Gyakran ébredsz éjszaka? Nézd meg, mi lehet az oka!
- Dátum: 2024.10.24., 03:16
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- alvás, apnoé, ébredés, epe, köhögés, máj, tüdő
Normális esetben egy felnőtt ember napi 7-8 órát alszik, ezt lehetőleg köztes felébredések nélkül. Viszont vannak esetek, amikor ez felborul és az éjszaka folyamán felébred, sőt, van, hogy minden éjjel ugyanabban az időpontban. Ennek pedig oka van.
Az éjszakai ébredés valamilyen szinten normális dolog, hiszen az alvási fázisok között van úgy, hogy kissé magunkhoz térünk, de erre általában nem emlékszünk. Abban az esetben, amikor minden éjjel felébredünk, főleg úgy, hogy az mindig egy bizonyos időintervallumba sorolható, akkor valószínűleg a szervezetünk jelez, hogy bizonyos dolgokra oda kéne figyelni. Amellett, hogy ez egy jelzés, komoly gondokat is okozhat egészségünknek, ha nem tudjuk kellően kipihenni magunkat, hiszen egy állandósuló fáradtság és kimerültség ragad ránk, ettől pedig dekoncentráltak leszünk.
Az éjszakai ébredések hátterében sokféle különböző dolog állhat. Vannak bizonyos gyógyszerek, amik befolyásolják alvási ritmusunkat, vagy lehet az is, hogy rengeteg stressz ér minket, ami megemeli a kortizol szintet a szervezetünkben és ez nem hagy aludni. A depresszió, a szorongás igen gyakori ok, de gondolhatunk arra is, hogy alvási apnoéval küzdünk, ami egy alvás közbeni légzéskimaradást jelent.
Több kutatás kimutatta, hogy a bizonyos időintervallumokban való ébredés egy-egy szervünk működéséhez is köthető. Az első ilyen periódus az este 9 és 11 óra közé eső. A felnőtt emberek túlnyomó többsége ebben az időszakban alszik el, de van, aki hamar fel is ébred. Ezért a stresszt teszik felelőssé, hiszen nem engedi elménket a mélyebb alvási fázisokat elérni. A következő periódus a 11 órától hajnali 1-ig tartó. Ebben az időszakban a legaktívabb az epénk. Bizony ilyenkor áll neki lebontani a nap során bevitt zsírt például. Érdemes odafigyelni, hogy az esti étkezések már ne terheljék a gyomrunkat, így a táplálék lebontása is könnyebbé válik.
A következő időszak éjjel 1 és 3 óra közé esik. Itt a májunk dolgozik gőzerővel, ezért ebben az esetben mérsékelni kell, vagy el kell hagyni az esti órában történő alkoholfogyasztást, ezzel megkönnyítjük ezen szervünk munkáját. Aki hajnali 3 és 5 óra között tér magához, annak a tüdejével lehetnek gondok, ekkor kezd el ugyanis a légzőrendszerünk megtisztulni. Árulkodó jel lehet az ilyenkor jelentkező köhögés, légszomj érzése és a száj kiszáradása. Végül az utolsó szakasz reggel 5 és 7 óra közé esik. Ekkorra a szerveink megpróbálták kitakarítani a szervezetünket, ezért a béltraktus, főleg a végbél szakasza pedig megpróbál megszabadulni a felesleges anyagoktól, így felkészítve a testünket a következő napi létfenntartásra.
Éjszakai ébredéseinknek meg vannak az okai, melyek intő jelek lehetnek a szervezetünk részéről, mire is kellene jobban odafigyelnünk életmódunk kapcsán, mellyel segítjük testünk könnyebb és egészségesebb működését.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.