Mindent a Koshu szőlőről
- Dátum: 2024.08.23., 12:52
- Udvari Fanni
- alkohol, bor, borászat, éghajlat, életmód, gasztronómia, gyümölcs, ital, Japán, konyha, koshu, szőlő
Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.
Ha Japánra gondolunk, bizonyára bevillan a virágzó rózsaszín cseresznyefák képe, a tökéletesen friss sushi, vagy a kimonóban teaszertartást végző fehér arcú hölgyek. Ami viszont valószínűleg csak utoljára ugrik be, az a borkészítés. Pedig van egy letűntnek hitt szőlő, mely a felkelő nap országában honos: az ezerarcú Koshu.
A Koshu szőlő: hatalmas halvány rózsaszínű fürtök, vastag és kesernyés héj, alacsony cukortartalom.
A Koshu szőlő több mint 1000 évvel ezelőtt a Kaszpi-tenger partjától a Selyemúton át utazott Japánig. Nagyméretű fürtöket hoz halványrózsaszín bogyókkal, melyek betegségeknek nagyon ellenállnak. Ez utóbbiakat vastag és kesernyés héj, alacsony cukortartalom jellemzi. Csemege- és borszőlőként egyaránt fogyasztják. A belőle készült bor halvány szalmaszínű, ezüstös csillogással, őszibarackos-citrusos aromákkal. Finoman ásványos bor, alacsony alkoholtartalommal és kristálytiszta lecsengéssel.
A Koshu bor: halvány szalma szín ezüstös csillogással, őszibarackos-citrusos aromák. Finoman ásványos bor, alacsony alkohollal, kristálytiszta lecsengéssel. Készülhet 1: acéltartályban erjesztve, 2: acéltartályban erjesztve + sur lie, 3: fahordóban erjesztve és érlelve. Az eredmény is sokszínű, hiszen a bor lehet száraz vagy édes, illetve születhet szép, elegáns pezsgő is.
Hozzá illő ételek: a japán konyha csodái; sushi, yakitori, tempura, de bármilyen könnyed és friss hal-, tengeri herkentyű vagy zöldségalapú étel.
Az anno mézzel édesített bor, mely nagy valószínűséggel kb. 1000 éve, a híres Selyemút segítségével jutott el a Kaukázus hegységtől először Kínába, majd onnan Japánba, ma már egy könnyedebb, tisztább és szárazabb stílusban tündököl. Ennek egyik első úttörője Shigekazu Misawa volt a Grace borászattól, aki már az 4. generációt képviseli. A Kaliforniai egyetemen szerzett szakértelmének köszönhetően pontosan tudta, hogy mely dűlőkre ültessen, illetve ő alkalmazta először sikeresen a sur lie eljárást is – így kihozva a szőlőből a legjobbat.
A Fuji hegy lábánál fekvő 11 borászat 2009 óta összefogva hirdeti a Koshu nagyszerűségét. Itthon egyelőre nem kapható a Koshu, azonban rendelni bármikor könnyedén tudunk a borászatok weboldalain keresztül, hiszen Európába már rendszeresen szállítanak.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?