Menü

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnag és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

A trombocitopénia következménye lehet, hogy a szervezet nehezebben tudja megállítani a vérzést, és növekszik a vérzés kockázata. A trombocitopénia különböző okok miatt alakulhat ki, például genetikai tényezők, autoimmun betegségek, gyógyszerek mellékhatásai, vagy más egészségügyi állapotok miatt.

A diagnózis és kezelés a mögöttes októl függ. A kezelés célja lehet a vérlemezke-szám növelése, az alapbetegség kezelése vagy más tünetek enyhítése. Fontos, hogy a trombocitopéniát diagnosztizálják és kezeljék, hogy a vérzéscsillapítás megfelelő legyen.

Az első tünetek közt jelentkezhetnek a bőr és nyálkahártyavérzések. Trombocitopénia esetén enyhébb sérülések alkalmával is nagy kiterjedésű véraláfutások jelentkezhetnek. Minél alacsonyabb a vérlemezkeszám a vérben, annál erősebbek a tünetek. Vér jelenhet meg a székletben és a vizeletben, és a menstruáció s vérzések is erősödhetnek. Kórosan alacsony trombocitaszám mellett kialakulhat spontán agyvérzés, illetve emésztőrendszeri vérzés is.

A trombocitopénia tünetei változóak lehetnek, és a súlyosság mértékétől függenek. Néhány ember esetében a trombocitopénia tünetmentes lehet, másoknál viszont súlyos problémákat okozhat. A trombocitopénia tünetei részletesebben:

Vérzés:

Zúzódások és véraláfutások könnyen kialakulhatnak.

Gyakori orr-, fogíny-, vagy bőrvérzések, véraláfutások előfordulhatnak.

Hosszan tartó vagy nehezen megállítható vérzések, például az hosszabb ideig tartó menstruáció, vagy akár egy sérülés, vágás esetén is nehezebb vérzéscsillapodás tapasztalható.

Bőrproblémák:

Kevésbé jellegzetes bőrkiütések vagy pontszerű véraláfutások, petechiák is előfordulhatnak.

Lábduzzanat:

A lábfejek, bokák vagy lábak duzzanata lehet a vérzések miatt.

Fáradtság és gyengeség:

A vérveszteség miatt csökkenhet a vörösvérsejtek száma, ami fáradtságot és általános gyengeséget okozhat.

Vér vizeletben vagy székletben:

A súlyos trombocitopénia esetén vérzések fordulhatnak elő a vizeletben vagy a székletben.

Vérzés az emésztőrendszerben:

A súlyos esetekben az emésztőrendszeri vérzés tünetei is előfordulhatnak, például hányás vagy sötét színű széklet, ami alvadt, emésztett vért tartalmaz.

Fokozott menstruációs vérzés:

Nőknél hosszabb és bőségesebb menstruációs időszakok.

Kórosan alacsony vérlemezkeszám mellett kiemelten fontos a helyes életstílus megválasztása. Igyekezni kell kerülni a veszélyes, könnyen sérüléseket okozó sportokat, mint a küzdősportok, falmászás, biciklizés. Kímélő életmód javasolt rendszeres orvosi kontrollal.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.