Menü

Hogyan hat a táplálkozás a hangulatunkra?

Sokan nem tudják, de közvetlen összefüggés van az étrendünk és a mentális egészségünk között. Arról sokan értekeznek, hogy a megfelelő táplálkozás segít abban, hogy a fizikai egészségünk jól szolgáljon, de az utóbbi évek kutatásai rávilágítanak arra, hogy az étrendünk közvetlen kapcsolatban áll a hangulatunkkal, a stressz szintünkkel, és az általános közérzetünkkel. A munka világa, és az ezzel járó legalább nyolcórás műszakok sokszor arra kényszerítenek minket, hogy feldolgozott ételeket együnk, és rendszertelenül táplálkozzunk, pedig, ha odafigyelünk néhány apróságra, akkor könnyen lehet, hogy könnyebbé válnak a mindennapjaink.

Különböző negatív hatásokkal járhat a rendszertelen táplálkozás, ilyen például a vércukorszint ingadozása. Étkezése során a szervezet vércukorszintje megemelkedik, de ebben túl gyors változás következhet be, hogyha egyszerre nagyon sokat fogyasztunk el magas cukortartalmú ételek formájában. Ennek tüneteként többek között jelentkezhet rajtunk a levertség, ingerlékenység és fáradtság. Annak érdekében, hogy egy stabil és egészség vércukorszintet tartsunk, érdemes lehet megfelelő mennyiségű rostban gazdag zöldséget és szénhidrátot fogyasztani.

Az agy megfelelő működéséhez elengedhetetlen az Omega – 3 zsírsav, mely csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit, illetve segíti a sejtek közötti kommunikációt. Ezt főként halakban találhatjuk meg, de vannak különböző táplálékkiegészítők is, hogyha nem szeretjük a tengeri ételeket. Az egyik legegészségesebb halfajta a lazac, ami az említett zsírsavon kívül többfajta B – vitamint is tartalmaz, és immunerősítő hatással bír.

Ha már szóba kerültek a B – vitaminok, ezek közül több is (B6, B9, B12) fontos szerepet játszik az energiaszint és a jó hangulat fenntartásában. Ennek a vitaminnak a hiánya szoros kapcsolatban áll a depresszió kialakulásával, illetve szintén levertséget és fáradékonyságot okozhat. A leveles zöldségek, hús, tojás és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása hozzásegít a megfelelő B – vitamin szint fenntartásához, és a változatos táplálkozáshoz. Ezek nagy része nem igényel otthoni elkészítést, akárhol vásárolhatunk olyan kész ételeket is, amelyek tartalmazzák ezeket az alapanyagokat, így csak a változatosságra kell odafigyelnünk.

Bár a legtöbb ember számára a reggelek elengedhetetlen része valamifajta koffein tartalmú ital elfogyasztása, nem szabad túllőni a célon. A koffein rövid távon serkenti az agyat és segíti a koncentrációt, de ha az ajánlott mennyiségnél többet fogyasztunk, akkor könnyen ingerlékenységet, szorongást és álmatlanságot okozhat. Ezáltal belekerülhetünk egy olyan körforgásba, hogy a kialvatlanság miatt egyre több koffeint fogyasztunk, holott ez az okozója annak, hogy nem jutunk megfelelő minőségű alváshoz. Amennyiben nem szükséges, például a hétvégéken érdemes elhagyni a reggeli kávét, és helyette egy kellemes kakaót vagy smoothie-t meginni.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?