Mit jelent a húgysavszint a szervezetbe
- Dátum: 2024.08.31., 02:34
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- betegség, diéta, fogyás, gyógyszer, húgysav, kezelés, köszvény, pajzsmirigy, szív-érrendszer
A magas húgysavszint miatt kialakult köszvényt korábban a királyok betegségeként ismerték, hiszen túl sok vörös húst és alkoholt csak a jómódúak fogyasztottak. Napjainkban azonban egyre több embert érint ez a probléma.
A magas húgysavszint genetikai okokra is visszavezethető, illetve bizonyos betegségek (vesebetegség, diabétesz vagy pajzsmirigyproblémák, leukémia) vagy a kezelésükre használt gyógyszerek miatt szökik fel az értéke. Másoknál az életmód tehető felelőssé a kialakulásáért - a kevés testmozgás, a túlsúly és a magas húgysavtartalmú ételek (vörös húsok, kolbászfélék) túlzott fogyasztása. Kutatások szerint a rendszeres alkoholfogyasztás, illetve a magas fehérjetartalmú diéta is okozhat magasabb húgysavszintet.
Ha tartósan magas az értéke, a húgysav kikristályosodhat, a húgysavas sók pedig lerakódnak a különböző szövetekben, elsősorban az ízületekben. Ez igen fájdalmas ízületi gyulladást eredményezhet, amelyet köszvénynek nevezünk. Ha pedig a húgysav a vesékben rakódik le, vesekő képződhet belőle, illetve ritkább esetben szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához is vezethet.
Normál érték
Vérben férfiaknál: 220–420 µmol/l
Vérben nőknél: 140–340 µmol/l
24 órás gyűjtött vizeletben: 1,48–4,43 mmol/nap.
Miért probléma a magas húgysavszint?
Tartósan emelkedett húgysavszint esetén a húgysav kikristályosodhat az ízületekben, ahol fájdalmas gyulladást okozhat. A magas húgysavszintnek ezt a formáját köszvénynek nevezzük.
A köszvény kialakulása szerint lehet elsődleges vagy másodlagos. Az elsődleges forma hátterében az enzimműködés öröklött zavara áll. Másodlagosnak, szerzett formának tekinthetők azok a magas húgysavszinttel járó állapotok, melynek kialakulásában közrejátszik az elhízás, az egészségtelen összetételű, húsokban bőséges táplálkozás, alkoholfogyasztás, stb.
A húgysav nem csak az ízületekben képes lerakódni. Mivel 2/3 része a veséken keresztül ürül ki, felhalmozódhat a vesékben is, és vesekő formájában okozhat megbetegedést.
Köszvény és vesekő esetén, a fájdalmak okozta betegségérzet miatt a páciensek átmenetileg követik az életmódbeli és étkezési ajánlásokat. Sajnos, amikor csillapodik az ízületi fájdalom, oldódik a kövek által okozott görcs, lazul a fegyelem az életmódterápiában is. Így előfordul, hogy a „panaszos” időszakok időről időre visszatérnek.
A magas húgysavszint esetén egyéb problémával is számolni kell, és ez érinti azokat is, akiknek nincs sem köszvénye, sem veseköve. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a magas húgysavszint növeli a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának kockázatát.
Noha a férfiak átlagos húgysavszintje meghaladja a hölgyekét, a nők számára komolyabb veszélyeztető tényező, ha magas a húgysavérték.
Ritkábban az is előfordulhat, hogy a húgysav szintje az ideális érték alá süllyed. Az alacsony húgysavszint a legtöbb esetben nem okoz gondot. Kiválthatja például túlzásba vitt diéta, vagy a kimondottan magas C-vitamin fogyasztás is. Gyógyszeres kezelésre ilyen esetben nem feltétlenül van szükség, helyes táplálkozással a húgysavszint egyensúlya helyrebillenthető.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.