Menü

Hogyan vezess biztonságosan eső esetén

Az elmúlt napokban gyorsan ősziesre váltott az időjárás, és a kánikula helyett jelenleg a mindennapi csapadékkal kell szembenéznünk. Bár az idő hűvösebb lett, az eső ugyanakkor könnyen ellehetetleníti azt, hogy gyalog, vagy esetleg kerékpárral közlekedjünk. Ilyenkor sokaknál előkerül az autó, érdemes azonban odafigyelni arra, hogy a csapadék miatt megváltozhatnak a közlekedési viszonyok.

Pszichésen is megviselheti ez az embereket, van, aki frontérzékeny, így nem tud annyira odafigyelni vezetés közben, ha ennek tüneteitől szenved. A forgalomban résztvevők száma is megnövekszik egy – egy ilyen napon, akik közül többen késésben lehetnek, hiszen nem biztos, hogy számoltak az esővel, és azzal, hogy autóval kell elérnie reggel a munkába, vagy iskolába. Az emiatt kialakuló dugókban az emberek sokszor feszültebbek, és nem veszik figyelembe azt, hogy az általuk vezetett gépjármű máshogyan viselkedik ilyen időben. Nem véletlen az, hogy a kisebb – nagyobb közúti balesetek majdnem negyven százaléka csapadékos időben következik be. Ha odafigyelünk néhány dologra, akkor könnyen elkerülhetjük a kellemetlen, esetlegesen veszélyes helyzeteket!

Amennyiben esik az eső, mindenképp lassítsunk le, így könnyebben tudjuk irányítani a gépjárművet. Ilyenkor az út nedvessé válik, és egy csúszós réteg alakulhat ki rajta, ezért van szükség az alacsonyabb sebességre. Vannak olyan utak, ahol lejjebb is viszik a sebességkorlátozást, amennyiben csapadékos idő van. Bár zavaró lehet, hogy akár késhetünk is emiatt valahonnan, mindig gondoljunk bele abba, hogy fő a biztonság!

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a fékezés sem annyira egyszerű ilyenkor. Lassabban reagálnak a fékek, emiatt körültekintőbbnek kell lennünk, és lehetőleg el kell kezdeni fékezni időben, hogy biztonságosan álljon meg az autó, illetve, hogy a mögöttünk közlekedőknek is legyen lehetősége egy hosszabb féktávra. A kanyaroknak kiemelt figyelmet kell szentelnünk, hiszen itt még egyszerűbb megcsúszni.

Heves esőzés esetén, megromlanak a látási viszonyok, emiatt érdemes nappal is tompított fényszórót használni városon belül, hiába nem kötelező. Indulás előtt próbáljuk meg beállítani a megfelelő hőmérsékletet a kocsiban, hiszen főleg, ha egyedül utazunk, nehéz lehet megoldani a párásodás problémáját, és az egyébként is rossz látási viszonyok között még a figyelmünket is el tudja vonni az útról.

Főleg ilyen változékony időjárás esetén, érdemes minden reggel indulás előtt megnézni az előrejelzést, illetve érdemes elgondolkodni rajta, hogy tömegközlekedéssel utazzunk, hiszen ez sokszor biztonságosabb lehet. Ezáltal megszabadulunk a szélsőséges időjárási viszonyok okozta stressztől, és még a környezetért is teszünk. Ha erre nincsen lehetőség, próbáljunk meg a fentebb felsorolt dolgokra figyelni, illetve fokozottan ügyelni embertársainkra!

Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?

A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.

Többet kaptam tőlük, mint tanácsokat – Egy háromgyermekes édesanya gondolatai a védőnőkről

Három gyermek édesanyjaként sokszor eszembe jut, hogy mennyi mindenre nem lehet igazán felkészülni. Hiába olvasunk könyveket, böngészünk az interneten vagy hallgatjuk meg mások tapasztalatait, amikor először tartunk a karunkban egy újszülöttet, hirtelen rengeteg kérdés és bizonytalanság jelenik meg bennünk. Azt hiszem, minden édesanya ismeri ezt az érzést. A Magyar Védőnők Napját 2007 óta június 13-án tartják.

Milyen gyógyszereket csomagoljunk a táborba a gyereknek?

A nyári táborozás a gyermekek számára az egyik legizgalmasabb élmény: új barátok, kalandok, sportprogramok és rengeteg szabadban töltött idő vár rájuk. A szülők számára azonban a csomagolás során gyakran felmerül a kérdés: milyen gyógyszereket és egészségügyi eszközöket érdemes a gyermek táskájába tenni, hogy egy kisebb probléma ne árnyékolja be a kikapcsolódást?

Biztonságos nyár: mire figyeljünk strandolás és kirándulás közben?

A nyári szünet a felhőtlen kikapcsolódás, a családi programok és a szabadtéri kalandok időszaka. A strandolás, a kirándulások és a közös élmények azonban csak akkor maradnak igazán emlékezetesek, ha a biztonságra is kellő figyelmet fordítunk. A nagy meleg, az erős napsugárzás vagy egy kisebb figyelmetlenség könnyen kellemetlenséget okozhat.

Befőzésből magok – ki ne dobd

Aki szeret befőzni, az tudja, hogy némi hulladék keletkezik menet közben, többek között a magok, amiket érdemes megtartani.