Vállalkozni vagy alkalmazottnak lenni?
- Dátum: 2024.10.03., 04:46
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- alkalmazott, bevétel, csapat, főnök, jövőkép, karrier, vállalkozó
Vállalkozó vagy alkalmazott – Hogyan lehet biztos jövőképem? Gyakran halljuk, hogy jó lenne vállalkozni valamivel, és függetlennek lenni a főnöktől, vezetőktől. Valamint, hogy az üzletemberek jól keresnek. A valóságban azonban ez a kép sokkal árnyaltabb. De mi is az alapvető különbség a kettő között? Egyéni szinten mely választás lehet jobb?
Az alkalmazotti lét könnyebb
Az egyszerű válasz, hogy alkalmazottként biztos és kiszámítható jövedelmed van, míg vállalkozóként a munkád értéke mellett fontos szerepet játszik a szerencse és az ügyfelektől, üzleti partnerektől való függés. A mai világban egy dolog állandó: a változás. Egy cég kötelékében dolgozni ma már egyáltalán nem azt jelenti, hogy hosszú távon tudsz a munkahelyeddel tervezni, viszont fizetést kapsz érte. Ezzel szemben a tudatosan és következetesen épülő saját vállalkozás, hosszú távon sokkal kiszámíthatóbb jövőképet adhat, csak kérdés, hogy mennyi idő alatt. Örök kérdés, hogy mivel foglalkozzunk, vagy legyen az emberi szellemi foglalkoztatott, és akkor alvállalkozóként több helyre is dolgozhat, de ezen a téren is meg kell találni a tökéletes opciót.
Vállalkozói lét előnyei és hátrányai
A havi bevétel a saját teljesítményeddel arányos, aminek nincs felső korlátja.
A napi időbeosztását úgy alakíthatja ki az ember, ami az életviteléhez leginkább illeszkedik és a vállalkozás részére megfelelő.
Az adott ember felelős a pénzügyi és az adózási folyamatok megfelelő működtetéséért.
Ő határozhatja meg mikor és hány napra megy szabadságra.
A nehézségek mellett az elért sikerek is az egyén leleményességétől, energiájától, és bátorságától függnek.
A vállalkozás mellett is élhető életet lehet kialakítani, és be lehet építeni a hétköznapokba a sportot, vagy azt a tevékenységet, ami testileg és lelkileg feltölt.
Nem kell mindig napközben dolgozni. Dinamikusabb időbeosztásban élheti a mindennapjait az egyén.
Magunk tervezzük a munkafolyamatokat. Viszont lehet, hogy napi szinten 12-16 órát dolgozik egy-egy ember.
A vállalkozói lét stresszes, ami kihat a környezetünkre is.
A sikeres üzlet biztos jövőkép, amivel az egyén látja önmagát és a cégét is 4-5 év múlva.
A vállalkozás értéket teremthet a család és más emberek számára is, aminek a vezetését is átvehetik a jövőben az egyénhez közel álló emberek.
Az egyéni vállalkozó szabadabb, mint az alkalmazott. Több helyről van bevétele, otthonról dolgozhat, nagyobb szakmai hálót épít ki, mint egy olyan ember, aki csak egy cégnek dolgozik.
Dolgozni az óriásnak
Alkalmazottként kiszámítható fix havi jövedelemmel rendelkezel.
Meghatározott munkaidőben dolgozol, ami átlagosan napi 8-10 órát jelent.
A munka helyhez kötött, vagy a vállalat által fenntartott irodából, vagy otthonról csinálod a dolgokat.
A cég elvégzi helyettem az adóbevallást és a bérszámfejtést.
A szabadságolást előre egyeztetni kell a munkatársakkal, főnökkel a meghatározott keret figyelembevételével.
Alkalmazottként a havi jövedelmed áll rendelkezésre, hogy megteremtsd a biztos anyagi hátteret a család és önmagad számára.
A sikerek elismerése a főnöktől is függ, és a vezetőségen múlhat.
Az irodai munka olykor monoton és nincs helye saját ötleteknek.
A munka mellett fix. szabadidőd van, ezt viszont az ott történő dolgok befolyásolják.
A vezetői utasítás segítség is lehet a mindennapokban, különösen egy pályakezdőnek.
A jövőbeli terveket mindig felülírhatja egy-egy vezetői, vállalati döntés.
Összegzésként a vezetői utasítástól való függetlenség sok ember számára egy pozitív dolog, viszont van akinek éppenhogy szükséges egy főnök jelenléte, aki segíti a munkánkat. Teherként nyomhat bennünket a vállalkozással járó stressz, de fontos, hogy mindig higgyünk a céljainkban, abban, hogy igenis képesek vagyunk megcsinálni azt, amire már oly régóta várunk! Hosszú távon pedig egy vállalkozás sikeresebb lehet, mint alkalmazottként dolgozni.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!