. Erőssége és láthatósága sok tényezőtől függ, lényegében három dolog elengedhetetlen a létrejöttéhez: légkör, mágneses tér és naptevékenység. Megfigyelése évről évre millióknak okoz felejthetetlen élményt. Adódik a kérdés, hogy hogyan alakul ki az aurora borealis, milyen elemei és milyen színei vannak?

Kis erkélyek praktikusan

Akik lakótelepen vagy kis lakásokban laknak, jól tudják milyen nehéz berendezni egy parányi kis erkélyt vagy kialakítani praktikusan egy tenyérnyi kis teraszt. Ha jók az adottságai, szép a kilátás, jó az elhelyezkedés, érdemes a lehető legtöbbet kihozni belőle. Praktikus tippek kis erkélyek berendezéséhez.

Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.