Csótányinvázió
- Dátum: 2024.09.09., 02:11
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- befészkel, csótány, hasznos, otthonainkban, rejtekhely, rések, rovar, rovarölő keverék, táplálékforrás, testfelépítés, vegyszer
A csótányok a természetben hasznos rovarok, ám az otthonainkban azonban nem látjuk szívesen.
A csótányt mintegy 40 éve fedezték föl Észak-Amerikában, onnan terjedt át az ember közreműködésével Európába. Magyarországon nagy számban él, jól alkalmazkodik a különféle környezetekhez, s nemcsak az erdőkben, de a városokban is gyakran találkozhatunk vele. Hazánkban 15 csótányfaj él, ebből 12 őshonos, otthonainkban viszont néhány ritka véletlentől eltekintve épp a három ázsiai, afrikai eredetű, több száz vagy akár ezer éve behurcolt faj egyedeivel találkozunk.
A csótányok sajnos ritkán járnak egyedül, így 100 százalék, hogy ha egyet- kettőt látunk, akkor több száz van a közelben, melyek a rejtekhelyükön megbújva várják az estét, hiszen tudni kell, hogy ezek éjszakai kártevők.
Hogyan védekezhetünk a csótányok ellen?
A csótányok esetében is a megelőzés a legkézenfekvőbb dolog, amit az ember megtehet a rovarok megjelenése ellen:
Az élelmiszerek elzárásával!
Az első és legfontosabb dolog, hogy semmilyen élelmiszer, de különösen illatos ételek ne maradjanak elöl a konyhában. Ezek ugyanis mágnesként vonzhatják a lakásba az emberi étellel táplálkozó csótányokat.
Vigyük ki a szemetet!
A csótány számára a szemét bőséges táplálékforrást jelent, ne gyűjtsük napokig a hulladékot, hiszen a szagok odavonzhatják a csótányokat.
Ne hagyjunk vizet a zuhanyzóban, a kádban, a mosdóban, főleg éjszaka, ugyanis a csótányok imádják a nedvességet.
Akadályozzuk meg a bejutásukat.
Lapos testfelépítésük miatt a csótányok nagyon könnyen becsusszannak a réseken, ezért érdemes megbizonyosodni afelől, hogy jól zár-e a bejárati ajtó záródófelülete. Ha alul rés van, fontos, hogy valamilyen szigetelő megoldással megszüntessük azt.
Még a legapróbbnak vélt réseket is tömjük be egy speciális tömítőanyaggal, így a csótányok nem tudják magukat befészkelni hozzánk.
Rovarölő keverékekkel is eredményt érhetünk el, azonban a művelet közben ajánlott kesztyűt viselni. A szert nem javasolt olyan helyen alkalmazni, ahol kisgyerek vagy háziállat hozzáférhet a vegyszerhez.
A csótányok befészkelhetik magukat a könyvek, ruhák, elektronikai vezetékek közé, arról nem is beszélve, hogy elpusztult tetemükkel vagy székletükkel fertőzik a tárgyakat, illetve enyhe penészes szagot áraszthatnak. A csótány a lakásban komoly veszélyt jelenthet a lakók egészségére nézve, így nincs más választásunk, mint felvenni ellenük a harcot.
Méltatlanul elfeledett gyógynövény, a papsajt
Magyarországon igen sokféle gyógynövény, vagy gyógyhatású növény megtalálható, a népi gyógyászatban előszeretettel használják őket a mai napig. A papsajt is ide tartozik, pedig keveset hallunk róla.
Hálószoba kényelmesen és stílusosan!
Ha az Önök számára is fontos a hálószoba berendezése, akkor hozok pár ötletet, hogyan lehet kényelmes és stílusos!
Szeresd az őszt!
Azt nem mondanám őszinte mosollyal, hogy vártuk az iskolakezdést, az új könyveket és tantárgyakat, az se lenne igaz, ha azt mondanám a kellemesen lehűlt levegő tetszik, mert momentán épp ma egész nap fázom, viszont tudok mondani pár dolgot biztos, amiről állítom, hogy szeretem az őszben.
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Fecskementés
Sajnos nagy bajban vannak a fecskék, országos szinten. Az utóbbi napokban hazánk számos pontján tapasztalható volt a fecskék tömeges megjelenése, ennek oka, hogy szinte egyik napról a másikra 35 fok helyett 10 fok vagy azalatti hőmérséklet köszöntött be, ez pedig nehéz próba elé állítja a természetben élő állatokat, madarakat, köztük a fecskéket is.