Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?
- Dátum: 2024.10.21., 08:40
- Majernyik Szilvia
- pexels.com
- depresszió, stressz, szakítás, szerelem, szorongás
Sokszor tapasztalhatjuk a saját bőrünkön és a hozzánk közel álló emberek körében, hogy az ősz általában megterhelő a párkapcsolatban élők számára, főleg olyan esetben, hogyha még nincsenek együtt több éve. Ilyenkor előfordulhat, hogy megnövekszik a konfliktusok száma, és a legrosszabb esetben akár a két ember útjai külön is válnak, és szakítással végződik a kapcsolat. De milyen pszichológiai és élettani háttere van ennek?
Az évszakok váltakozása nem csak az időjárásra van hatással, hanem az emberek érzelmeire és hangulatára is. Míg a nyarat napsütéssel, meleg idővel és különböző közös élményekkel társítjuk, addig az ősz általában nehézségeket, új élethelyzeteket, kevesebb időt és kellemetlenebb időjárást hoz magával. Lezárul a nyári szabadságérzet, elkezdődik az oktatás, illetve ilyenkor a munkahelyeken is több szokott lenni a tennivaló, és általában a szabadságolást sem ekkora ütemezzük, így gyorsan megnőhet a mindennapokban bennünk lappangó feszültség szintje.
Nyáron gyakran ismerkedünk meg új emberekkel, és ha esetlegesen ekkor kezdődik meg a kapcsolatunk, vagy az ismerkedési időszak kihúzódik őszre, könnyen előfordulhat, hogy ezek a lazább még nem teljes értékű párkapcsolatok nem bírják ki a komolyabb, mindennapi élet kihívásait. Ez egyfajta valóságtesztként is funkcionálhat a párok számára, hiszen a több teendő mellett a prioritások is megváltoznak és lehetséges, hogy valamelyik félnek nem lesz elegendő ideje arra, hogy egyenrangú félként részt vállaljon a közösből.
Ősszel visszatérünk egy monotonabb, lassabb életstílushoz, kevesebb időnk és lehetőségünk van kimozdulni, ezáltal többet gondolkodunk és ez sokaknál egyfajta önreflexióhoz vezethet, ahol az elmúlt időszakot megvizsgálva próbálja meg eldönteni, hogy valóban kielégítő – e számára az a kapcsolat, amiben jelenleg él.
A kapcsolati dinamika is megváltozhat, hiszen míg a kellemesebb évszakokban, mint a tavasz és a nyár sok a közösségi program, télen pedig az ünnepkörök miatt élünk nagyobb társasági életet, addig ősszel sokkal többet vagyunk összezárva a párunkkal. Több idő kettesben előhozhat olyan régebbi konfliktusokat is, amelyeket hanyagoltunk a nyáron, amikor úgy sem kellett az idő nagy részét csak kettesben tölteni, vagy amit egy nyaralás, esetleg más közös program megszépített.
Az ősz egy kicsit az újrakezdés szimbóluma is, ilyenkor az iskolaév kezdete vagy egy új munkahelyi projekt indítása, esetleg egy teljesen új közegbe kerülés inspirálhatja az embereket arra, hogy más téren is kitörjenek a régi megszokott sémákból, ilyen lehet egy már nem jól működő kapcsolat elengedése.
Természetesen nem törvényszerű, hogy ebben az évszakban fog ez bekövetkezni, de érdemes lehet tudatosan felkészülni arra, hogy ilyenkor ingerlékenyebbek az emberek, esetleg már a téli depresszió is elkezdődhet. Ha megfelelően kommunikálunk a párunkkal, és nincsenek már régóta lappangó problémáink, akkor az ilyen jellegű nehézségeket is gond nélkül át lehet hidalni.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”