Menü

Pilates avagy a „nyugati ember jógája”

A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti és mai napig így ismert.

Miért jó a pilates?

A pilates mind az elmét és testet egyaránt megmozgató torna, amelynek nagyon sok jótékony hatása van, például javítja a flexibilitást. A pilates mozgástechnikája statikus tartásból és dinamikus nyújtásból épül fel, így erősíti és egyben nyújtja is az izmokat, ezáltal növelve a hajlékonyságot. A nyújtó gyakorlatok meghosszabbítják az izomrostokat, így a mozgástartomány növekszik.

Erősíti és szálkásítja az izmokat (különösen a has, derék, csípő és fenék területein). Amennyiben ezek az izmok erősek, minden más gyakorlat elsajátítása könnyebb lesz, akár más edzésformákon belül.

Kiegyenesedett testtartást és jobb gerinc stabilitást eredményez.

Az erősebb tartóizomzat jobb testtartást is eredményez. A pilates gyakorlatok általános stabilitást és támogatást biztosítanak a gerincnek ezen izmok erősítésével. Többen állítják, hogy rendszeres pilates után enyhült, vagy teljesen megszűnt a krónikus derék fájdalmuk.

A pilatest eredetileg rehabilitációs edzésformaként fejlesztette ki Joseph Pilates, hiszen kíméli az ízületeket, mégis összhangba hozza a gerinc és medence izmait és erősíti a testet és lelket. Joseph Pilates edzésmódját "a gondolkodó ember gyakorlatának" nevezte, ugyanis ma már megannyi tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai mozgás serkenti az agysejtek képződését, ezáltal fejlesztve a memóriát, a tanulást és a problémamegoldó képességet.

Mint minden mozgás a stresszkezelés és ellazulás hatékony fegyvere, így a Pilates is, mely az izmok gyengéd nyújtásával az izomzatban felgyülemlett stressz feloldására is alkalmas. A Pilates gyakorlatok a tipikusan túl aktív területeknek az ellazítására is alkalmasak.

Minden mozgásrendszer lényege a tudatos testhasználat kifejlesztése. Mindegyik nagy hangsúlyt fektet a mély, koncentrált légzéssel összekapcsolt, főként nyújtó gyakorlatokra.

Haladó szinten a Pilates kardió edzésre, állóképesség javítására is alkalmas!

A nyugati ember jógája?

A pilatest sokan a “nyugati ember jógájának” nevezik, dinamizmusa, illetve a test és szellem együttesét átölelő stílusa miatt. A pilates attól különleges, hogy egyénre szabott gyakorlataival teljes testi-szellemi fittség érhető el és tartható fent.

A Pilates torna gyakorlása általában szőnyegen történik talajgyakorlatként, de különböző típusú segédeszközök közül is választhatunk. A Pilates felszerelések mindegyike más-más előnyt és kihívást kínál, és különböző izomcsoportok megcélzására használható.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Nordic walking – séta, ami jóval több a sétánál

A nordic walking – magyarul „északi gyaloglás” – első pillantásra egyszerű sétálásnak tűnhet két bottal. Ám ennél sokkal többről van szó: egy rendkívül hatékony, egész testet átmozgató, bárki által elsajátítható mozgásformáról, amely a skandináv országokból indult világhódító útjára.