Menü

Telefonfüggőség ellen: így csökkentsd a képernyőidődet!

Mindannyiunk számára ismerős a kép, amikor már otthon reggel, ebédszünetben, tömegközlekedésen utazva, az utcán sétálás közben, de még étteremben vagy múzeumban is mindenki az okostelefonját nyomkodja, olykor tudomást sem véve az őt körülvevő világról. A munkahelyen sokan egész nap laptop és gép előtt ülünk, este pedig lehuppanunk a tévé elé, a gyerek meg a tablettel a kezében elvonul a szobájába. Az okoseszközök az életünk elengedhetetlen részévé váltak, ezzel együtt pedig megjelent egy új probléma, társadalmi jelenség: a telefonfüggőség.

Sajnos nem könnyű feladat ellenállni a képernyőfüggőség kísértésének, és tudatosan csökkenteni a napi képernyőidő mennyiségét, ezt próbálja segíteni az iskolai mobilhasználat új szabályozása, illetve az óvodapedagógusok, pedagógusok nem győzik hangsúlyozni a szülők felé, hogy mennyire fontos (lenne) a képernyőidő csökkentése, a könyvből olvasás, az esti mesélés, a közös szabadtéri programok.

Mi van akkor, ha mi felnőttek is képernyőfüggőségben szenvedünk? Egyáltalán mi az a telefonfüggőség?

Telefonfüggőségről akkor beszélhetünk, amikor a képernyő előtt eltöltött idő már irreális méreteket ölt, és nem munkavégzésre használjuk, hanem eseményeket görgetünk, üzenőfalakat nyugtázunk, közösségi oldalakat csekkolunk, applikációkat böngészünk, TikTok videókat pörgetünk és még sorolhatnám.

Ha nincs olyan pár egybefüggő óra, hogy ne nyomkodnánk a telefonunkat. Ez a jelenség szinte mindenkit érint, és mi magunk vagyunk felelősek érte.

Miért veszélyes ez?

Mert rengeteg időt elvesz a fontos dolgoktól, elépíti személyes kapcsolatainkat, rányomja bélyegét a családi programokra, konfliktust szül, nem figyelünk a korülöttünk lévő világra. Súlyosabb esetben a telefonfüggőség és a képernyők által kibocsátott kékfény alvászavarokat, stresszt és szorongást okoz.

Mai cikkünkben tippeket adunk a tudatos telefonhasználathoz, a képernyőidő csökkentéséhez!

A digitális detox-ot kezdhetjük a képernyő előtt töltött idő csökkentésével, ehhez hasznos lehet egy úgynevezett tudatos applikáció vagy más néven “képernyőidő” alkalmazás bekapcsolása., melyek nyomon követik, hogy mennyi időt is töltünk naponta vagy hetente a készülékünkkel.

A beállításoknál keressük a “Képernyőidő” menüt, az én telefonomban ezt a funkciót a “Digitális Jóllét” alatt találtam meg, más eszközöknél a “Digitális Egyensúly” menünél keresendő.

Másik tipp: helyettesítsük más élményekkel a telefonon töltött időt!

Semmi bonyolult, csak egy kis olvasás, 20 perc torna, egy kis séta, főzőcskézés, takarítás, pakolás és máris hasznosabban telt az a szokásos átfacebookozott óra.

Tölts minél kevesebb időt a képernyő előtt a szemünk egészséges érdekében (is)!

A mesterséges fényt kibocsátó eszközök jelentősen hozzájárulhatnak a rövidlátás kialakulásához, főként a gyerekeknél. Félelmetes statisztikák mutatják az eredményeket.

S végül egy fontos tipp: hozzunk létre készülékmentes zónákat otthon, például az étkezőben vagy a hálószobában, gyerekszobában! A családi kapcsolatok javulása lesz az első szembetűnő pozitív változás!

Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?

Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.

Fiatalkori demencia

A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.

Hajvédelem télen

Sokszor kaptunk már tanácsot a téli bőrvédelemre, immunvédelemre, azonban ritkán olvasni arról, védjük a hajunkat a hidegben.

Vonzd be a szerencsét Feng Shui-val!

Teljességgel lehetetlen, hogy azonnal elkezdjem a készen és szépen berendezett otthonom megvariálni, átfesteni, újra gondolni, azonban nem elképzelhetetlen néhány egyszerű tipp ahhoz, hogy a Feng Shui-t megteremthessem a lakásomban.