Menü

Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?

Sokszor tapasztalhatjuk a saját bőrünkön és a hozzánk közel álló emberek körében, hogy az ősz általában megterhelő a párkapcsolatban élők számára, főleg olyan esetben, hogyha még nincsenek együtt több éve. Ilyenkor előfordulhat, hogy megnövekszik a konfliktusok száma, és a legrosszabb esetben akár a két ember útjai külön is válnak, és szakítással végződik a kapcsolat. De milyen pszichológiai és élettani háttere van ennek?

Az évszakok váltakozása nem csak az időjárásra van hatással, hanem az emberek érzelmeire és hangulatára is. Míg a nyarat napsütéssel, meleg idővel és különböző közös élményekkel társítjuk, addig az ősz általában nehézségeket, új élethelyzeteket, kevesebb időt és kellemetlenebb időjárást hoz magával. Lezárul a nyári szabadságérzet, elkezdődik az oktatás, illetve ilyenkor a munkahelyeken is több szokott lenni a tennivaló, és általában a szabadságolást sem ekkora ütemezzük, így gyorsan megnőhet a mindennapokban bennünk lappangó feszültség szintje.

Nyáron gyakran ismerkedünk meg új emberekkel, és ha esetlegesen ekkor kezdődik meg a kapcsolatunk, vagy az ismerkedési időszak kihúzódik őszre, könnyen előfordulhat, hogy ezek a lazább még nem teljes értékű párkapcsolatok nem bírják ki a komolyabb, mindennapi élet kihívásait. Ez egyfajta valóságtesztként is funkcionálhat a párok számára, hiszen a több teendő mellett a prioritások is megváltoznak és lehetséges, hogy valamelyik félnek nem lesz elegendő ideje arra, hogy egyenrangú félként részt vállaljon a közösből.

Ősszel visszatérünk egy monotonabb, lassabb életstílushoz, kevesebb időnk és lehetőségünk van kimozdulni, ezáltal többet gondolkodunk és ez sokaknál egyfajta önreflexióhoz vezethet, ahol az elmúlt időszakot megvizsgálva próbálja meg eldönteni, hogy valóban kielégítő – e számára az a kapcsolat, amiben jelenleg él.

A kapcsolati dinamika is megváltozhat, hiszen míg a kellemesebb évszakokban, mint a tavasz és a nyár sok a közösségi program, télen pedig az ünnepkörök miatt élünk nagyobb társasági életet, addig ősszel sokkal többet vagyunk összezárva a párunkkal. Több idő kettesben előhozhat olyan régebbi konfliktusokat is, amelyeket hanyagoltunk a nyáron, amikor úgy sem kellett az idő nagy részét csak kettesben tölteni, vagy amit egy nyaralás, esetleg más közös program megszépített.

Az ősz egy kicsit az újrakezdés szimbóluma is, ilyenkor az iskolaév kezdete vagy egy új munkahelyi projekt indítása, esetleg egy teljesen új közegbe kerülés inspirálhatja az embereket arra, hogy más téren is kitörjenek a régi megszokott sémákból, ilyen lehet egy már nem jól működő kapcsolat elengedése.

Természetesen nem törvényszerű, hogy ebben az évszakban fog ez bekövetkezni, de érdemes lehet tudatosan felkészülni arra, hogy ilyenkor ingerlékenyebbek az emberek, esetleg már a téli depresszió is elkezdődhet. Ha megfelelően kommunikálunk a párunkkal, és nincsenek már régóta lappangó problémáink, akkor az ilyen jellegű nehézségeket is gond nélkül át lehet hidalni.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.