A sav-bázis egyensúly
- Dátum: 2024.10.28., 18:51
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- egészségügyi problémák, étrend, feldolgozott ételek, gyulladás, lúgosít, lúgosító diéta, pH-skála, savasít, savtúltengés, szervezet, tünetek, vér pH-értéke
Mivel a legtöbb élelmiszer kisebb-nagyobb mértékben savasító hatású, ezért szinte mindennap fogyasztunk savasító ételeket, mondhatni elkerülhetetlen. Hogyan hat a szervezetünkre a savasodás? Hogy lehet lassítani a folyamatot?
A túl sok sav bevitele egészségügyi problémákhoz vezethet, igazából ez minden betegség alapja. A megoldás egy része abban rejlik, ha figyelünk a savas és bázisos ételek bevitelének arányára, ugyanis szervezetünk optimális működése csak enyhén lúgos állapotban lehetséges, ekkor funkcionál megfelelően.
A test elsavasodása kóros folyamatokat, betegségeket okozhat a szervezetben, hiszen a szövetekben felhalmozódó savak kiütéseket, pattanásokat, foltokat, ekcémát, gombás fertőzéseket okoznak, illetve a gyulladások kialakulásának kockázatát növelik.
A szervezet elsavasodását nem szabad félvállról venni. Savtúltengés állhat még az ízületi gyulladás, ideggyulladás, bélgyulladás hátterében is. Amikor savas ételt fogyasztunk, a vér pH értéke elmozdul az ideális tartományából.
Mit mér a pH-skála?
A pH-skála azt méri, hogy valami savas vagy lúgos – bázikus – mennyire. A szervezet pH-egyensúlyát sav-bázis vagy sav-lúg egyensúlynak is nevezik. A megfelelő pH-szint szükséges a jó egészséghez.
A pH-skála 0-tól 14-ig terjed. A 7 alatti pH savas, a 7-nél magasabb pH-érték lúgos vagy bázikus.
Mi a normális vér pH-értéke?
A vér normál pH-értéke 7,35 és 7,45 között van. Ez azt jelenti, hogy a vér természetesen enyhén lúgos vagy bázikus, míg a gyomorsav pH-ja 1,5 és 3,5 között van. Ez savassá teszi. Az alacsony pH a legalkalmasabb az élelmiszerek megemésztésére és a gyomorba kerülő baktériumok elpusztítására.
Nemcsak a táplálkozás, de bizonyos egészségügyi problémák is savassá vagy lúgossá tehetik a szervezetet. A vér normál pH-értékének változása bizonyos egészségügyi állapotok miatt is bekövetkezhet, ezek például többek között az asztma, a cukorbetegség, a szívbetegség, vesebetegség, a köszvény vagy a fertőzések.
Milyen tünetekre kell odafigyelnünk?
A savas szervezet jelei például a gyenge immunrendszer, a fáradtság, a feltűnően kevés energia, duzzadt fogíny, köhögés, ízületi problémák, gyomorpanaszok, pattanások és kiütések, allergia és különböző izomfájdalmak, illetve az elhízás.
Ha észrevesszük magunkon az említett tüneteket, akkor biztonság kedvéért érdemes elvégezni egy pH tesztet, hogy kiderítsük, több lúgot vagy savat viszünk-e a szervezetünkbe.
Hogy működik egy lúgosító diéta? Valóban helyreállíthatja a szervezet savas-bázis egyensúlyát?
Valóban csökkenthetjük ezzel a savszintet, a következő tanácsokat érdemes megfogadni: igyunk sok vizet, csökkentsük a savas élelmiszerek fogyasztását (hús, tejtermék, feldolgozott élelmiszerek és gabonák, fogyasszunk több növényi tejet, zöldséget, salátát.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.