Menü

Rendrakás, a jobb életérzésért és tisztább lélekért

“Hosszú hetekig szortíroztam, válogattam, pakoltam fiókokból ki, fiókokba be, polcokról le, szekrényből ki, szekrénybe be” – ezzel töltöttem a nyári szünetem utolsó részét. Olyan dolgokkal vegyük körbe magunkat, amelyek örömet okoznak és amelyek szükségesek is. Mégis rengeteg felesleges dolgot tárolunk az üveges szekrényben, az alsó fiókokban, vagy éppen a szekrény tetején fogják a port a mindenféle kacatok.

Valahol minden embernek alapvető szükséglete, hogy szép környezetet teremtsünk az otthonunkban vagy a munkahelyünkön, inkább előbbi a fontos. Kapcsolódjunk az érzéseinkhez, ismerjük fel, hogy mire van valójában szükségünk és önismeretet szerezve éljünk tartalmas, örömteli életet, mindeközben tartsunk rendet magunk körül. Önmagunk lelkiállapotának megnyilvánulása a tárgyi környezetünk is, amelyre hatással vagyunk, és amely ránk is hatással van.

Számomra valóságos lelki megtisztulást jelentett végigmenni a folyamaton az otthonomban, átrágni magam a személyes tárgyaimon. Valamint kitakarítani a legapróbb helyekről is az évezredes port. Megszámlálhatatlanul sok fényképpel, felesleges irattal találkozunk ilyenkor, ami még a 10 évvel ezelőtti énünkre is emlékeztet. Rendrakás közben a múlt szinte fojtogatóan rám telepedett. Rengeteg fájdalom került elő a gyerekkorom magányosságából, a kamaszkorom, a gimnázium káoszából és kétségbeesettségéből. A takarítás és a pakolás örömét is az okozza, hogy elérünk valamit, szebbé tesszük a saját környezetünket, amely önmagunk lelkivilágára is hatással van.

A folyamat és a végállapot kettőse?

A takarítás esetén is igaz, hogy a folyamatot dicsérjük ne az eredményt. Azonban itt mégis igaz, hogy a végállapot a legfontosabb, vagyis ha rendet teremtünk magunk körül, az az igazi siker. A befektetett erőfeszítésre koncentrálva megadjuk magunknak azt az érzést, hogy: a kitartásunk győzött. Ennek köszönhetően hosszú távon az önbecsülésünk is megerősödik és csökkennek a negatív gondolatok az emberben. A takarítás és a tisztaság pedig a produktivitásunkra is hatással van. A munka és az öröm kölcsönhatásban vannak egymással, amelyet a rendrakáson keresztül is átélhetünk. Valamint ezáltal tehetünk egy kiegyensúlyozottabb környezetért is önmagunk körül.

Megtisztítom az asztalom, megtisztítom az elmém

A munkakörnyezetünk tisztasága, vagyis az asztalunkon lévő rend szintén fontos. Mondhatni, hogy: “Nagy lépésre szánom el magam a munkát illető felfrissülés terén és már ennek az apróságnak is érzem a hatását. Valamint alapból fegyelem szokott lenni itthon az asztalomon.” Ahelyett, hogy a kanapén elfekve pötyögnék a gépen, egyenes háttal ülök le az asztalhoz, amiről mindent eltávolítok, különös tekintettel a felgyűlt papírokra és fecnikre. Csak a reggeli kakaó marad rajta, a csempe szájú bögrében. Utána persze újratermelődnek a dolgok, fészkelődök a székben, de mindig az asztalnál ülve dolgozok.

A rendrakás bizonyos helyzetekben inspirálhat is, hiszen látunk például egy könyvet, amiből információkat vehetünk át, újból átéljük gyerekkori álmainkat, új ötleteket tanulunk meg, amelyeket alkalmazhatunk a mindennapokban és a későbbiekben. Vagy adott esetben egy teljesen új életszemléletre is rábukkanhatunk a régi könyvek, fecnik és jegyzetek világában. A változás az előttünk lévő holmik átvizsgálásának eredménye volt, és annak, hogy eldöntötték mit tartanak meg az életükben, és mi az, amit elengednek.

Ugyanezt a rendrakást digitálisan is el lehet végezni, átnézhetjük és rendszerezhetjük a számítógépünk mappáit, a telefonunk applikációit és kezdőképernyőjét, valamint különösképpen az e-mailjeinket. A modern világban a digitális munkafelületeink rendbetétele ugyanolyan fontos, mint a fizikai munkaterületünk normális fenntartása. Ha újból és újból azonosítjuk, hogy mit akarunk igazán, mi okoz nekünk örömet és ezek alapján döntjük el, mit teszünk, olyan pozitív nézőpontra teszünk szert, ami megerősít a döntéseinkben. Ha igazán el tudunk merülni valamiben, az örömmel tölt el, és ami örömmel tölt el, abban tudunk igazán elmerülni – ez egyfajta örökös körforgás.

Hogyan és milyen első autót válasszunk?

Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Karácsonyi aromaterápia

Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.

A retró zene mindig trendi

Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?