Telefonfüggőség ellen: így csökkentsd a képernyőidődet!
- Dátum: 2024.10.18., 18:03
- Martinka Dia
- pixabay.com
- a közös szabadtéri programok, az esti mesélés, digitális detox, felnőttek, függőség, gyerekek, képernyőfüggőség, képernyőidő, képernyőidő csökkentése, könyvből olvasás, mobiltelefon, okoseszköz, óvodapedagógusok, pedagógusok, tablet, telefon
Mindannyiunk számára ismerős a kép, amikor már otthon reggel, ebédszünetben, tömegközlekedésen utazva, az utcán sétálás közben, de még étteremben vagy múzeumban is mindenki az okostelefonját nyomkodja, olykor tudomást sem véve az őt körülvevő világról. A munkahelyen sokan egész nap laptop és gép előtt ülünk, este pedig lehuppanunk a tévé elé, a gyerek meg a tablettel a kezében elvonul a szobájába. Az okoseszközök az életünk elengedhetetlen részévé váltak, ezzel együtt pedig megjelent egy új probléma, társadalmi jelenség: a telefonfüggőség.
Sajnos nem könnyű feladat ellenállni a képernyőfüggőség kísértésének, és tudatosan csökkenteni a napi képernyőidő mennyiségét, ezt próbálja segíteni az iskolai mobilhasználat új szabályozása, illetve az óvodapedagógusok, pedagógusok nem győzik hangsúlyozni a szülők felé, hogy mennyire fontos (lenne) a képernyőidő csökkentése, a könyvből olvasás, az esti mesélés, a közös szabadtéri programok.
Mi van akkor, ha mi felnőttek is képernyőfüggőségben szenvedünk? Egyáltalán mi az a telefonfüggőség?
Telefonfüggőségről akkor beszélhetünk, amikor a képernyő előtt eltöltött idő már irreális méreteket ölt, és nem munkavégzésre használjuk, hanem eseményeket görgetünk, üzenőfalakat nyugtázunk, közösségi oldalakat csekkolunk, applikációkat böngészünk, TikTok videókat pörgetünk és még sorolhatnám.
Ha nincs olyan pár egybefüggő óra, hogy ne nyomkodnánk a telefonunkat. Ez a jelenség szinte mindenkit érint, és mi magunk vagyunk felelősek érte.
Miért veszélyes ez?
Mert rengeteg időt elvesz a fontos dolgoktól, elépíti személyes kapcsolatainkat, rányomja bélyegét a családi programokra, konfliktust szül, nem figyelünk a korülöttünk lévő világra. Súlyosabb esetben a telefonfüggőség és a képernyők által kibocsátott kékfény alvászavarokat, stresszt és szorongást okoz.
Mai cikkünkben tippeket adunk a tudatos telefonhasználathoz, a képernyőidő csökkentéséhez!
A digitális detox-ot kezdhetjük a képernyő előtt töltött idő csökkentésével, ehhez hasznos lehet egy úgynevezett tudatos applikáció vagy más néven “képernyőidő” alkalmazás bekapcsolása., melyek nyomon követik, hogy mennyi időt is töltünk naponta vagy hetente a készülékünkkel.
A beállításoknál keressük a “Képernyőidő” menüt, az én telefonomban ezt a funkciót a “Digitális Jóllét” alatt találtam meg, más eszközöknél a “Digitális Egyensúly” menünél keresendő.
Másik tipp: helyettesítsük más élményekkel a telefonon töltött időt!
Semmi bonyolult, csak egy kis olvasás, 20 perc torna, egy kis séta, főzőcskézés, takarítás, pakolás és máris hasznosabban telt az a szokásos átfacebookozott óra.
Tölts minél kevesebb időt a képernyő előtt a szemünk egészséges érdekében (is)!
A mesterséges fényt kibocsátó eszközök jelentősen hozzájárulhatnak a rövidlátás kialakulásához, főként a gyerekeknél. Félelmetes statisztikák mutatják az eredményeket.
S végül egy fontos tipp: hozzunk létre készülékmentes zónákat otthon, például az étkezőben vagy a hálószobában, gyerekszobában! A családi kapcsolatok javulása lesz az első szembetűnő pozitív változás!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.